پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 10:43
نمودار شمعدانی

راهنمای مطالعه نمودارهای شمعدانی (تحلیل تکنیکال)

به عنوان یک تازه وارد در دنیای تجارت یا سرمایه گذاری، مطالعه نمودارها شمعی و یا حتی نگاه‎ کردن به آنها ممکن است کاری بسیار ترسناک به نظر برسد. برخی به احساس خود اعتماد می‌‎کنند و بر اساس غریزه خود سرمایه گذاری را انجام می‎‌دهند. اگرچه این استراتژی ممکن است به طور موقت در یک فضای صعودی در بازار قرار بگیرد اما به احتمال زیاد در طولانی مدت با شکست شدید یا عدم درک تفاوت بین گزینه‎‌های پیش رو مواجه خواهد شد.

اساسا تجارت و سرمایه گذاری بازی‎ هایی احتمالی و مدیریت ریسک و سرمایه است. بنابراین، توانایی خواندن نمودارهای شمعدانی یا کندل استیک تقریبا برای هر سبک سرمایه گذاری حیاتی و کارآمد است. در این مقاله توضیح داده می‌شود که نمودارهای شمعدانی چیست و چگونه می‎توان آنها را مطالعه کرد.

بیشتر بخوانید: خط حمایت و خط مقاومت چیست؟

نمودار شمعدان، کندل استیک چیست ؟

نمودار شمعدان نوعی نمودار مالی است که به صورت گرافیکی حرکت قیمت یک دارایی را برای بازه زمانی مشخصی نشان می‌‎دهد. همانطور که از نامش پیداست این نمودار متشکل از شمعدان‎‌هایی عمودی است که هر یک نشان دهنده زمان یکسانی از معاملات هستند. شمعدان‎‌ها می‎‌توانند تقریبا هر دوره زمانی، از ثانیه تا سال را نشان دهند.

نمودار کندل استیک

پیشینه این نمودارها به حدود قرن هفدهم بازمی‎گردد. ایجاد آنها به عنوان یک ابزار نمودار سازی اغلب به یک تاجر ژاپنی برنج به نام Homma نسبت داده می‎شود. ایده ‎های او احتمالا همین چیزی است که امروزه به عنوان نمودارهای کندل استیک مدرن از آنها استفاده می‎شود. یافته‎ های آقای هوما توسط بسیاری به ویژه چارلز داو، یکی از پدران تجزیه و تحلیل فنی مدرن تصحیح شد.

در حالی که نمودارهای شمعدانی را می‌‎توان برای تجزیه و تحلیل انواع دیگر داده‌‎ها استفاده کرد، اما بیشتر آنها برای سهولت در تحلیل بازارهای مالی به کار می‎روند. در صورتی که به درستی استفاده شوند ابزاری هستند که می‎توانند به معامله گران کمک کنند تا احتمال نتایج را در حرکت قیمت ارزیابی کنند. از آنجا که معامله گران و سرمایه گذاران را قادر می‎سازند ایده‎‌های خود را بر اساس تحلیل خود از بازار شکل دهند، می‎توانند بسیار مفید واقع شوند.

نحوه عملکرد نمودارهای شمعدانی

برای ایجاد هر شمعدان باید نکات قیمتی زیر وجود داشته باشد:

Open – اولین قیمت معاملاتی ثبت شده در آن بازه زمانی مدنظر

Up – بالاترین قیمت معاملات دارایی ثبت شده در آن بازه زمانی خاص

Down – کمترین قیمت معاملاتی دارایی ثبت شده در آن بازه زمانی خاص

Close – آخرین قیمت معاملاتی ثبت شده دارایی در آن بازه زمانی خاص

آناتومی شمعدان

در مجموع این مجموعه از داده ‎ها که اغلب به عنوان مقادیر OHLC از آنها یاد می‎‌شود، در کنار یکدیگر جمع شده و بدنه اصلی یک شمعدان را تشکیل می‎‌دهند. رابطه بین باز، زیاد، کم، نزدیک نحوه شکل گرفتن یک شمع را تعیین می‌‎کند.

فاصله بین OPEN و CLOSE را بدن می‌‎گویند، در حالی که فاصله بین UP و DOWN را فیتیله یا سایه می‎‌گویند. به فاصله بالا و پایین شمع محدوده شمعدان نیز گفته می‌‎شود.

نمودار شمعدانی

نحوه خواندن نمودارهای شمعدان

بسیاری از معامله گران، خواندن نمودارهای شمعدان را آسان تر از نمودارهای میله‌‎ای و خطی می‎‌دانند. حتی اگر این نمودارها حاوی اطلاعات مشابه‌ ای با یکدیگر باشند. نمودارهای شمعدانی را می‎‌توان با یک نگاه آنالیز کرد. آنها قادرند نمایشی ساده و کامل از عملکرد قیمتی یک دارایی در بازار را نشان دهند.

در عمل شمعدان نبرد بین گاو‌ها و خرس‌‎ها را برای یک دوره زمانی خاص نشان می‎‌دهد. به طور کلی هر چه طول بدنه بیشتر باشد، فشار خرید یا فروش در بازه زمانی اندازه گیری شده بیشتر خواهد بود و شدت حمله بیشتری خواهد داشت. در صورتی که فیتیله‎‌های شمع کوتاه باشند به این معنی است که بازه زمانی اندازه گیری شده بالا یا پایین نزدیک به قیمت خود بسته شده است.

نمودار شمعی

رنگ و تنظیمات ممکن است با ابزارهای مختلف نمودار متفاوت باشد، اما به طور کلی اگر بدن سبز باشد به این معنی است که دارایی بالاتر از آنچه باز شده بسته شده است و در حال صعود و افزایش قیمت است. اما در صورتی که شمعدان قرمز باشد به این معنی خواهد بود که دارایی پایین تر از ارزش خود بسته شده است و در یک روند نزولی قرار دارد. در صورت نداشتن فیتیله به این معنی است که شمعدان با قدرت بیشتری روند خود را در بازه زمانی تمام کرده است خواه صعودی و خواه نزولی.

برخی از نمودارشناسان ترجیح می‎‌دهند از نمایش ‎های سیاه و سفید استفاده کنند. بنابراین نمودارها به جای استفاده از سبز و قرمز حرکات بالا را با شمع‌ های تو خالی و حرکات پایین را با شمع‌‎ های سیاه نشان می‎‌دهند.

نمودارهای شمعدانی چه چیزی را به شما نمی‌گویند !

در حالی که شمعدان‎‌ها برای ارائه یک ایده کلی از عملکرد قیمت مفید هستند اما ممکن است تمام آنچه شما برای یک تجزیه و تحلیل کامل نیاز دارید را فراهم نکند. به عنوان مثال شمعدان آنچه را که در فاصله بین دو نقطه همراه با پایین ترین و بالاترین قیمت نشان نمی‌‎دهد.

به عنوان مثال در حالی که فیتیله ‌‎های شمعدان کم و زیاد دوره زمانی را به ما می‎‌گویند، اما آنها قادر نیستند که بگویند کدام یک از آنها اول اتفاق افتاده است. خوشبختانه امروزه در بیشتر ابزارهای نمودارها می‎توان بازه زمانی را تغییر داد این کار به معامله گران اجازه می‎‌دهد تا برای جزئیات بیشتر بازه‎ های زمانی کوتاه مدت را بزرگنمایی کرده تا بتوانند متوجه حرکت دقیق روند از ابتدا تا انتها امر شوند.

نمودارهای شمعدانی می‌‎توانند حاوی سر و صداهای زیادی از بازار باشند. به ویژه به هنگام ترسیم بازه ‎های زمانی پایین. شمع ‎ها می‌‎توانند خیلی زود تغییر کنند و این امر باعث تفسیر آنها می ‎شود.

شمعدان (Heikin-ashi) هایکین آشی

تا کنون ما درباره آنچه گاهی اوقات به عنوان نمودار شمعدان ژاپنی نامیده می‎شود، بحث کردیم. اما روش های دیگری برای محاسبه شمعدان وجود دارد. تکنیک هایکین آشی یکی از آنهاست. Heikin-ashi در ژاپنی مخفف نوار متوسط است. چنین نمودارهای شمعدانی به فرمولی اصلاح شده متکی هستند که از داده ‎های متوسط قیمتی استفاده می‎کنند. هدف اصلی این است که اقدامات قیمت را از صافی رد کرده و روند بازار را فیلتر کنیم. به همین ترتیب این نمودار شمعی می‎تواند تشخیص دهد که روند بازار الگوی قیمت و عکس العمل‎ های احتمالی را آسان‌تر کند.

نمودار Heikin-ashi

تاجران اغلب از این شمعدان در ترکیب شمعدان‎ های ژاپنی استفاده می‌‎کنند. این شمعدان می‎تواند ابزار قدرتمندی برای تجزیه و تحلیل باشد اما مانند هر روش دیگری محدودیت‎‌های خاص خود را دارد. به دلیل استفاده از داده‎ های متوسط قیمت استفاده می‌‎شود تولید این الگوها ممکن است بیشتر طول بکشد. همچنین آنها شکاف های قیمت را نشان نمی‌‎دهند و ممکن است سایر داده‎ های قیمت را پنهان کنند.

نمودارهای شمعدان یکی از اساسی‎ ترین ابزارهای تاجران برای سرمایه گذاری می‎‌باشد. آنها نه تنها نمایشی بصری از عملکرد قیمت یک دارایی را نشان می‌‎دهند بلکه انعطاف پذیری را برای تجزیه و تحلیل داده ‎ها در بازه‎ های زمانی مختلف نیز فراهم می‎ آورند. یک مطالعه گسترده در مورد نمودارها و الگوهای شمعدانی همراه با طرز تفکری تحلیلی و یک مقدار تمرین کافی است تا بازرگانان به برتری دست یابند.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

استیبل کوین

استیبل کوین، با پشتیبانی فیات سفری به سمت ثبات، اعتماد

استیبل کوین با پشتیبانی فیات و دارایی های دیگر به طور فزاینده ای محبوبیت پیدا …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x