پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 13:27
شاخص های پیشرو و عقب مانده یا تاخیری چیست؟

شاخص های پیشرو و عقب مانده چیست؟

شاخص‌‎ های پیش رو و عقب مانده شاخص‎ هایی هستند که قدرت یا ضعف اقتصاد و بازارهای مالی را ارزیابی می‎‌کنند. به بیانی ساده شاخص ‌‎های پیش رو پیش از یک چرخه اقتصادی یا روند بازار تغییر می‎‌کنند. در مقابل شاخص ‎های عقب مانده مبتنی بر رویدادهای قبلی هستند و اطلاعاتی درباره داده ‎های تاریخی یک بازار یا اقتصاد خاص آن ارائه می دهند.

به عبارت دیگر شاخص ‎های پیش رو سیگنال‎ های پیش بینی کننده درست پیش از وقوع رویدادها یا روندها را ارائه می‎ دهند و شاخص ‎های عقب مانده سیگنال هایی را بر اساس روندی که از قبل در حال انجام است تولید می ‎کنند. این دو کلاس از شاخص‎ ها توسط سرمایه گذاران و بازرگانانی که از تجزیه و تحلیل فنی TA استفاده می‎ کنند بسیار بهره برده می ‎شود. آنها در تحلیل معاملات ارزهای رمزپایه، فارکس (Forex) و سهام بسیار مفید است.

در بازارهای مالی شاخص‎های TA این دو اندیکاتور از سابقه ‎ای طولانی برخوردارند که به دهه‎ های اولیه قرن 20 باز می‎ گردد. ایده پشت این شاخص ‎ها ریشه در توسعه تئوری داو دارد که بین سال های 1902 و 1922 بیان شده است. اساسا تئوری داو اظهار می ‎دارد که حرکت قیمت‎ ها اصلا به صورت تصادفی اتفاق نمی‎ افتد، بنابراین می‎ توان با استفاده از تجزیه و تحلیل دقیق رفتار بازار را پیش بینی کرد.

به غیر از این از اندیکاتورهای پیش رو و تاخیری برای ترسیم عملکرد اقتصادی استفاده می‎ شود. بدین ترتیب آنها همیشه با تجزیه و تحلیل فنی و قیمت‎ های بازار ارتباط ندارند، بلکه با سایر متغیرها و شاخص ‎های اقتصادی هماهنگ هستند و می ‎توانند تصویر کلی از اقتصاد به ما بدهند.

شاخص های پیشرو و عقب مانده چیست

نحوه عملکرد شاخص های پیش رو و عقب مانده

شاخصهای پیش رو

همانطور که اشاره شد، شاخص‎ های پیش رو و عقب مانده، شاخص‌‎های برجسته‎ ای هستند ‎که می‎ توانند اطلاعاتی در ارتباط با روندهایی که هنوز ظهور نکرده‎ اند را در اختیار ما قرار دهند. بنابراین ممکن است از این شاخص ‎ها برای پیش بینی رکورد اقتصادی یا نحوه بهبود احتمالی استفاده شود. به عنوان مثال در رابطه با عملکرد بازار سهام، خرده فروشی یا پروانه ساخت قابل استفاده هستند.

بنابراین شاخص‎ های پیش رو تمایل دارند جلوتر از چرخه‎ های اقتصادی حرکت کنند. به طور کلی برای تحلیل ‎های کوتاه مدت و میان مدت مناسب هستند. به عنوان مثال پروانه‎ های ساختمانی را می ‎توان نوعی شاخص اقتصادی برجسته دانست. آنها ممکن است تقاضای آینده برای کار ساختمانی و سرمایه گذاری در بازار املاک و مستغلات را نشان دهند.

شاخص های عقب مانده

بر خلاف شاخص‎ های پیش رو از شاخص ‎های تاخیری یا عقب مانده برای شناسایی روندهای موجود استفاده می ‎شود، که ممکن است بلافاصله به خودی خود آشکار نشوند. بنابراین این نوع شاخص ‎ها در پس چرخه‎ های اقتصادی در حرکت هستند. به طور معمول شاخص ‎های تاخیری بر اساس عملکرد اقتصادی داده ‎های قیمت قبلی در تحلیل‎ های طولانی مدت اعمال می ‎شوند.

به عبارت دیگر شاخص‎ های عقب مانده سیگنال هایی را تولید می ‎کنند که بر اساس روند بازار یا رویداد مالی است که قبلا آغاز یا تاسیس شده ‎اند.

شاخص های تصادفی

اگرچه در فضای ارزهای رمز نگاری شده این شاخص‎ ها از محبوبیت کمتری برخودارند اما دسته سوم شاخص ‎هایی وجود دارد که قابل ذکر می‎ باشند. این شاخص‎ ها در جایگاهی بین دو نوع دیگر قرار می‎ گیرند. آنها تقریبا در زمانی واقعی کار می‎ کنند و اطلاعاتی درمورد وضعیت اقتصادی فعلی ارائه می‎ دهند.

به عنوان مثال می ‎توان با اندازه گیری ساعات کار گروهی از کارمندان یا میزان تولید یک بخش خاص صنعت مانند تولید یا استخراج یک شاخص تصادفی ایجاد کرد. البته باید در نظر داشت که تعاریف شاخص ‎های پیش رو، عقب مانده و همزمانی همیشه شفاف نیستند. بعضی از شاخص ‎ها بسته به روش و زمینه ممکن است در دسته‎ های مختلف قرار بگیرند. این به ویژه در شاخص‎ های اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی GDP معمول است.

به طور سنتی تولید ناخالص داخلی به عنوان یک شاخص عقب مانده در نظر گرفته می ‎شود زیرا بر اساس داده‎ های تاریخی محاسبه می‎ گردد. در برخی موارد ممکن است تقریبا تغییرات فوری اقتصادی را منعکس کند و آن را به یک شاخص تصادفی تبدیل کند.

نمدار تصادفی

استفاده از شاخص های پیش رو و عقب مانده در تجزیه و تحلیل فنی

همانطور که گفته شد این شاخص در تجزیه و تحلیل فنی استفاده می ‎شود، شاخص‎ های اقتصادی نیز بخشی از بازارهای مالی هستند. بسیاری از معامله گران و چارتیست‎ ها از ابزارهای تجزیه و تحلیل فنی استفاده می ‎کنند که می ‎تواند به عنوان شاخص‎ های پیش رو یا عقب مانده تعریف شوند.

اساسا شاخص ‎های پیش رو TA نوعی اطلاعات پیش بینی کننده را ارائه می‎ دهند. آنها معمولا بر اساس قیمت بازار و حجم معاملات انجام می‎ شوند. این بدان معنی است که آنها ممکن است حرکات بازار را نشان دهند که احتمالا در آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد. اما مانند هر شاخص دیگر همیشه جزئیات آن بسیار دقیق نیستند.

نمونه‎ هایی از شاخص‎ های برجسته مورد استفاده در تجزیه و تحلیل فنی شامل شاخص مقاومت نسبی RSI و RSI تصادفی است. به یک معنا که حتی شمعی ‎ها نیز به دلیل الگوهایی که ایجاد می‎ کنند ممکن است به عنوان نوعی شاخص پیش رو در نظر گرفته می ‎شوند. در عمل این الگوها می‎ توانند بینشی درباره رویدادهای آینده بازار را ارائه دهند.

سرمایه

از طرف دیگر شاخص ‎های تاخیر TA بر اساس داده‎ های قبلی تصمیم می‎گیرند و به بازرگانان بینشی دوباره درباره آنچه قبلا اتفاق افتاده است را می ‎دهد. هنوز هم آنها می ‎توانند در هنگام مشاهده روند جدید بازار مفید واقع شوند. به عنوان مثال هنگامی که روند صعودی به پایان رسیده است و قیمت زیر یک میانگین متحرک کاهش می ‎یابد این به طور بالقوه می‎تواند اغاز روند نزولی را نشان دهد.

در بعضی موارد این دو نوع شاخص ممکن است در یک سیستم نمودار واحد وجود داشته باشند. به عنوان مثال ابر ایشیموکو از هر دو شاخص پیش رو و عقب مانده تشکیل شده است.

هنگامی که برای تجزیه و تحلیل فنی استفاده می ‎شود شخص ‎های پیش رو و عقب مانده مزایا و معایب خود را دارند. به نظر می‎ رسد با پیش بینی روندهای آینده شاخص‎ های پیش رو بهترین فرصت‎ ها را برای تاجران فراهم می‎ کنند. با این حال مشکل این است که شاخص ‎های پیش رو اغلب سیگنال های گمراه کننده ای تولید می‎ کنند.

در همین حال شاخص ‎های عقب مانده تمایل به اطمینان بیشتری دارند زیرا به طور واضح توسط داده ‎های قبلی بازار تعریف شده‎ اند. نقطه ضعف آشکار شاخص های عقب مانده تاخیر در واکنش آنها به حرکت های بازار می ‎باشد. در برخی مواقع ممکن است سیگنال ها دیر به بازار بیایند تا یک موقعیت مطلوب باز شود و در نتیجه سود بالقوه کمتری داشته باشد.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x