پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 15:36
مالیات بر ارزدیجیتال

دستورالعمل های اداره مالیات آمریکا برای سرمایه گذاران ارز دیجیتال

سرویس درآمد داخلی آمریکا که شامل درآمد مالیاتی نیز می شود، در طی روز های اخیر نسخه ای جدید از پیش نویس های دستورالعمل های تازه خود منتشر کرده است که در آن تعریف ارز دیجیتال یا کریپتو کارنسی را روشن می سازد. در واقع این آژانس مالیاتی قصد دارد که از دارندگان ارز دیجیتال که فرم 1040 را برای مالیات خود تکمیل می کنند، بپرسد که آیا در سال گذشته ارز دیجیتال خرید و فروش کرده اند؟ با این وجود می توان گفت که اطلاعات بسیار زیادی با استفاده از این شیوه روشن می شود و ما می توانیم اطلاعات زیادی را در این خصوص به دست بیاوریم.

مالیات بر ارزدیجیتال

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی IRS، معامله ای که شامل ارز دیجیتال شود، شامل موارد زیر خواهد بود :

  • دریافت یا انتقال ارز دیجیتال به صورت رایگان و یا به واسطه Airdrop
  • مبادله ارز دیجیتال برای محصولات و خدمات
  • تبادل کریپتو کارنسی برای خرید ملک یا اجاره کردن آن
  • دریافت منافع مالی که حاصل از خرید و فروش کریپتو کارنسی باشد

این سازمان همچنین هشدارهایی را ارائه می دهد که به شهروندان این کشور می گوید که اگر خرید و فروش ارز دیجیتال انجام داده اند و یا برای تجارت آن را ذخیره سازی کرده اند، در گزارش های مربوط به این فرم بنویسند و در صورتی که درآمدی از این راه داشته اند، دستمزد خود را به صورت کریپتو کارنسی دریافت کرده اند و یا کالا و خدماتی را با استفاده از این ارز خریداری کرده اند، در این پیش نویس ثبت کنند.

از زمانی که برای اولین بار، این سوالات در سال 2019 توسط اداره مالیات آمریکا دریافت شده است، این اقدام جدید را می توان به عنوان یکی از مهم ترین اقدامات مالیاتی در خصوص ارز دیجیتال در دنیا دانست.

مالیات بر ارزدیجیتال

در واقع می توان گفت که با این کار، کریپتو کارنسی به صورت کامل به رسمیت شناخته می شود و در جامعه رمزنگاری بسیاری در این مورد بحث ها و انتقاداتی را مطرح کرده اند. ابهامات در این شیوه نامه جدید حذف شده است و همچنین می توانیم انتظار داشته باشیم که سرمایه گذاری در این کشور در خصوص انواع ارز دیجیتال در آینده ای نه چندان دور با مالیات همراه خواهد بود. این موضوع داغ در حالی مطرح می شود که بسیاری از فعالان این عرصه امیدوار بودند که دولت، هیچ گاه روی سرمایه گذاری بر ارز دیجیتال مالیاتی را وضع نکند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در این خصوص با شما صحبت کنیم.

مدیران شرکت های خرید و فروش ارز دیجیتال در این باره چه می گویند؟

در حالی که اداره مالیات آمریکا این پیش نویس را مطرح کرده است، مدیر عامل شرکت مدیریت سرمایه گذاری Wave Financial Group بیان می کند که این اولین باری است که برای نگهداری بلند مدت یا کوتاه مدت از ارز دیجیتال باید مالیات پرداخت کنیم.

در واقع در صورتی که بیشتر از یک سال از نگهداری ارز دیجیتال می گذرد شما باید سود یا زیان خود را بیان کنید و همچنین باید درآمد خود را گزارش کنید. بر اساس گفته های این فرد، می توانیم انتظار داشته باشیم که میزان مالیات دریافت شده بر اساس سود دهی ارز دیجیتال، بسیار کمتر از میزانی است که در سایر سبد های سرمایه باید مالیات پرداخت شود ولی نباید از یاد ببریم که تمامی افراد فعال در این زمینه، اعم از سرمایه گذار و ماینر باید مالیات خود را پرداخت کنند.

مالیات بر ارزدیجیتال

طبقه بندی مالیاتی بر اساس میزان سرمایه، زمان سرمایه گذاری و دریافت سود از سرمایه گذاشته شده در زمینه ارز دیجیتال به صورت کامل بیان شده است و درصدها بر اساس خط مشی بیان شده باید پرداخت شوند.

در صورتی که شما در طول مدت زمانی که خرید یا فروش رمز ارز انجام می داده اید، متوجه ضرر شده اید، می توانید مالیات کمتری پرداخت کنید. به یاد داشته باشید که گزارش اطلاعات در فرم 1099 نیز می تواند گزارشاتی را در خصوص میزان سود و زیان در این راه را بیان کند و به طور کلی انتظار می رود که این مالیات ها به صورتی عادلانه دریافت شوند. در واقع تمامی خصوصیاتی که IRS در این زمینه بیان کرده است، نشان دهنده آن است که تعاریف و میزان دریافتی مالیات توسط یک کارگروه به صورت کامل بررسی شده است و حالا این کشور به دنبال درآمد مالیاتی از این شیوه می باشد.

آیا امکان دریافت مالیات در دیگر کشورها وجود دارد؟

اداره مالیات آمریکا نمی تواند از تبعه دیگر کشورها که در این کشور زندگی نمی کنند مالیاتی به دلیل خرید و فروش، سود و زیان در ارز دیجیتال دریافت کند ولی باید منتظر آن باشیم که کشورهای بیشتری در این خصوص قوانین مالیاتی وضع کنند چرا که این شیوه درآمدزایی دولت ها از کنار کریپتو کارنسی یکی از مهم ترین دلایل و سیاست هایی است که اجازه خرید و فروش ارز دیجیتال را به شهروندان خود داده اند.

نکته : ایران در حال حاضر هیچ مالیاتی برای کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند دریافت نمی کند. برنامه ای هم در این خصوص ابلاغ نشده است.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x