سه شنبه , 6 مهر 1400 - 20:29
ریپل

ریپل و XRP

شرکت ریپل با هدف انتقال پول بین بانک ها و دیگر نهاد های مالی، آن هم به شکلی غیر متمرکز، سریع و ارزان در سانفرانسیسکو آمریکا تاسیس شد. این شرکت جهت تحقق اهدف خود، محصولات گوناگونی را با پلتفرم ریپل برای بانک ها و موسسات مالی ارائه داده است که از میان این محصولات تنها XRP (ریپل)، با ارز دیجیتال کار می کند. بنابراین ریپل هم یک ارز دیجیتال و هم یک پلتفرم است که این پلتفرم ارز دیجیتال مخصوص خود یعنی ریپل (XRP) را دارد. علاوه بر این، پلتفرم ریپل، امکان پرداخت با تمام رمز ارز ها را نیز فراهم ساخته که برای جلوگیری از حملات DDos ناچار به دریافت  کمسیون 0/0001 دلاری نیز هست.

ریپل

نکته ی جالب توجه در مورد ریپل اینجاست که هدف آن ایجاد یک شبکه ی پرداختی امن و غیر متمرکز برای موسسات مالی در سرتاسر دنیا است! دقیقا بر خلاف بیت کوین که هدفش حذف بانک ها و دیگر واسطه ها برای انجام تراکنش های همتا به همتا بود. در واقع می توان گفت که هدف ریپل تغییر اصول بانکداری است، به این معنی که به هنگام جا به جایی پول در ابعاد گسترده و برون مرزی نیاز به زمان زیاد (3-5 روز) ، کارمزد زیاد (برای پول های کلان) و در نهایت کاغذ هایی که در این بین رد و بدل می شود، نباشد و تراکنش در عرض چند ثانیه و با حداقل کارمزد 0/00001 و بدون کاغذ بازی انجام می شود. البته ریپل در این مسیر تنها نبوده و رقیبان خود (سوئیفت و استلار) را نیز دارد که در نهایت سرعت بالای ریپل بر آنها غالب است.

تاریخچه ی ریپل

اولین موسس ریپل فردی به نام رایان فوجر (Ryan Fugger) بود که 4 سال قبل از پیدایش بیت کوین شرکت ریپل پی (RipplePay) را با هدف انتقال آسان و سریع پول از یک نقطه به نقطه ای دیگر از جهان، تاسیس کرد. (بسیار شبیه به هدف شرکت ریپل امروزی)

Ryan Fugger

Ryan Fugger

بااین وجود تا سال 2011 تنها شرکت های معدودی قرارداد همکاری با آن بسته و شرکت چندان موفق عمل نکرده بود تا اینکه در ماه می همان سال، یکی از اولین حامیان بیت کوین، جد مک کالب (Jed McCaleb) با سابقه ی درخشان خود به تیم ریپل پیوست و کنترل شرکت فوجر را به دست گرفت.

او سپس کریس لارسن (Chris Larsen) را به سمت مدیریت اجرایی شرکت در آورد و با پیوستن او ریپل وارد دوره ی جدیدی شد و اولین تغییر نام شرکت به اوپن کوین (Opencoin) نیز رخ داد. پس از مدتی در سال 2014 مک کالب به دلیل اختلافاتی که با لارسن پیدا کرد، از تیم ریپل جدا شد و به گروه استلار پیوست. از سال 2014 تا 2018 ریپل به سرعت رشد نمود به طوری که جایگاه دوم را در بازار از آن خود کرد. (در آن زمان اتریوم هنوز تولید نشده بود)

اکنون مدیر عامل شرکت ریپل براد گارلینگ هاوس (Brad Garlinghouse)، می باشد و کریس لارسن عضو ارشد هیئت مدیره است. تیم ریپل از کارشناسان حرفه ای و متخصص در حوزه ی فن آوری تشکیل شده که در شرکت هایی چون گوگل، فیس بوک،..سابقه همکاری دارند.

با محصولات شرکت ریپل آشنا شوید:

  • ایکس کارنت (xCurrent)
  • ایکس رپید (xRapid)
  • ایکس ویا (xVia)

این سه محصول که در یک مجموعه به نام ریپل نت (RippleNet) قرار دارند، از محصولات اصلی شرکت ریپل می باشند که پردازش معاملات جهانی را برای بانک ها و تمام نهاد های مالی ارائه می دهند. به این معنی که ارز ورودی به XRP تبدیل شده، سپس بر روی شبکه منتقل و بعد از اینکه به گیرنده رسید، به ارز خروجی تبدیل می شود. این بدین معنا است که رمز ارز XRP به عنوان واسطه عمل کرده و انجام یک معامله با دو ارز متفاوت را امکان پذیر ساخته است.

ریپل

لازم به ذکر است که ارز دیجیتال XRP تنها بر روی شبکه ایکس رپید کارایی دارد، در حالیکه امروزه اغلب شرکت هایی که با شرکت ریپل همکاری می نمایند از محصولات ایکس کارنت استفاده می نمایند. در نتیجه هر قرارداد بزرگی که با شرکت ریپل بسته شود، الزاما به معنای کاربرد بیشتر و در نتیجه رشد قیمت رمز ارز ریپل نخواهد بود.

ایکس کارنت (xCurrent) : هدف اصلی ایکس کارنت این است که شما بتوانید ظرف چند ثانیه با همه ی ارز ها (نه فقط ارز های دیجیتال) به تراکنش مالی بپردازید. اگر بخواهیم دقیق تر بیان کنیم، ایکس کارنت باعث آسان تر شدن تعامل بانک ها با یکدیگر شده است. به این معنی که از طریق ایکس کارنت بانک مبدا به طور مثال یورو را در قالب پوند (البته به میزان معادل آن) به بانک مقصد منتقل می کند. اغلب شرکت های طرف قرارداد با شرکت ریپل از ایکس کارنت استفاده می نمایند. ایکس کارنت روی دفتر کلی به نام اینترلجر (Interledger) توزیع شده که توسط متخصصان شرکت ریپل ساخته شده است اما کنسرسیوم شبکه جهانی وب (W3C) آن را کنترل می کند. W3C استاندارد های شبکه ی جهانی وب را تعیین می کند.

ایکس رپید (xRapid) : هدف ایجاد ایکس رپید رفع مشکل نقدینگی در انجام معاملات بین بانکی با استفاده ی مستقیم ارز دیجیتال  XRP ، بود. به این شکل که یک شرکت (از کشور مبدا) برای خرید خود (از شرکت کشور مقصد) نیازی به نگهداری ارز کشور مقصد در بانک نداشته باشد. الگوریتم ایکس رپید بهترین نرخ تبدیل ارز بین دو کشور را بدون نیاز به نقدینگی (وجود بانک کارگزار در کشور مقصد) انجام می دهد. به این ترتیب که با ارز اولیه، XRP را خریداری کرده و سپس با بهترین نرخ قیمت به ارز کشور مقصد تبدیل می نماید که البته خود بحث نقدینگی ارز دیجیتال XRP از جمله موانع برای گشترس ایکس رپید به حساب می آید.

ایکس ویا (xVia) : از محصولات جدید شرکت ریپل می باشد که یک واسط برای ارتباط بین محصولات مختلف ریپل و استفاده ی آسان تر از ایکس کارنت و ایکس رپید ایجاد شد.

ارز دیجیتال XRP

ریپل

ارز دیجیتال XRP، که امرزه بعد از بیت کوین و اتریوم، در جایگاه سوم بازار ارز های دیجیتال محبوب قرارگرفته، توسط شرکت ریپل تولید شد و همان طور که پیش تر گفتیم تنها بر روی  xRapid قابل استفاده است. این ارز دیجیتال به تعداد 100 میلیارد واحد تولید شد (توسط شرکت ریپل) ،که 20 میلیارد آن در اختیار موسسان آن قرار گرفت و باقی مانده ی آن در یک سپرده ی غیر متمرکز ذخیره گردیده و هر ماه 1 میلیارد واحد از آن روانه ی بازار می شود. بنابراین ارز دیجینتال XRP استخراج شدنی نیست.

قیمت ریپل

قیمت ریپل

نمودار قیمت ریپل از سال 2013 تا اواسط 2019

XRP در سال 2013 با قیمت 0.005 دلار وارد صرافی شد و در ژانویه ی 2018 بود که افزایش 70/000 درصدی را تجربه کرد و قیمت آن به 3.8 دلار رسید! اما بعد از آن، قیمت ریپل ریزش بسیار زیادی را تجربه کرد و قیمت هر واحد از آن به 0.32 دلار رسید! که البته باز هم نسبت به قیمت اولیه ی خود 64 برابر شده است.

البته بسیاری از تحلیل گران بر این باورند که احتمال دست کاری شدن قیمت ریپل (توسط شرکت ها) با تغییر عرضه و تقاضا بسیار بالا است چرا که قسمت زیادی از این ارز دیجیتال در دست خود شرکت است! به علاوه هر گونه اخبار و اتفاق مربوط به شرکت می تواند بر قیمت آن موثر باشد. از طرفی هر چه پذیرش ریپل توسط بانک ها و دیگر نهاد های مالی گسترده تر شود، ارزش آن نیز بالاتر خواهد رفت.

کیف پول های ریپل

کیف پول های ریپل

با توجه به اینکه هدف اصلی ریپل، ذخیره در بانک ها و دیگر نهاد های مالی بوده است، شرکت هیچ گونه کیف پول رسمی جهت نگهداری آن معرفی نکرده و هیچ گونه مسئولیتی در این خصوص بر عهده نگرفته است. با این حال ما به معرفی چند کیف کیف پول برتر و معتبر می پردازیم. توجه داشته باشید که برای ساخت کیف پول ریپل مبلغ اولیه ی 20 واحد ریپل باید پرداخت شود، بنابراین برای جلوگیری از هدر رفتن سرمایه بهتر است قبل از انتخاب کیف پول خود، دقت لازم را به عمل بیاورید.

  1. کیف پول سخت افزاری لجر(Ledger): بهترین و امن ترین کیف پول، برای نگهداری ریپل به خصوص در مقیاس بالا می باشد.
  2. کیف پول توست (Toast Wallet) : این کیف پول که ساختار متن باز (OpenSource) دارد، به شما این امکان را می دهد تا در هر لحظه بتوانید کلید های خصوصی خود را بر روی دستگاه خودتان چک کنید. استفاده از این کیف پول برای همه آسان و ساده می باشد و بر روی مک، ویندوز، آی او اس و اندروید قابل نصب است.
  3. کیف پول کوینومی (Coinomi) : از جمله بهترین کیف پول هایی که چندین ارز دیجیتال (بیش از 125) را پشتیبانی می کند، به حساب می آید که بیشترین تعداد کاربر و نصب (با حداکثر رضایتمندی) را نیز از آن خود کرده و علاوه بر آن، هزاران توکن را نیز پشتیبانی می کند. این کیف پول نیز از نظر قابلیت نصب، مانند کیف پول توست می باشد.
  4.  کیف پول اتمیک (Atomic)  : از دیگر کیف پول های معتبر چند ارزی که مانند کوینومی کاربران زیادی را تحت پوشش قرار داده و قابلیت نصب آن مانند کوینومی و توست، هم از نوع موبایل و هم دسکتاپ می باشد.

خرید ریپل

خرید ریپل

  1. خرید مستقیم ریپل (با ریال و کارت بانکی) : با وجود آنکه اغلب صرافی های معتبر و بزرگ این رمز ارز را پشتیبانی می کنند اما در ایران، سایت بسیار کمی آن را موجود دارند و اگر در سایتی آن را موجود یافتید حتما قبل از خرید از معتبر بودن آن صرافی اطمینان پیدا کنید.
  2. خرید غیر مستقیم: ابتدا بیت کوین و یا اتریوم را از یک سایت ایرانی خریده و سپس در یک صرافی بین المللی مانند بایننس (Binance) آن را به ریپل تبدیل می نمایید. این روش بیشتر مورد استفاده ی کاربران ایرانی قرار گرفته است. نکته ی قابل توجه قبل از انتخاب صرافی، توجه به تحریم نبودن کاربران ایرانی می باشد.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
ماه رخ

قیمت گذاری ارزهایی که روی شبکه بلاکچین نباشه زیاد ارزشی نداره

1
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x