پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 15:37
خط حمایت و خط مقاومت

خط حمایت و خط مقاومت چیست؟ اهمیت آن در تحلیل و سرمایه گذاری

مفاهیم زیادی در مباحث مربوط به تجزیه تحلیل فنی وجود دارد که پیش از هر چیزی باید با آنها آشنا شد. از اساسی‎‌ترین آنها میتوان به حمایت و مقاومت اشاره کرد. آنها اغلب در هر بازار مالی اعم از سهام، ارز، طلا یا رمز ارزها به کار می‎‌روند.

اگرچه درک آنها به نظر ساده می آید اما تسلط بر آنها بسیار دشوار می‌باشد. شناسایی آنها می‎تواند به طور کامل از محاسبات ذهنی باشد و آنها در تغییر شرایط بازار به سرعت متفاوت عمل می‌کنند. برای تسلط به آنها لازم است شما به مطالعه مجموعه نمودارهای متفاوتی بپردازید.

بیشتر بخوانید: اصطلاحات دنیای ارز دیجیتال

حمایت و مقاومت یعنی چه ؟

در مهمترین سطوح حمایت و مقاومت مفاهیم خیلی ساده‎ هستند. در واقع قیمت سطحی را پیدا می‌‎کند که مانند یک مانع عمل می‌‎کند یعنی به سطحی برخورد می‎کند که قادر به عبور از آن نیست.

در ارتباط با حمایت یا پشتیبانی این قیمت یک کف پیدا می‎کند در حالی که در ارتباط با مقاومت ما به یک سقف برمی‌خوریم. در واقع شما می‌‎توانید پشتیبانی یک منطقه برای تقاضا و مقاومت یک منطقه برای عرضه در نظر بگیرید.

اگرچه به طور سنتی حمایت و مقاومت به عنوان یک خط نشان داده می‎شوند، اما در ارتباط با واقعیت این موارد به طور کلی مشخص نیستند. به خاطر داشته باشید که بازارها هیچپگاه به سمت قوانین فیزیکی راهی نمی‎شوند که مانع از نقض سطح خاصی شوند. به همین دلیل است که در نظر گرفتن حمایت و مقاومت به عنوان یک منطقه برای سیستم تجزیه و تحلیل شما مفیدتر خواهد بود. میتوانید این مناطق را در نمودار قیمت به عنوان محدوده ه‎ایی در نظر بگیرید که احتمالا باعث افزایش فعالیت معامله‌گران می‎شود.

1)  بهتر است برای درک بیشتر نگاهی به یک نمونه از سطح حمایتی بیاندازیم. به این نکته توجه داشته باشید که قیمت به طور مداوم در حال بازگشتن به منطقه ه‎ایی است که دارایی در آن خریداری شده است. محدوده حمایت تعریف می‎شود. زیرا این منطقه چندین بار مورد آزمایش قرار گرفته است. از آنجایی که خرس ‎ها (فروشندگان) نتوانستند قیمت را بیشتر پایین بیاورند، سرانجام جهش پیدا می‎کند و روندی صعودی را در پیش می‎گیرد.

خط حمایت

2) برای مثال در تعریف مقاومت به نمودار توجه کنید. همانطور که میبینید قیمت در یک روند نزولی قرار داشت. اما پس از هر گزاف گویی نتوانسته از آن ناحیه عبور کند و تلاش وی چندین بار ناکام مانده است. سطح مقاومت به این دلیل شکل می‎گیرد که گاوها (خریداران) نتوانسته اند کنترل بازار را به دست بگیرند و قیمت را بالاتر ببرند. و این برخورد در انتها به یک روند نزولی ختم شده است.

خط مقاومت

نحوه استفاده از سطوح مقاومت و حمایت توسط معامله گران

تحلیل‌گران فنی از سطوح حمایت و مقاومت برای شناسایی مناطق مورد علاقه خود و نمودار قیمت بازار استفاده می‎کنند. اینها سطوحی هستند که احتمال تغییر یا توقف در روند اساسی بازار را ایجاد می‎کنند.

روانشناسی بازار سهم بسیار بزرگی در روند شکل گیری مناطق حمایتی و مقاومتی بازار دارد. معامله‌گران و سرمایه گذاران، سطح قیمتی را که قبلا افزایش علاقه و فعالیت تجاری در خود داشته است را به یاد می‎سپارند. از آنجا که ممکن است بسیاری از معامله‌گران در همان سطح باشند این مناطق ممکن است نقدینگی بیشتری را به همراه داشته باشند. این امر اغلب مناطق پشتیبانی و مقاومت را برای ورود یا خروج معامله‌گران بزرگ یا نهنگ‌‎ها ایده آل می‎سازد.

حمایت و مقاومت در هنگام استفاده از مدیریت صحیح ریسک، مفاهیم کلیدی و بسیار مهمی به حساب می ‎آیند. توانایی شناسایی این مناطق به صورت مداوم می‎تواند فرصت های تجاری مطلوب و کلیدی‎ را با خود به ارمغان بیاورد. به طور معمول اگر قیمت به ناحیه حمایت یا مقاومت برسد، دو اتفاق می‎افتد. یا از منطقه دور میشود و یا آن را پشت سر می‌‎گذارند و در مسیر روند ادامه م‎یابند و به طور بالقوه به منطقه پشتیبانی یا مقاومت بعدی نزدیک می‎شود.

ورود و خروج در تجارت با توجه به همزمانی با سطوح حمایت یا مقاومت می‎تواند استراتژی بسیار مفیدی باشد. عمدتا به دلیل نزدیک بودن نقطه اعتبار سنجی (جایی که ما معمولا در آن یک سفارش توقف ضرر باز می‎کنیم.) در صورتی که منطقه شکسته شود و تجارت باطل شود بازرگانان می‎توانند ضرر خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و با ضرر بسیار کمتری از آن خارج شوند. در واقع بهتر است بگوییم هرچه ورود از ناحیه عرضه و تقاضا بیشتر باشد نقطه باطل شدن آن نیز پررنگ‎تر خواهد بود.

3) نکته دیگری که باید در نظر گرفته شود این است که این سطوح چگونه ممکن است که در برابر تغییر زمینه واکنش نشان دهند. به عنوان یک قائده کلی یک منطقه شکسته از پشتیبانی ممکن است در صورت شکسته شدن به یک منطقه مقاومت تبدیل شود. بالعکس در صورتی که ناحیه ه‎ایی از مقاومت شکسته شود بعدها وقتی دوباره آزمایش می‎شود ممکن است به سطح پشتیبانی تبدیل شود. این الگوها را گاهی اوقات تلنگر مقاومتی می‎‌نامند. این واقعیت در برخی موارد که منطقه حمایت قبلی حالا نقشی مقاومتی دارد یا بالعکس این الگو را تایید می‌‎کند. به همین ترتیب آزمایش مجدد منطقه می‎‌تواند نقطه ورود مناسبی به این موقعیت باشد.

خط مقاومت خط حمایت

از دیگر نکات مهم این است که قدرت یا مقاومت یک ناحیه حمایتی یا مقاومتی به چه صورت است؟ به طور معمول هر از چند گاهی که قیمت کاهش میابد و یک منطقه پشتیبانی را دوباره آزمایش می‎کند احتمال شکسته شدن به سمت روندی نزولی بیشتر است. به همین ترتیب هر چقدر که قیمت افزایش یابد، و یک منطقه مقاومت دوباره آزمایش شود احتمال شکستن روند صعودی بیشتر خواهد بود.

انواع منطقه حمایت و مقاومت

  • حمایت و مقاومت روانی : این مناطق لزوما با هیچ الگویی ارتباط ندارند اما به دلیل چگونگی تلاش ذهن انسان برای ایجاد یک مفهوم نام گذاری شده‎ اند. ما در یک مکان سرسام آور زندگی می‎کنیم. ما باید دنیای اطراف خود را ساده کنیم تا بتوانیم درک بیشتری از آن پیدا کنیم. این شامل گرد کردن اعداد نیز می‎‌شود. این مفهوم نیز برای ساده سازی است زمانی که خطوط یافت شده حمایت و مقاومت با هیچ الگویی هم خوانی ندارد ما متوجه بازی روانی بازار می‎‌شویم.
  • روند خطوط مقاومت و حمایت : الگوها نیز به عنوان موانعی بر سر راه قیمت عمل می‎کنند. می‎توانید از این الگو به نفع خود استفاده کنید و مناطق حمایت و مقاومت را که با خطوط روند هم پیمان شده ‎اند شناسایی کنید. در صورت تشخیص سریع آنها می‎‌توانند بسیار کارآمدتر از بسیاری از الگوها باشند.
  • میانگین حرکتی حمایت و مقاومت : از آنجا که میانگین متحرک به عنوان حمایت یا مقاومت در برابر قیمت عمل می‌کند، بسیاری از معامله‌گران از آن به عنوان فشار سنج برای سلامت کلی بازار استفاده می‌‎کنند.
  • حمایت و مقاومت فیبوناچی : با استفاده از ابزار اصلاح فیبوناچی می‎توان سطوحی را به عنوان حمایت و مقاومت مشخص کرد.

با صرف نظر از اینکه شما یک معامله‌‎گر روزانه یا نوسان گیر هستید، حمایت و مقاومت می‎توانند مفاهیمی اساسی برای درک و تجزیه و تحلیل فنی بازار باشند. پشتیبانی به عنوان کف قیمت عمل می‎کند در حالی که مقاومت یک سقف است.

اشکال مختلفی از پشتیبانی و مقاومت می‎‌تواند وجود داشته باشد. برخی از آنها بر اساس تعامل قیمت با شاخص‎‌های فنی است. قابل اعتمادترین مناطق پشتیبانی و مقاومت مناطقی هستند که با استفاده از چندین استراتژی توجیه می‎شوند.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x