شنبه , 31 اردیبهشت 1401 - 18:29
macd

سرمایه‌گذاران می توانند از اندیکاتور MACD برای انجام معاملات بهتر استفاده کنند

معامله‌گران از شاخص MACD برای شناسایی نقاط چرخش (برگشت)، تسهیل ورود به بازار و در زمان بازگشت روند و کسب بیشترین سود از نوسان قیمت تا زمان تغییر روند بازار استفاده می‌کنند.

واگرایی همگرایی متحرک، که به آن MACD نیز گفته می شود، یک شاخص روند قیمت است که توسط معامله‌گران به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه MACD یک شاخص با تاخیر است، اما می تواند در شناسایی تغییرات احتمالی بسیار مفید باشد.

MACD بالاتر و پایینتر از خط صفر که به آن خط مرکز گفته می‌شود در نوسان است، که به عنوان خط مرکزی نیز شناخته می شود. میانگین متحرک با مدت زمان کوتاهتر از میانگین متحرک طولانی تر کسر می شود تا به مقدار MACD برسد. یک خط سیگنال، که میانگین متحرک نمایی MACD است، شاخص را کامل می کند.

خط آبی اندیکاتور MACD و خط قرمز خط سیگنال است. وقتی خط آبی از بالای خط قرمز عبور می کند، سیگنالی برای خرید است و وقتی خط آبی از زیر خط قرمز به سمت پایین قطع شود، ماشه ای برای فروش است. عبور از بالای خط مرکزی نیز سیگنال خرید است.

بیایید نگاهی به نحوه استفاده از اندیکاتور برای ورود و خروج بهتر از موقعیت های مختلف بیاندازیم. پس از آن، ما نحوه تجزیه و تحلیل MACD در طول بازگشت و روند صعودی را بررسی خواهیم کرد. در آخر، نگاهی گذرا به اهمیت واگرایی در MACD خواهیم انداخت.

MACD

تطبیق اندیکاتور مَکدی با نوسانات بازار رمزنگاری

در مقایسه با بازارهای قدیمی، ارزهای رمزپایه در مدت زمان کوتاهی شاهد تحرکات بزرگی هستند. وقتی روند صعودی جدیدی شروع می شود، به طور کلی برای چند هفته یا چند ماه ادامه دارد. با این حال ، هر مرحله صعودی مقداری اصلاح قیمت دارد.

معامله گران باید هدف خود را حفظ کنند و با این اصلاحات جزئی عقب نشینی نکنند. هدف باید این باشد که به محض شروع روند صعودی جدید به موقعیت وارد شده و تا زمانی که یک روند معکوس تغییر نکند، در موقعیت باقی بماند.

با این وجود گفتن این کار آسانتر از انجام دادن آن است. اگر نشانگر سیگنال های زیادی ارائه دهد، چندین معاملات ناخواسته انجام خواهد شد که کمیسیون های بزرگی را متحمل می شوند و از نظر احساسی تخریب می کنند. از طرف دیگر، اگر چارچوب های زمانی سیگنال کمتری انتخاب شوند، می توان قسمت عمده ای از روند را از دست داده زیرا نشانگر در شناسایی معکوس ها کند خواهد بود.

این مشکل توسط جرالد اپل، خالق MACD در کتاب خود، تجزیه و تحلیل فنی: ابزارهای قدرت برای سرمایه گذاران فعال، برطرف شد. اپل نشان می دهد که چگونه می توان از دو شاخص MACD در طی روندهای شدید استفاده کرد.

آیا استفاده از دو شاخص MACD بهتر از یکی است؟

مقدار پیش فرض مورد استفاده برای MACD توسط بیشتر نرم افزارهای نمودار، ترکیبی 12 تا 26 روز است. با این حال، برای مثال های بعدی، اجازه دهید از یک MACD با ترکیب 19 تا 39 روز استفاده کنیم که حساسیت کمتری دارد و برای تولید سیگنال های فروش استفاده خواهد شد. مورد دوم با استفاده از ترکیب MACD 6 تا 19 روزه که برای سیگنال های خرید استفاده می شود، حساسیت بیشتری خواهد داشت.

بیت کوین (BTC) در سپتامبر 2020 در محدوده کمی معامله شد و در آن دوره، هر دو شاخص MACD تا حد زیادی ثابت بودند. در ماه اکتبر، هنگامی که جفت ارز BTC / USDT روند صعودی را آغاز کرد، MACD هنگام عبور شاخص از بالای خط مرکزی در اواسط اکتبر سال 2020، سیگنال خرید داد.

پس از ورود به تجارت، مشاهده کنید که چگونه MACD در چهار بار در ترکیب حساس MACD نزدیک به خط سیگنال نزدیک شده است. این می توانست منجر به خروج زودهنگام شود و قسمت عمده ای از سود را روی میز بگذارد زیرا روند صعودی تازه شروع شده بود.

از طرف دیگر، توجه کنید که ترکیب کمی حساس 19 تا 39 روزه چگونه در روند صعودی ثابت مانده است. این می توانست ادامه کار در معامله گر را برای معامله گر آسان کند تا اینکه MACD در تاریخ 26 نوامبر 2020 به زیر خط سیگنال سقوط کند و باعث ایجاد سیگنال فروش شود.

در مثالی دیگر، Binance Coin (BNB) در 7 ژوئیه 2020 از خط مرکزی عبور کرد و باعث ایجاد سیگنال خرید شد. با این حال، MACD حساس به عنوان BNB به سرعت خاموش شد و در 6 ژوئیه به زیر خط سیگنال فرو رفت.

معامله گرانی که پیگیری دو شاخص MACD برایشان دشوار است نیز می توانند از ترکیب پیش فرض 12 تا 26 روز استفاده کنند. سفر Litecoin (LTC) از حدود 75 دلار به 413.49 دلار پنج سیگنال خرید و فروش ایجاد کرد. همه معاملات سیگنال ها ورود خوبی (با بیضوی مشخص شده) و خروجی (با فلش مشخص شده) ایجاد کردند.

MACD

چگونه MACD می تواند اصلاحات را نشان دهد

معامله‌گران همچنین می توانند از MACD برای خرید بازپرداخت استفاده کنند. در طی اصلاحات در یک روند صعودی، MACD به خط سیگنال سقوط می کند اما با شروع روند صعودی قیمت، MACD از خط سیگنال برگشت می کند. که شبیه قلاب است، می تواند فرصت ورود خوبی ایجاد کند.

در مثال بالا، کاردانو (ADA) در 8 ژانویه 2020 از خط مرکزی عبور کرد و نشانه خرید بود. با این حال، با متوقف شدن حرکت صعودی، MACD در تاریخ 26 ژانویه 2020 به خط سیگنال نزدیک شد اما زیر آن شکست. با بهبود قیمت، MACD از خط سیگنال جدا شد و حرکت خود را بالاتر آغاز کرد. این فرصتی را به تاجران داد که ممکن است خرید صلیب بالای خط مرکزی را از دست داده باشند. سیگنال فروش در 16 فوریه درست به عنوان ADA آغاز شد

واگرایی های MACD همچنین می توانند تغییر روند را نشان دهند

قیمت بیت کوین در بین 21 فوریه 2021 و 14 آوریل همچنان به بالاترین حد خود رسید، اما شاخص مَکدی در این دوره به بالاترین سطح رسید و یک واگرایی نزولی ایجاد کرد. این نشانه ضعف حرکت بود. تاجران باید در صورت ایجاد واگرایی نزولی محتاط باشند و از انجام معاملات طولانی در چنین دوره ای خودداری کنند. واگرایی نزولی طولانی در این مورد با سقوط گسترده به اوج خود رسید.

Litecoin نشان می دهد که چگونه MACD در طی یک روند نزولی شدید از ژوئن تا دسامبر 2019 یک واگرایی سرسخت را تشکیل داده است. معامله گرانی که کراس اوور بالای خط مرکزی را خریداری کرده اند ممکن است در ماه سپتامبر و دوباره در ماه نوامبر قلقلک داده شوند. این نشان می دهد که معامله گران باید قبل از اقدام بر روی واگرایی های مَکدی منتظر اقدام قیمت باشند تا نشانه هایی از تغییر روند خود را نشان دهند.

چند اقدام مهم

اندیکاتور MACD روند را ثبت می کند و همچنین می تواند برای سنجش حرکت دارایی مورد استفاده قرار گیرد. بسته به شرایط بازار و دارایی مورد تجزیه و تحلیل، معامله‌گران ممکن است تنظیم دوره مَکدی را تغییر دهند. اگر یک سکه سریع حرکت کند، می توان از MACD حساس تری استفاده کرد. با حرکات کند، ممکن است از تنظیمات پیش فرض یا MACD با حساسیت کمتری استفاده شود.

معامله‌گران همچنین می توانند از ترکیبی از شاخص حساس MACD برای نتایج بهتر استفاده کنند. با این حال، هیچ شاخص کاملی وجود ندارد که همیشه کار کند. حتی با تغییر و تحولات فوق، معاملات برخلاف انتظار پیش خواهند رفت. معامله‌گران باید اصول مدیریت پول را برای کاهش سریع ضررها و محافظت از سود کاغذی هنگام تجارت به عنوان فرض پیش بینی کنند.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x