پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 10:26
مارکت کپ

سرمایه بازار یا Market cap چیست ؟ چه عواملی بر روی آن تاثیر گذار است؟

دانستن اینکه سرمایه کل بازار ارزهای رمزنگاری شده چیست، یک روش ساده برای کشف میزان وسعت ارز دیجیتال می‎باشد و اطلاع داشتن از آن به شما کمک می‎کند که برای سرمایه خود تصمیم خوبی بگیرید و بدانید که این سرمایه را روانه چه بازاری می‎کنید.

  معمولا سرمایه داران با تجربه و بزرگ برای مثال در زمان سرمایه گذاری در بازار ارز رمزنگاری شده برای اطمینان از وضعیت و ارزش یک رمز ارز قیمت حال حاضر آن را در نظر نمی‎گیرند و به ارزش کل بازار آن دقیق می‎شوند.

سرمایه بازار به ارزش کل سهام آن بازار در مقایسه با دلار می‎گویند. این سرمایه را معمولا به عنوان Market cap که مخففی برای Market capitalization به معنی مجموع سرمایه بازار و یا عبارت کوتاه سقف بازار یا ارزش بازار می‎باشد. این ارزش با ضرب به تعداد کل سهام برجسته در قیمت فعلی بازار به دلار محاسبه می‎شود.

تجزیه تحلیل

برای مثال، یک شرکت با 10 میلیون سهام، در صورتی که هر کدام از سهام‎ های خود را به ارزش 100 دلار به فروش برساند، 1 میلیارد دلار سقف دارد. جامعه سرمایه گذاری برخلاف استفاده از ارقام فروش یا دارایی کل از این رقم برای تعیین میزان سرمایه داری یا توانایی یک شرکت استفاده می‎کنند.

در یک معامله از سقف بازار برای تعیین اینکه آیا این سرمایه گذاری گزینه رو به صعود خوبی برای خریدار می‎باشد یا خیر استفاده می‎کنند. در واقع منظور از سرمایه گذار این می‎باشد که شرکت به میزان ارزشی که توسط بورس تعریف می‎شود دست یافته است یا خیر. این ارزش به عنوان ارزش کل بازار در ارتباط با کلیه سهام‎ ها به دارایی شرکت‎ ها تعمیم یافته است.

شرکت ‎ها به طور معمول بر پایه سرمایه بازار دسته بندی می‎شوند:

  • سقف کلان ( 10 میلیارد دلار یا بیشتر )
  • سقف متوسط ( 2 تا 10 میلیارد دلار )
  • سقف کوچک ( 300 تا 2 میلیارد دلار )

درک ارزش کل بازار یا سرمایه کل بازار

درک ارزش کل سهام یک شرکت کار بسیار مهمی است و تشخیص آن کاری ساده و سریع است. سرمایه بازار یک روش ساده برای تخمین ارزش یک شرکت با برآورد چیزی است که بازار به یقین آن را ارزش ‎می‎نامد، در واقع آنچه که بازار فکر می‎کند برای شرکت های تجاری عمومی ارزش دارد.

همانطور که قبل از این گفته شده شما تنها نیاز است قیمت هر واحد سهام را در تعداد سهام موجود ضرب کنید. استفاده از سرمایه کل بازار برای تشخیص اندازه یک شرکت بسیار مفید است زیرا اندازه شرکت نیز ما را به دانستن حقایق مهم دیگری در رابطه با آن شرکت هدایت می‎کند. از جمله میزان ریسکی که با در اختیار گرفتن آن سرمایه متحمل می‎شویم.

اگر بخواهیم این مفهوم را در دنیای رمز ارزها در نظر بگیریم، مجموع کل ارزش رمز ارزهای در گردش ارزش کل بازار می‌‎باشد. آشنایی با این مفهوم به فعالان بازار سرمایه گذارای کمک می‎کند تا دید بهتری نسبت به ریسک، وسعت بازار و میزان نقدشوندگی یک ارز دیجیتال داشته باشند.

بازار وال استریت

تعیین ارزش سهام

بعد از اینکه یک شرکت عمومی شد و تجارت خود را در بورس آغاز کرد، ارزش آن توسط عرضه و تقاضای سهام آن در بازار تعیین می‎شود. در صورتی که پتانسیل رشد آینده شرکت مطلوب به نظر نرسد فروشندگان سهام می‎توانند قیمت آن را کاهش دهند. با این ترفند محدودیت بازار در زمان درست خود به ارزش واقعی شرکت می‎ انجامد. فرمول سرمایه بازار: سقف بازار = قیمت سهام * سهام برجسته.

سرمایه بازار و استراتژی سرمایه گذاری

با توجه به سادگی و کارآیی آن در ارزیابی ریسک، محدودیت بازار می‎تواند معیار مفیدی در تعیین سهام مورد علاقه شما و به کار گیری تنوع در سبد سهام شرکت های مختلف با اندازه ‎های مختلف در بازار باشد.

سقف سرمایه بازار شرکت های بزرگ به طور معمول 10 میلیارد دلار یا بیشتر از سایر شرکت ها است. این شرکت های بزرگ معمولا مدتهاست که وجود داشته‎ اند و آنها بازیگرانی با سابقه در بستر صنایع هستند. سرمایه گذاری در این شرکت ها معمولا با بازدهی عظیمی در کوتاه مدت همراه نمی‎شوند. اما در طولانی مدت این شرکت ها به طور کلی با افزایش مداوم ارزش سهام و پرداخت سود سهام به سرمایه گذاران پاداش می‎دهند.

سرمایه گذاری

سرمایه بازار شرکت های متوسط به طور کلی بین 2 تا 10 میلیارد دلار می ‎باشد. شرکت های متوسط به طور کلی بین 2 تا 10 میلیارد دلار است. شرکت های متوسط به عنوان شرکت ‎های مستقر شناخته می‎شوند که در صنعتی فعالیت می‎کنند که انتظار می‎رود رشد سریعی را تجربه کنند. شرکت های میان رده در مرحله گسترش هستند. آنها ذاتا ریسک بالاتری نسبت به شرکت های بزرگ دارند. زیرا از نظر استقرار کافی نیستند اما از نظر پتانسیل رشد جذاب هستند.

شرکت هایی که سرمایه آنها بین 300 میلیون تا 2 میلیارد دلار است در رده شرکت های کوچک قرار می‎گیرند. این شرکت های کوچک می‎توانند از نظر سن جوان باشند یا در بازارهای مختلف و صنایع جدید خدمت کنند. این شرکت ها به دلیل سن خود و اندازه بازارهایی که در آن خدمت می‎کنند، سرمایه‎ گذاری ‎های پر ریسک تری محسوب می‎شوند.  این شرکت ها با منابع کمتر نسبت به کاهش اقتصادی بسیار حساس هستند. در عین حال شرکت های کوچکتر ممکن است فرصت سوددهی و رشد بسیار خوبی در زمینه سرمایه بازار داشته باشند.

برای تصمیم‎ گیری در ارتباط با سرمایه گذاری لازم است که با استفاده از این فیلتر برخی از سرمایه گذاری‎ ها را محدود کنید.

باورهای غلط در ارتباط با سرمایه کل بازار

اگرچه این اصطلاح اغلب برای توصیف وضعیت یک شرکت استفاده می‎شود، اما Market cap ارزش سهام یک شرکت را تعیین نمی‎کند. برای تعیین آن حتما باید تجزیه و تحلیلی دقیق و اصولی از آن شرکت داشته باشید. در واقع ارزش بازار تعیین میکند که بازار مایل به پرداخت چه میزان ارزشی است.

اگرچه ارزش بازار هزینه خرید کل سهام یک شرکت را اندازه گیری می‎کند، اما ارزش بازار مبلغی را که شرکت برای خرید در یک معامله ادغام هزینه می‎کند نشان نمیدهد. روش بهتر برای محاسبه این مورد، محاسبه ارزش کل خرید تجارت در کنار ارزش کل شرکت است.

تفاوتی کلیدی بین سرمایه بازار و ارزش شرکت وجود دارد و آن این است که ارزش بازار تنها منعکس کننده ارزش سهام یک شرکت است در حالی که ارزش شرکت منعکس کننده شرح حال تمام هزینه‎ ها و درآمدهای شرکت است از جمله بدهی ‎ها، در واقع تمام سرمایه صرف شده در تجارت را تشکیل می‎دهد.

منبع : investopedia.com

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x