سه شنبه , 6 مهر 1400 - 21:03
صعودی یا نزولی

صعودی (گاوی) یا نزولی (خرسی) در ارزهای رمزپایه یعنی چه؟

هنگام صحبت در مورد بازارها، اغلب به دو اصطلاح، صعودی و نزولی در عناوین و گفتگوها بر می خورید، اگرچه چنین کاربردی معمولاً به دانش و تجربه مالی بستگی دارد.

معنی این دو اصطلاح چیست؟

صعودی (گاوی) و نزولی (خرسی) به احساسات بازار اشاره دارد، که به صورت جمعی دیده می شود یا توسط شخصی بیان می شود. اگر سرمایه کسی صعود کند، به این معنی است که انتظار دارد یک دارایی یا کلاس دارایی افزایش یابد. برعکس، نزولی به انتظارات قیمت منفی اشاره دارد.

چرا از گاو و خرس به عنوان حیوانات انتخابی برای چنین اصطلاحاتی استفاده می کنیم؟

پاسخ احتمالاً در نحوه حمله دو حیوان به طعمه های خود نهفته است. گاوها به صورت صعودی حمله می کنند، شاخ های خود را از طریق هدف بالا می برند. از طرف دیگر، خرس ها با پنجه های خود و با وزن و بازوها به سمت پایین حمله می کنند.

به گفته اینوپتوپدیا، این توضیح در مورد ریشه اصطلاحات فقط یک احتمال است. “ریشه واقعی این عبارات مشخص نیست.” اصطلاحات ممکن است از معاملات بسیار زیاد پوست خرس نیز ناشی شود.

بازار گاوی

دیکشنری Oxford Learner’s صعودی را چنین توصیف می کند: احساس اطمینان و مثبت بودن در مورد آینده یا افزایش قیمت سهام یا ارتباط آن است. Bearish به معنای: نشان دادن یا انتظار کاهش قیمت سهام است.

تمایل به تحمل؟

به طور کلی، معامله گران ممکن است کمتر به صعودی یا نزولی بودن بازار یا دارایی اهمیت دهند، به شرطی که بتوانند در هر دو جهت معامله کنند (به نام طولانی مدت و کوتاه مدت). معامله گران غالباً بیشتر از سرمایه گذاران با استفاده از افق های زمانی کوتاه تر برای معاملات، به سمت و سویی می روند.

معامله‌گران ممکن است به جای آرزوی صعودی نسبت به نزولی، یا بالعکس، بیشتر به این فکر کنند که آیا آنها در ارزیابی صعودی یا نزولی صحیح عمل می‌کنند یا خیر؟ آیا در معاملات سود می برند؟ بر اساس استعدادها یا گرایش های معامله گران ممکن است شرایط یک بازار را نسبت به شرایط دیگر ترجیح دهند.

از طرف دیگر، سرمایه گذاران به طور کلی در موقعیت هایی خرید می کنند و آنها را برای مدت طولانی تری نگه می دارند و از افزایش قیمت سود می برند، بنابراین منطقا ممکن است بازارهای صعودی را بخواهند. یک سرمایه گذار ممکن است موقعیت کوتاه مدت داشته باشد یا دارایی را بفروشد در صورتی که نسبت به یک دارایی دید نزولی داشته باشد، اگرچه بیشترین سود هر کس (تقریباً در هر نمونه) 100٪ سود است. از طرف دیگر، دارایی ها می توانند در واقع، بی نهایت افزایش قیمت داشته باشند و سود احتمالی بیش از 100٪ را ارائه دهند.

اگر یک معامله گر، معامله‌اش در بیت کوین نزولی باشد  انتظار کاهش قیمت های آینده را دارد ممکن است معامله کوتاهی در بیت کوین انجام دهد و بنابراین، منطقا می خواهد که قیمت آن کاهش یابد، زیرا در افت دارایی سود می برد.

بازار خرسی

معامله گران حتی می توانند دید نزولی کوتاه مدت و صعودی بلند مدت داشته باشند، یا بالعکس. به عنوان مثال، آنها ممکن است انتظار داشته باشند که بیت کوین در طی چند روز یا هفته دوباره قیمت خود را جبران کند، اما در نهایت افزایش یافته و به یک روند صعودی و چند ماهه بازمی گردد.

سرمایه گذاران یا بازرگانان همچنین ممکن است دیدگاه کوتاه مدت نزولی داشته باشند و بلند مدت صعودی داشته باشند و امیدوار هستند در کوتاه مدت قیمت های پایین تری بخرند تا دارایی های خاصی را با قیمت های نسبتاً ارزان تر خریداری کنند. برعکس، یک معامله گر بازار ممکن است یک دیدگاه صعودی کوتاه مدت با چشم انداز نزولی بلند مدت داشته باشد.

آنها ممکن است فکر کنند به دلیل های مختلف قیمت ها بالا می رود، بنابراین ممکن است در کوتاه مدت خرید کنند در حالی که در نهایت انتظار دارند، موقعیت های خود را بفروشند زیرا معتقدند بازار حباب است. توجه به این نکته مهم است که در بازارها تعریف کوتاه مدت و بلند مدت می تواند ذهنی باشد.

نگاهی به آنچه ممکن است باعث سوگیری صعودی یا نزولی باشد

دیدگاه صعودی یا نزولی، هر شخص احتمالاً براساس طیف وسیعی از مولفه ها مانند نمودارها، اخبار و دانش عمومی است. یک شرکت کننده در بازار ممکن است فکر کند بیت کوین یا آلتکوین برای یک دوره بر اساس شرایط یا الگوهای خاص نمودار نزولی است.

آنها همچنین ممکن است دارایی ها را پس از اعلامیه های منفی، مانند اقدام نظارتی خاص دولت، به طرز ناخوشایند به صورت طولانی مدت مشاهده کنند. ممکن است یک شخص بر اساس یک رویداد آینده مانند راه اندازی معاملات آتی بیت کوین در بورس Chicago Mercantile Exchange در سال 2017 دارای دید صعودی باشد.

همچنین ممکن است افراد در کل دارایی یک دیدگاه نزولی یا سرسختی داشته باشند. مایکل سایلور، مدیر عامل MicroStrategy، بیت کوین را راهی جدید برای ذخیره ارزش می دانند. از طرف دیگر پیتر شیف، مدافع طلا، بیت کوین را حبابی می داند. چارچوب های زمانی، چشم اندازها ، نظرات و رویدادها همه می توانند بر چشم انداز فرد نسبت به دارایی یا کلاس دارایی تأثیر بگذارند. در نهایت، هر فرد باید در مورد آنچه که فکر می کند به نتیجه برسد.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x