شنبه , 31 اردیبهشت 1401 - 17:27

سرمایه گذاری با وارن بافت

وارن بافت با ثروتی در حدود 88.9 میلیارد دلار، در جایگاه چهارمین فرد ثروتمند جهان قرار دارد.  او که در حال حاضر مدیر عامل و رئیس شرکت برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) ، بزرگترین هلدینگ سرمایه گذاری دردنیا است، یکی از موفق ترین سهام داران و نیز سرمایه گذاران می باشد که به سبب هوش مالی خود، اصول سرمایه گذاری او محبوبیت خاصی پیدا کرده است. در ادامه ی این مقاله به هشت اصل سرمایه گذاری که وارن بافت برای سرمایه گذاری و انتخاب سهام بکار می گیرد اشاره خواهیم کرد.

وارن بافت

1-نخست بر روی خود سرمایه گذاری کنید

از نظر وارن بافت بهترین سرمایه گذاری، سرمایه گذاری بر روی خود جهت افزایش توانایی ها، می باشد. یکی از چالش های بزرگ و مهمی که به هنگام سرمایه گذاری در بازار سهام با آن مواجه هستیم، نداشتن اعتماد کافی به تصمیمات است که در نتیجه ی عدم آگاهی و یا نداشتن تخصص کافی روی می دهد. بنابراین شرکت در کلاس های آموزشی برای سرمایه گذاری و معامله گری جهت رسیدن به موفقیت در بلند مدت کاملا منطقی به نظر می آید. ارجحیت وارن بافت، پرداخت قیمتی عادلانه برای سهام یک شرکت بزرگ  می باشد تا قیمتی پایین برای سهام یک شرکت متوسط!

در واقع هنگامی که می توان از زمان برای کسب دانش استفاده کرد و با کمی صبر شروع به سرمایه گذاری نمود، چرا این عامل ارزشمند (زمان) را با امید به پیروزی هدر دهیم؟! بنابراین به جای تکیه و اعتماد به دیگران برای انتخاب اینکه کدام سهم را بخرید، بر روی خودتان سرمایه گذاری کنید و با کسب دانش مورد نیاز، ترس از شکست و ترس از اشتباه را کنار زده و خود را به سوی ثروتی پایدار و بلند مدت هدایت نمایید.

2-وارن بافت می گوید هنگام سرمایه گذاری نگاهی بلندمدت داشته باشید

وارن بافت این اصل مالی مهم را از بنجامین گراهام، آموزگار مالی خود یاد گرفته است. منظور از این اصل خرید سهام با قیمتی کم تر از ارزش ذاتی آن و نگه داشتن آن تا هنگامی است که به ارزش واقعی خود برسد. به گفته ی وارن بافت، بهتر است برای افزایش بازدهی، سهام خریداری شده را فراموش نمایید. در صنعت خدمات مالی از این اصل به عنوان ذهنیت خرید و نگه داشتن خاطر نشان می شود.  چرا که از نظر وی خرید و فروش دائمی سهام باعث کاهش درصد قابل توجهی از بازدهی سرمایه گذاری به صورت مالیات و کارمزد خواهد شد.

وارن بافت

3-تنوع بیش از اندازه ی پرتفوی، ایده ی خوبی نیست

متاسفانه تعداد زیادی از مدیران سرمایه گذاری تنوع بیش از اندازه ی پرتفوی را ترویج می نمایند که در نتیجه ی این روند مجموع درآمد آنها (و نه سود شما) افزایش می یابد. در واقع تعداد زیادی از سرمایه گذاران با این دید که یک سهم ممکن است منجر به کاهش سود آن ها شود، به تنوع بیش از حد پرتفوی در سبد سرمایه گذاری خود روی می آورند. با وجود آنکه تنوع پرتفو راهی در جهت کم کردن نوسانات به شمار می آید، اما تنوع بیش از حد نیز می تواند باعث کاهش بازدهی شما گردد. زیرا شما در معرض ریسک بازار قرار داشته و این ریسک با تنوع بخشیدن به سهام ها، حذف شدنی نیست.

از نظر بافت کسانی سبد سهام خود را بیش از حد پر می نمایند که فاقد اطلاعات زیاد جهت سرمایه گذاری هستند. به عقیده ی او این حجم  تنوع، از شما سهام داری با نگاه میان مدت می سازد. سبدی با تعداد 12-5 سهم، می تواند یک سبد سرمایه گذاری معقول از دید سرمایه گذاران بزرگ به حساب بیاید. با این تعداد سهم می توان حداقل ریسک و بیشترین سود را کسب کرد.

4-خرید سهام به معنی خرید قسمتی از کسب و کار است

یکی ازموضوعات مهمی که به هنگام خرید سهم باید مورد توجه قرار گیرد، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال اطلاعاتی از قبیل رقابت بازار مورد نظر، تلمین کننده ها، قیمت ها و .. است تا مطمئن شوید که در حال سرمایه گذاری در شرکت با کیفیتی هستید. یکی از اشتباهات رایج، به ویژه در دوره های بحران مالی، رونق و رکود ها، این است که افراد با بورس و خرید و فروش سهام به مانند کازینو برخورد می نمایند. به طوری که آمار نشان داده که در هر کدام از این دوران تعداد بسیار بالایی از سرمایه گذاری ها بر روی دارایی های با ارزش ذاتی ناچیز، بوده است.

با توجه به هزینه ی گزافی که این اشتباهات به دنبال دارند، اگر مدیریت سرمایه ی خود را به دست افراد متخصص و آگاه به بازار (که با دریافت هزینه این کار را انجام می دهند) بسپارید، سود بیشتری به دست خواهید آورد. فقط کافی است نگاه بلند مدت تری داشته باشید.

5-سرمایه گذاری بر روی شرکت ها و صنایعی که با آن ها آشنا هستید

به گفته ی وارن بافت، پیش از خرید سهام یک شرکت، ابتدا باید در مورد نحوه ی عملکرد آن شرکت جهت کسب درآمد و نیز مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر آن صنعت تحقیق نمود. به طوری که طبق گفته ی خودش اگر در طی ده دقیقه نتواند پاسخ این پرسش ها را بیابد، به سراغ شرکت و یا صنعت دیگری برای ارزیابی می رود.

وارن در این زمینه هشدار داده که هرگز نباید جایی سرمایه گذاری کنید که آشنایی کامل بر آن ندارید! در واقع بیش از 90 درصد از سرمایه گذاران و معامله گران نمی دانند چگونه باید ضرر و زیان های خود را به حداقل برسانند. در حقیقت تصمیم گیری های احساسی که پیامد آن ها بازدهی کم تر است نیز حاصل سرمایه گذاری افراد در بازار ها و شرکت هایی است که به خوبی با آن ها آشنایی نداشته و تنها بر اساس حدس و گمان دست به این اقدام زده اند.

بنابراین حتی اگر دانش لازم برای ارزیابی بازار و یا درک عملکرد بازار نداشته و تمایلی به ریسک های سرمایه گذاری نیز ندارید، می توانید به سرمایه گذاری در 20 سهام مهم و برتر موجود در بازار اقدام کنید. چرا که ریسک حداقل این سهام ها در کنار ثروت پایدار حاصل از این نوع سرمایه گذاری، بهترین تصمیم می باشد.

وارن بافت6-خرید سهام شرکت های با کیفیت

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم وارن بافت ترجیح بر خرید سهام یک شرکت بزرگ (با قیمتی منصفانه) نسبت به خرید سهام شرکتی متوسط (با قیمتی پایین تر) دارد. با این وجود غالب سرمایه گذاران به دلیل ترس از سقوط بازار و در نتیجه ریزش ارزش سهم ها، خرید سهام شرکت های کوچک تر را ترجیح داده تا در صورت سقوط بازار متوجه ضرر کم تری شوند.

البته که تجربه نشان داده است که بیشتر معامله گرانی که در بازار با شکست مواجه می شوند، خرید سهام ارزان قیمت شرکت های معمولی را انتخاب کرده که در نهایت برای این انتخاب اشتباه خود نیز مجبور به پرداخت هزینه ی بالایی شده اند، در حالی که با تمرکز بر کیفیت به جای کمیت، می توان به سود بیشتری دست یافت.

7- وارن بافت می‌گوید از اشتباهات خود درس بگیرید

توصیه وارن بافت این است:

اشتباهات خود در بازار سرمایه را در جایی یادداشت کنید تا اطمینان حاصل کنید که هرگز آن اشتباه را تکرار نخواهید کرد.

و به این ترتیب مسئولیت تصمیمات و نیز اشتباهات خود را بر عهده خواهید گرفت. نظم و مسئولیت پذیری دو ویژگی مهم معامله گران خبره است. او همچنین فراتر رفته و چنین گفته که:

باید این درس ها را با فرزندان و نوه های خود نیز به اشتراک گذاشت تا هرگز تکرار نشوند.

وارن بافت8-مدیریت ریسک به سبک وارن بافت

قانون اول وارن بافت در سرمایه گذاری چنین می گوید:

هرگز پول خود را از دست ندهید.

قانون دوم: هرگز قانون اول را فراموش نکنید.

اگر شما در باره ی کاری که انجام می دهید، دانش کافی نداشته باشید، قادر به مدیریت ریسک نخواهید بود.

در واقع، اکثر افراد فعال در بازار سرمایه، در سطح عقلانی مدیریت ریسک را می دانند اما تعداد اندکی می توانند آن را به نحو صحیح و درستی انجام دهند. واقعیت این است که بیش از 90 درصد سرمایه گذاران نمی دانند چگونه زیان خود را به حداقل کاهش دهند. آنها می دانند که چطور سهام بخرند اما چون نمی دانند چگونه بفروشند، سرمایه شان را از دست داده و ضرر می کنند. اگر بتوانید زمان درست فروش در بازار را تشخیص دهید، در بازار سرمایه ماندگار خواهید شد.

او می گوید:

زمانی سهام شرکت را می فروشم که شرکت دیگر مطابق معیار های من عمل نکرده و در نتیجه ریسک نگه داشتن سهم بالا می رود! در چنین موقعیتی به دنبال بهانه ای برای نگه داشتن سهم نباشید.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

استیبل کوین

استیبل کوین، با پشتیبانی فیات سفری به سمت ثبات، اعتماد

استیبل کوین با پشتیبانی فیات و دارایی های دیگر به طور فزاینده ای محبوبیت پیدا …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x