پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 16:34
بیت کوین

دستان ماینرهای بیت کوین بر گلوی تهران

در حال حاضر از اخبار چنین بر می ‎آید که استخراج ارز رمزنگاری شده مشغول بدتر کردن اوضاع آلودگی هوا در ایران است. استخراج کلان مزرعه‎ های بیت کوین منجر به پدید آمدن لایه ‎های ضخیم دود سمی و خاموشی بسیاری از شهرهای ایران شده است.

شاخص آلودگی هوای تهران به 500 رسید. استاندار تهران گفت “در صورتی که ایستگاهی شاخص آلایندگی 500 را نشان دهد و کسی در اطراف آن باشد، خدای ناکرده ممکن است جان خود را از دست بدهد.”

فشار استخراج رمز ارزها در ایران برای تبدیل کردن این کشور به مکه استخراج کنندگان ارز رمزنگاری شده می‎تواند عواقب زیست محیطی ناخواسته ویا غیر قابل جبرانی را برای وی رقم بزند. بر اساس گزارش بلومبرگ تامین نیازهای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده در ایران همراه با تقاضای گرما در یک زمستان فوق العاده سرد منجر به پیش آوردن کمبود گاز طبیعی شده است. حالا نیروگاه ‎ها برای تامین برق منطقه ناچار به سوزاندن روغن ‎های سوخت درجه پایین یا استفاده از سوخت مازوت رو کرده‎ اند.

نتیجه این امر به وجود آمدن لایه‎های ضخیم مه و دود گونه در بسیاری از شهرهای ایران و خاموشی یا بسته شدن نیروگاه ‎ها شده است.

آلودگی هوا

سوخت مازوت چیست ؟

  مازوت نوعی نفت کوره به حساب می‎ آید که با داشتن کیفیتی بسیار پایین ویسکوزیته بالایی دارد و در نیروگاه ‎های حرارتی و موارد مشابه از آن استفاده می‎شود. در کشورهای غربی به کوره ‎هایی که از مازوت استفاده می‎کنند کوره‎ های ضایعات سوز می‎گویند.

زمانی که موادی مانند مازوت یا شاخه ‎های دیگر آن به خاک یا آب های سطحی وارد شود مقداری از آن تبخیر شده و مقدار دیگر در سطح فرو رفته یا حل خواهد شد. بخش تبخیر شده می‎تواند در اثر برخورد با نور تابشی خورشید شکسته و به اجزای دیگری تبدیل شود که تمام آنها برای سلامتی هر موجود زنده ‎ای خطرناک است. همین اتفاق در اثر فعالیت باکتری و قارچ‎ها در آب و خاک تکرار خواهد شد. این مواد سمی در هر سطحی، آب و خاک و هوا تا بیش از یک دهه عمر کنند.

استخراج بیت کوین در ایران

ایران در حال حاضر با سنگینی بارهای اقتصادی بر دوش خود مشغول معامله است زیرا تحریم ‎های ایالات متحده این کشور را به طور کلی از موسسات مالی خارجی جدا کرده است. حالا ایران با یک وضعیت وخیم و همه گیر جهانی نیز روبرو است. همه گیری ویروس کرونا بعلاوه شبهایی زمستانی با متوسط دمای بالاتر از یخبندان‎ های شبانه در تهران فشار را بر ایران بیشتر و بیشتر کرده است.

طبق گزارشات بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران استفاده نیروگاه از هر گونه مشتقات بی کیفیت نفتی (کوره نفت‎ها) را انکار کرده است. با این حال رسانه‎ ها خبری بزرگ را در ارتباط با وضعیت به ظاهر افتضاح در ارتباط با آلودگی هوای تهران اظهار کرده ‎اند. طبق گزارشات IQAir کیفیت هوای این شهر به عنوان هوای ناسالم با شاخص‎ کیفیت هوا 171 در زمان انتشار مقاله ثبت شده است.

در ژانویه گذشته وزارت صنایع و معادن و تجارت ایران اعلام کرد که پس از تصمیم دولت مبنی بر اجازه فعالیت استخراج تحت عنوان یک فعالیت صنعتی مصوب در جولای 2019، 1000 مجوز برای استخراج از معادن ارز رمزنگاری شده صادر کرده است. بعدها مقامات اجازه دادند نیروگاه ‎های برق در مقیاس صنعتی کشور به استخراج کنندگان بیت کوین ” در صورتی که واجد شرایط و مطابقت با تعرفه ‎های مصوب باشند. ” مجوزهای لازم را می‎دهد که از سوخت یارانه ‎ای استفاده نکنند.

استخراج بیت کوین

برخی از مقامات ایرانی به کار خود در جهت تبدیل کشور به پناهگاه نظارتی معدنچیان رمزنگاری ادامه داده ‎اند. در ماه مه رئیس جمهور حسن روحانی مقامات را موظف به ترسیم نقشه‎ های استراتژیک ملی استخراج ارز رمزنگاری کرد.

تعداد استخراج گران در میان مقامات پس از چندی در این کشور در سال 2020 به میزان قابل توجهی گسترش یافت و مقامات به شرکتی ترکی به نام Iminer مجوز تاسیس 6000 دکل در استان سمنان را دادند.

 

آلودگی هوای تهران و استخراج بیت کوین

به گزارش همشهری آنلاین انوشیروان محسنی بند پی، استاندار تهران در حاشیه هجدهمین جلسه کارگروه آلودگی هوا اظهار کرد:

” همه عواملی که منجر به کاهش خطر نشده ‎اند در استان مورد تایید قرار گرفته‎ اند و اقداماتی در حوزه توقف مراکز تولید شن و ماسه، توقیف خودروهای دیزلی دودزا، منع تردد کامیون ‎ها در شب ها، عدم استفاده از سوخت مازوت در تمامی پالایشگاه‎ها و نیروگاه‎ ها مدنظر قرار گرفته است.

تمام تدابیر اتخاذ شده، تا اقدامات در راستای کاهش خطر در نظر گرفته شود و در روز گذشته ساعت هفت و نیم شب جلسه ‎ای در تهران برگزار شد و تمام موارد به وزارت بهداشت انعکاس داده شده است تا آنها و سازمان محیط زیست اقدامات نظارتی را انجام دهند.

علت اصلی آلودگی هوا در شهرهای صنعتی در در نیمه دوم سال وارونگی هوا میباشد و امسال شاهد رخ دادن دو الی سه وارونگی هوا بودیم. هیچ تبادل هوایی را در جو شاهد نیستیم به همین دلیل انباشت آلاینده در کلان شهرها به ویژه در شهرهای صنعتی مخصوصا تهران، اصفهان و اراک به همین دلیل است. “

ماینرهای بیت کوین

وی اعلام نمود هیچ نقطه ‎ای شاخص آلودگی 500 را ثبت نکرده و میانگین 126 بوده است و تنها در سه ایستگاه میزان آلایندگی به 210 میرسیده و اگر ایستگاهی شاخص بیش از 500 داشته باشد و کسی در نزدیکی آن قرار بگیرد جان خود را از دست می‎دهد.

وی در انتها اعلام کرد که مشکل ما در تهران CO2 نم یباشد بلکه گوگرد است که آن نیز 13 درصد مربوط به وسایل نقلیه بنزین سوز می‎باشد 10 درصد موتورسیکلت ها و پالایشگاه‎ ها و 17 درصد نیروگاه‎ها و صنایع علت آلودگی میباشند.

با این حال بسیاری معتقدند که دولت مقصر اصلی در ارتباط با قطعی برق و آلودگی هوا توسط استخراجهای شدید می‎باشد. همچنین اضافه شدن کلید واژه مازوت به ترند شبکه‎های اجتماعی نشانگر این میباشد که بسیاری به این موضوع باور دارند.

منبع: https://bit.ly/3qnCJbS

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x