پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 15:36
الگو نمودارهای مختلف

راهنمای مبتدیان، الگوهای نمودار کلاسیک

 الگو های شمعی می‎‌توانند اسطوره مفیدی در نمودار یک دارایی باشند، بسیاری از معامله گران سعی می‎‌کنند از این مزیت در بازارهای سهام، فارکس و ارزهای رمزنگاری شده استفاده کنند. روش‌‎های مختلفی برای تجزیه و تحلیل بازارهای مالی با استفاده از تحلیل ‎های فنی یا تکنیکال وجود دارد. برخی از معامله‌گران از شاخص‎ های نوسانگیری استفاده می‎‌کنند.

در حالی که برخی دیگر از تاجران اقدام خود را فقط بر اساس حرکت قیمت انجام می‎‌دهند. نمودارهای شمعی نمای کلی از قیمت‎‌ها را در طول زمان‌‎های خاصی ارائه می‎‌دهند. ایده این است که با مطالعه عملکرد تاریخی یک دارایی، الگوهای تکراری ممکن است پدیدار شوند.

از برخی از متداول ترین نمونه‎ های این الگوها در مجموع به عنوان الگوهای نمودار کلاسیک یاد می ‎شود. اینها از معروفترین الگوهای موجود هستند و بسیاری از معامله‌گران آنها را به عنوان شاخص‎‌های معاملاتی قابل اعتماد می‎‌دانند. چرا این اتفاق می‎‌افتد؟ آیا تجارت و سرمایه گذاری در یافتن امتیاز در ارتباط با چیزی نیست که سایرین از آن غافل شده‎ اند؟ بله این درست است، اما یکی از مهمترین روش‌های کسب سود از سرمایه گذاری‎‌های جمعی روانشناسی اجتماع نیز می‎‌باشد. از آنجا که الگوهای فنی به هیچ اصل علمی یا قانون فیزیکی ملزم نیستند، اثر بخشی آنها به میزان توجه شرکت کنندگان در بازار بستگی دارد.

الگوهای نمودار کلاسیک

پرچم‎ ها

پرجم، منطقه ‎ایی است برای ادغام که بر خلاف جهت یک روند صعودی بلند مدت ظاهر می‎‌شود. و درست بعد از یک حرکت شدید قیمت به سمت بالا اتفاق می‌‎افتد. به نظر می‎‌رسد مانند یک پرچم بر روی میله ‎ای است که در لحظه حرکت بعدی یک ضربه نزولی را در پیش می‎‌گیرد اما بسته به نوع پرچم زمانی که از این روند نزولی خارج می‌شود متغیر اما حتمی است. پرچم منطقه ادغام است. به این معنی که در آنها می‌‎توان شاهد هر دو روند به صورت یکجا بود. در نتیجه ممکن است از پرچم‎‌ها برای شناسایی ادامه روند بالقوه استفاده ‎شود. حجم همراه با الگو نیز مهم است در حالت ایده آل حرکت ضربه یا pull back باید با حجم زیاد از سفارشات خرید اتفاق بی‌افتد. در حالی که مرحله ادغام (ترکیب حرکات صعودی و نزولی) باید همچنان که ادامه می‌‎یابد حجم کم و کمتری داشته باشد.

پرچم گاو نر

پرچم گاو نر برای یک روند صعودی در ادامه اتفاق می‌افتد و یک حرکت تند به سمت بالا را در ادامه به دنبال خواهد داشت به طور معمول حرکاتی ترکیبی از صعودها و نزول‎‌ های کوتاه مدت یا همان ادغام به همراه خواهد داشت به طور معمول حتما با یک روند صعودی ادامه پیدا خواهد کرد.

پرچم گاو نر

پرچم خرس

پرچم خرس در یک روند نزولی اتفاق می‌‎افتد، یک حرکت شدید رو به پایین را به دنبال خواهد داشت و به طور معمول حرکاتی ترکیبی از صعودها و نزول‌‎های کوتاه مدت یا همان ادغام که دقیقا عکس پرچم گاو نر خواهد بود و با ادامه روند نزولی همراه است.

پرچم خرس

الگوی قلاب یا پرچم سه گوش

این نشان‎ه ها در اصل یک نوع پرچم هستند که در آن ناحیه ای از تلفیق روندهای نزولی و صعودی پله ‎ای تشکیل می ‎شوند و همچنان که ادامه می‌‎یابند دقیقا با رسیدن به نوک پرچم شمعی های نزولی و صعودی کوتاه و کوتاه‎تر می‎‌شوند. آنها دارای خطوط همگرا (که به صورت مداوم به یک دیگر نزدیک می‌‎شوند.) هستند که بیشتر به یک پرچم سه گوش که به مثلثی افراشته شبیه است می ماند. این پرچم در واقع تشکیل دهنده یک تشکیلات خنثی می‎ باشد. تفسیر آن به شدت به زمینه الگو بستگی دارد.اما در کل به تثبیت قیمت اشاره دارد و نمی‎توان تا اغاز روند بعدی پیش بینی کرد که فرض را بر سقوط باید گرفت یا صعود.

مثلث‎ ها

مثلث یک الگوی نمودار است که با یک محدوده قیمت همگرا (شمعی ها به یکدیگر در حال نزدیک شدن است) مشخص می‎ شود که به طور معمول با ادامه روند دنبال می‌‎گردد. مثلث به خودی خود مکث را در روند زمین ه‎ای نشان می ‎دهد اما ممکن است نشان دهنده ی یک یرگشت یا ادامه آن باشد.

مثلث صعودی

مثلث صعودی زمانی تشکیل می‎شود که یک ناحیه مقاومت افقی و یک خط روند صعودی وجود داشته باشد که با یک سر از سمت پایین به بالا کشیده شده است. اساسا هر بار که قیمت از مقاومت افقی می‎کاهد خریداران با قیمت‎های بالاتر به میدان قدم می‎گذارند و پایین‎های بالاتری ایجاد می‎کنند (قیمت حمایتی بالا می‎آید). . همانطور که تنش در منطقه مقاومت در حال افزایش است، در صورتی که قیمت در نهایت از آن منطقه عبور کند، تمایل بر آن می‎باشد که با افزایش سریع حجم بالایی از خرید همراه شود و خریداران بازار را قدرت بیشتری به دست بگیرند. به همین ترتیب مثلث صعودی یک الگوی گاوی یا صعودی می‎باشد.

مثلث نزولی

مثلث نزولی معکوس دقیقی از مثلث صعودی است. وقتی یک منطقه پشتیبانی افقی و یک خط روند نزولی وجود دارد که در یک سری از اوج‎های پایین‎تر نشان داده می‎شوند، شکل می‎گیرد. به همان روشی که مثلث صعودی وجود دارد، هربار که قیمت از حمایت افقی عقب می‎رود، فروشندگان با قیمت‎های کمتری وارد بازار می‎شوند و اوج‎های پایین‎تری را ایجاد می‎کنند. به طور معمول اگر قیمت از ناحیه پشتیبانی عبور کند با کاهش سریع و با حجم زیادی از معاملات فروش دنبال خواهد شد. این دلیل این می‎باشد که این مثلث از جزء الگوهای خرسی یا نزولی قرار بگیرد.

مثلث متقارن

مثلث متقارن توسط یک خط روند بالایی در حال سقوط و یک خط روند پایین‎تر در حال افزایش است که هر دو تقریبا در یک شیب برابر اتفاق می‎افتند. مثلث متقارن نه یک الگوی صعودی است و نه نزولی، زیرا تفسیر آن به شدت به زمینه آن (روند اصلی ان) بستگی دارد. به خودی خود این الگو یک الگوی خنثی تلقی می‎شود که صرفا نمایانگر یک دوره ادغام است.

الگو مثلث متقارن

الگوهای کنج یا Wedges

با همگرایی خطوط روند، یک وج (گوه) ترسیم می‎شود که نشان دهنده تثبیت شدن قیمت است. خطوط روند در این مورد نشان می‎دهد که بالا و پایین‎ها (بیشترین مقدار و کمترین مقدار نشان داده شده توسط شمعی ها) در حال افزایش هستند یا با نرخ دیگری سقوط می‎کنند. این ممکن است به معنای قریب الوقوع بودن تغییر در هر روندی باشد. زیرا روند اساسی در حال ضعیف شدن است. الگوی گوه ممکن است با کاهش حجم همراه باشد، همچنین نشان می‎دهد که روند ممکن است شتاب خود را از دست بدهد.

وج در حال ظهور

گوه در حال افزایش یک الگو ی معکوس نزولی است که نشان می‎دهد با افزایش قیمت روند صعودی ضعیف و ضعیف‎تر خواهد شد به این معنی که قدرت خریداران در هر بیشترین قیمت رکورد زده شده ضعیف و ضعیف‎تر خواهد شد تا جایی که آنقدر ناچیز است که کاملا یک نزول شدید را برای دارایی رقم خواهد زد. بنابراین و در نهایت به سادگی از خط روند یا منطقه حمایتی عبور کند و آن را به شکست سختی پشت سر می‎گذارد.

گوه در حال سقوط

گوه در حال سقوط یک الگوی برگشت صعودی است. این الگو نشان می‎دهد که با کاهش قیمت و شدت گرفتن روند تنش در حال افزایش است. سقوط یک گوه اغلب با یک حرکت ضربه‎ای منجر به شکاف روند نزولی به سمت بالا خواهد شد.

دوقله بالا یا دو قله پایین

قله‎ های دوتایی بالایی یا پایینی الگوهایی هستند که وقتی بازار به شکل M یا W حرکت می‎ کند، اتفاق می‎افتند. شایان ذکر است که این الگوها در اغلب موارد معتبرند و کاملا طبق پیش‌بینی اتفاق می‎‌افتند حتی اگر قیمت‎های مربوطه دقیقا یکسان و شبیه هم نباشند با این حال به یکدیگر نزدیک باشند.

الگوی نمودار دو قله به سمت بالا

دو قله به سمت بالا که ساختاری دقیقا شبیه به M یک الگوی برگشت نزولی است که در آن قیمت دو برابر می‎‌شود ولی در تلاش دوم قادر نیست نمودار را به سمت بالا بشکاند، در این شرایط با شکستن خط حمایت به شدت به سمت پایین حرکت می‎کند و احتمالا به اندازه اخرین حرکت نزولی شدید خود پایین خواهد رفت.

الگوی دو قله به سمت پایین

  این الگو یک الگوی صعودی می‌‎باشد. که در نمودار شبیه به حرف W ظاهر می‎شود، که در آن قیمت دو برابر پایین می‎ابد و در نهایت با یک بالاترین ارزش ثبت شده راه را  ادامه می‌دهد.

الگوی نمودار سر و شانه

سر و شانه‎ ها یک الگوی معکوس نزولی است که دارای یک خط پایه یا گردن و سه قله می‌‎باشد. دو قله جانبی باید تقریبا در یک سطح ارزش باشند. در حالی که قله میانی از آن دو قله دیگر بالاتر است. زمانی که قیمت پشتیبانی خط گردن را بشکند این الگو تایید می‎‌شود و می‌‎توان انتظار یک افت شدید معکوس در ارزش را داشت.

الگو سر و شانه

منبع : https://bit.ly/3l9j65Z

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x