شنبه , 31 اردیبهشت 1401 - 10:37
dow jones

شاخص داو جونز (Dow Jones Industrial Average) چیست؟

میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) شاخصی برای بازار سهام است که در واقع نشان دهنده ی ارزش 30 شرکت بزرگ دولتی آمریکایی  می باشد که نحوه ی معامله ی این شرکت ها در بازار سهام در فاز های مختلف زمان را نشان می دهد. بیش از یک قرن است که داو جونز یک شاخص اقتصادی بوده که بیش ترین استفاده را داشته و نقش اساسی را در بازار بورس ایفا می کند. به طوری که مردم از طریق آن درآمد و سرمایه گذاری خود را مدیریت می کنند.
بیشتر بخوانید: همه چی درباره داوجونز

اغلب سرمایه گذاران جهت مقایسه عملکرد دارایی های خود از داو جونز (DJIA) استفاده می کنند و یا اینکه در خود آن (DJIA) سرمایه گذاری می نمایند.

داو جونز

داو جونز چگونه ایجاد شد؟

داو جونز یکی از شاخص های متعددی بود که توسط چارلز داو، ادوارد جونز وچارلز برگستریسر در سال 1885 ایجاد شد. داو ناشر روزنامه ی وال استریت، جونز متخصص آمار و برگستریسر روزنامه نگار (مخترع نام ژورنال وال استریت) بود. آن ها شاخص داو جونز را برای رسیدن به ابزاری جهت سنجش سلامت عمومی بخش صنعتی، با 12 سهام صنعتی ایجاد کردند که به مرور تمرکز شاخص تغییر یافت تا دیگرصنایع نو ظهور به اقتصاد آمریکا وارد شوند و امروزه شامل تعداد بسیار کمی از شرکت های صنعتی است.

dow jones

سهام موجود در داو جونز

شاخص داو جونز یک شاخص وزنی قیمت است به این معنی که سهام دارای قیمت بالاتر، تاثیر بیشتری نیز بر ارزش شاخص دارد. این شرکت دارای 30 سهام از بخش های مختلف مانند مراقبت های بهداشتی، امور مالی، کالاهای مصرفی، مواد، صنعت، نفت و گاز، فن آوری، مخابرات و خدمات عمومی است. با این وجود، شاخص می تواند به شاخص های فرعی نیز تقسیم شود تا نظارت بر عملکرد را تسهیل بخشد که همه ی این ها بر اساس این حقیقت هستند که شرکت ها دارای ارزش زیاد، متوسط و یا کم باشند. سهام دارای حجم وارزش زیاد 70 % شاخص (اکثریت آن) را تشکیل می دهد.

اما شرکت ها در داخل داوجونز مرتبا تغییر می نمایند. البته هیچ یک از 12 نسخه ی اصلی هنوز نمایش داده نشده است و آخرین شرکت اضافه شده، شرکت سیسکو بود که در ژوئن 2009 اضافه گشت. علاوه بر آن در 10 سال گذشته، 6 شرکت زیر نیز اضافه شده اند:بانک آمریکا (2008)، چورون ( 2008)، کرفت (2008)، پفیزر (2004)، وریزون (2004) و ترولزاینشورنس (2009)

شرکت جنرال موتورز، یکی از طولانی ترین شرکت ها از نظر فعالیت (از سال 1907) بوده است. با این وجود این دوره زمانی به پایان رسید و در سال 2009 طی بحران اقتصادی حذف شد.

مسئولیت انتخاب و مرور شرکت های DJIA برای ارائه دیدگاه گسترده از محیط شرکت های آمریکایی بر عهده ی ویراستاران ژورنال وال استریت می باشد.

dow jones

کاربرد های داو جونز

1-نظارت بر شرایط بازار: احتمالا مهم ترین شاخص برای اندازه گیری سلامت بازار داوجونز است که درک فوری از بازار سهام  را فراهم می کنند. (روند کلی به راحتی قابل شناسایی می باشد)

2-شاخص عملکرد: DJIA می تواند عملکرد آینده سهام فردی، وجوه متقابل و ETF  های مربوط به عملکرد DJIA را نشان دهد.

3-عملکرد تاریخی:از آنجایی که شاخص داوجونز یکی از قدیمی ترین شاخص ها است، سرمایه گذاران می توانند بر عملکرد خود در طی سال ها نظارت داشته باشند.

4-سرمایه گذاری:در صورتی که به دنبال سرمایه گذاری متنوع  با ریسک پایین هستید، این شاخص را بخرید. (به جای خرید هریک از سی شرکت به صورت داخلی)

5-معیار:داو جونز می تواند یک نقطه موثر جهت ارزیابی عملکرد پورتفولیو و سرمایه گذاری های فردی باشد.

داوجونز به طور کلی یکی از موفق ترین و مهمترین بازارهای دنیا به شمار می رود.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x