پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 12:51
oco

سفارش OCO در صرافی بایننس

سفارش OCO به معنی One Cancel Other می‎باشد که به معنای یکی دیگری را لغو می‎کند. یعنی به شما این امکان را می‎دهد که به طور همزمان دو سفارش را برای دارایی خود باز کنید. این که چینش محدودیت به ترتیب است که با دستور محدودیت‎ دیگر ترکیب می‎شود، اما در زمان اجرا تنها یکی از آنها اجرا می‎شود. به عبارت دیگر به محض پر شدن جزئی یا کامل یکی از سفارشات، سفارش باقی مانده به طور خودکار لغو می‎شود. توجه داشته باشید که لغو کردن یکی از سفارشات، سفارش دیگر را نیز لغو می‎کند.

پیش از آغاز به خواندن این مقاله پیشنهاد می‎کنیم حتما مقاله قبلی در ارتباط با ثبت نام در صرافی بایننس، ساخت پروفایل کاربری و ثبت سفارش اولیه را به طور کامل مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: چطور در صرافی بایننس معامله کنم؟

هنگام معامله در صرافی بایننس می‎توانید از سفارشات OCO به عنوان شکل اصلی اتوماسیون تجارت خود استفاده کنید. این ویژگی این امکان را برای شما فراهم می ‎آورد که به طور همزمان دو سفارش محدود بدهید که ممکن است برای سودآوری و به حداقل رساندن زیان های احتمالی مفید باشد.

نحوه استفاده از سفارشات OCO

پس از ورود به حساب بایننس خود به رابط Basic Exchange بروید و منطقه تجارت خود را پیدا کنید. بر روی Stop Limit Order کلیک کنید تا یک منو برای شما گشوده شود و پس از آن OCO را انتخاب کنید. در صورتی که در حال استفاده از اپلیکیشن بایننس می‎باشید میتوانید به بخش معاملات یا ترید رفته و بر روی گزینه‎ های کشویی نوع سفارشات کلیک کنید و OCO را انتخاب کنید.

oco

در بایننس سفارشات OCO را می‎توان به عنوان یک جفت سفارش خرید یا فروش یک دارایی استفاده کرد.

OCO چیست ؟

دستور العمل OCO از یک جفت دستور تشکیل شده است که به طور همزمان ایجاد می‎شوند اما تنها اجرای یکd از آنها امکان پذیر است. این بدان معنی است که به محض پر شدن کامل یا جزئی یکی از سفارشات، سفارش دیگر به طور خودکار لغو می‎شود. از این سفارش به عنوان لغو سفارش یا Order cancels order نیز یاد می‎شود اما کمتر رایج می‎باشد.

در اصل OCO یک سفارش شرطی است که یک سفارش محدود را با یک دستور محدود ترکیب می‎کند و آن را به شکل اساسی و واحدی در اتوماسیون تجارت ثبت می‎کند. به عبارت دیگر این سفارش به شما این امکان را می‎دهد که در یک سفارش همزمان برای سود و زیان خود تصمیم بگیرید و آن را اعمال کنید. این همان چیزی است که OCO را به ابزاری بزرگ برای بهبود نرخ موفقیت ( سودآوری ) و به حداقل رساندن ضررهای احتمالی ( توقف ضرر ) تبدیل کرده است.

سفارشات OCO پاهی در هنپام تلاش برای ورود به موقعیت‎ها نیز مناسبند. به عنوان مثال گاهی شما قادرید سفارشی ایجاد کنید که در صورت پایین آمدن قیمت خرید کند یا در صورت رشد یکباره به طور خود خرید خود را ثبت کند. که در صورتی که یکی از این دستورات اجرا شود دیگری لغو خواهد شد. به طور خلاصه یک سفارش OCO به شما این امکان را می‎دهد که به روش امنتری تجارت کنید یا با قفل کردن سودهای احتمالی یا محدود کردن خطرات، قابلیت انعطاف پذیری بیشتری را فراهم می‎کند.

oco

زیرا می‎توانید بدون نیاز به انتخاب تعصبات صعودی یا نزولی مواضع خود را برای ورود و خروج تنظیم کنید. غیر از این معاملات OCO موجب آرامش خاطر تاجرانی است که وقت کافی یا علاقه به دنبال کردن روزانه فعالیت‎ های بازار را ندارند. پس از انتخاب گزینه OCO یک رابط تجاری جدید بارگیری می‎شود این رابط به شما این امکان را می‎دهد تا به طور همزمان یک محدودیت و یک دستور محدودیت را تعیین کنید.

محدودیت های سفارشات

به عنوان مثال بیایید تصور کنیم شما در شرف ثبت یک معامله برای خرید BNB 5 با ارزشی برابر جفت ارز BTC به مقدار 0.0026837 زیرا باور دارید که ارزش بایننس کوین نزدیک به یک انفجار صعودی بسیار زیاد است.

قیمت : محدودیت قیمت سفارش شما. این سفارش در دفترچه سفارشات قابل مشاهده خواهد بود.

STOP-LIMIT یا توقف : قیمتی که توقف سفارش شما در آن آغاز می‎شود. به عنوان مثال 0.0024950  BTC.

محدودیت : قیمت واقعی سفارش محدود شما پس از توقف ایجاد شده، به عنوان مثال 0.0024900 BTC.

مقدار : اندازه سفارش شما به عنوان مثال، 5 BNB.

مجموع : ارزش کل سفارش شما.

بایننس

در این مثال شما می‎توانید از سفارش OCO در بخش Futures برای کسب سودی بسیار استفاده کنید. که یکی از محدودیت ‎ها بستن قرارداد با گرفتن سود 0.0030 BTC باشد و در این میان یکی از دیگر محدودیتها ثبت سفارش 0.0024900 BTC برای تعیین حد ضرر و بستن قرارداد باشد. پس از ثبت سفارش می‎توانید به پایین صفحه پیمایش کنید تا جزئیات هر دو سفارش را در بخش OPEN ORDERS مشاهده کنید.

حالا اگر پیش بینی شما درست باشد و قیمت به بیش از 0.0030 BTC برسد، سفارش فروش شما اجرا خواهد شد و سفارش توقف محدودیت ضرر به طور خودکار لغو خواهد شد. از طرفی دیگر اگر در نهایت مرتکب اشتباه شوید و قیمت به 0.0024950 BTC  کاهش یابد سفارش محدودیت ضرر شما اجرا خواهد شد و به طور خودکار دیگری را لغو خواهد کرد و به طور بالقوه این عمل ضرر شما را به حداقل ترین نقطه ممکن می‎رساند.

توجه داشته باشید باشید که در این مثال قیمت STOP 0.0024950 (قیمت ماشه‎ای) و LIMIT PRICE 0.0024900 (قیمت معاملاتی سفارش شما) است. این به این معنی می‎باشد که سفارش محدودیت مجاز شما در لحظه رسیدن به علامت 0.0024950 فعال خواهد شد. اما قیمت واقعی معاملات سفارش شما 0.0024900 خواهد بود. به روشی دیگر اگر جفت ارز BNB / BTC به 0.0024950 یا کمتر از آن برسد، یک سفارش اعمال محدودیت در نقطه 0.0024900 فعال خواهد شد که جلوی ضرر تجارت شما را بگیرد.

ویژگی OCO در شبکه‎های تجاری به عنوان ابزاری بسیار ساده اما قدرتمند به وجود آمده است. که به سایر کاربران بایننس امکان تجارت با روشی امن‎تر و همه کاره را می‎دهد. این نوع سفارش خاص می‎تواند برای قفل کردن سود، محدود کردن خطرات و حتی برای ورود و خروج از موقعیت‎ها مفید واقع شود. هنوز هم مهم است که قبل از سفارشات OCO درک خوبی از سایر ثبت سفارشات مثل LIMIT و MDRKET داشته باشیم.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x