پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 14:25
سقوط شدید قیمت اتریوم

سقوط شدید قیمت اتریوم

افت قیمت اتریوم

در طی 5 روز گذشته قیمت اتریوم با افت ناگهانی 37% مواجه شده است. با این وجود مقدار اترهای سپرده گذاری قفل شده در پروتکل های دیفای، از وقوع یک روند صعودی در میان مدت خبر می دهد.

به گزارش از کریپتواسلیت، رایان سین آدامز (Ryan Sean Adams)، بنیان گذار میتاس کپیتال (Mythos Capital) این طور گفته است که کاربران تازه کار هنوز وارد دنیای دیفای نشده اند.

سقوط اتریوم

بهای اتر از ماه فوریه

به عقیده ی آدامز، بخش عمده ای از کاربران دیفای را کهنه کاران بازار ارز های دیجیتال تشکیل می دهند. بنابراین اگر پای کاربران جدید به بازار نو پایای دیفای باز گردد، تقاضا برای اتر اوج خواهد گرفت.

باید توجه داشت که ارزش کل دارایی های سپرده گذاری شده در پروتکل های دیفای از ابتدای ژوییه تا کنون از کمتر از 2 میلیارد دلار به ارزش بیش از 8 میلیار دلار رسیده است! که این افزایش شدید فعالیت در حوزه ی دیفای باعث موج افزایشی ارزش اتر به شکل بی سابقه ای شده است.

در شبکه بلاک چین اتریوم، کاربران جهت پردازش تراکنش ها بر روی قرارداد های هوشمند، به اتر متکی هستند. گس (کارمزد تراکنش ها روی این شبکه) پس از داغ شدن بازار دیفای به صورت جهش وار، افزایش یافته است.

کاهش قیمت اتریوم

۶.۸۸۸ میلیون اتر در حوزه دیفای قفل شده است

از جمله دلایلی که باعث افزایش قیمت اتر شده اند می توان به تقاضای بالا برای گس و ظرفیت محدود شبکه اتریوم اشاره کرد.

آدامز در ادامه گفته که در ماه های آینده انتظار جرقه ای درقیمت اتر می رود. طبق گفته ی اوهنگامی که به رگ های بازار خون تازه تزریق گردد، می توان انتظار داشت اتر روند افزایشی در پیش گیرد. او در ادامه چنین گفت:

تقریبا 7% از کل موجودی های اتر در پروتکل های دیفای قفل شده است، اما با این حال قیمت اتر افزایش نمی یابد…چرا؟

جواب من این است که این سپرده گذاری ها در کنار تمامی فعالیت های اخیر دیفای، همگی از طرف کاربران قدیمی ارزهای دیجیتال انجام شده است. علاوه بر این موضوع تعداد زیادی به گرفتن موقعیت های معاملاتی خرید (لانگ) در بازار اتر اقدام نموده اند و ما هنوز ورود کاربران تازه کار به حوزه ی دیفای را ندیده ایم. به همین دلیل منتظر وقوع یک جرقه برای شعله ور شدن بازار اتر، هستیم.

کاهش قیمت اتریوم

پذیرش دیفای نیز با دو مانع بزرگ مواجه است:

  1. وجود کارمزد های بالا که ورود کاربران جدید را به این حوزه سخت کرده است به طوری که کاربران باید علاوه بر حساب و کتاب هزینه های مربوط به گس، بابت استفاده از کیف پول های غیر امانی چون متامسک (Metamask) نیز هزینه ی زیادی پرداخت نمایند که این خود باعث دشوار شدن روند پذیرش دیفای می گردد.
  2. چالش برانگیز بودن پروتکل های دیفای برای کاربران تازه وارد، چرا که در این پروتکل ها هیچ شخص ثالثی وجود نداشته تا کاربر بتواند به او تکیه کند.

با این وجود، تحلیل گران انتظار داشته تا گذشت زمان و ساده تر شدن تجربه ی کاربری دیفای، راه ورود کاربران جدید به این حوزه را آسان تر بنماید.

زمانی که اترهای سپرده گذاری شده درحوزه ی دیفای، از مرز پنج میلیون واحد گذر کرد، زیروایکس نیک (0xNick) موسس وب سایت Ethereumprice.org اظهار داشت که بحران عرضه اتر در حال شکل گرفتن است. او بیان کرده:

اترهای قفل شد در حوزه ی دیفای از مرز پنج میلیون واحد عبور کرده است و این مقدار  برابر4.5%  کل موجودی ددر گردش از این ارزدیجیتال می باشد. کاملا وضح است که یک بحران نقدینگی در حال شکل گرفتن در عرضه اتر است. وای اتر و نیز فاز صفراتریوم 2.0 هم به این بحران دامن خواهند زد.

این موضوع که آیا آفزایش فشار فروش بر روی اتریوم و نیز بیت کوین مانع پیشرفت دیفای شده یا خیر، هنوز معلوم نیست.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x