سه شنبه , 6 مهر 1400 - 15:15
جس لیور مور

جس لیورمور (Jesse Livermore) کیست؟

جس لیورمور(Jesse Livermore) که از سن چهارده سالگی، در یکی از کارگزاری ها ی بوستون به عنوان پادو شروع به کار نمود، یکی از بزرگان وال استریت شد که به خرس بزرگ وال استریت، معروف است. در واقع استعداد وی در علم ریاضیات سبب گشت تا او به وجود الگوهایی در نوسانات قیمت ها پی ببرد. در حالی که در آن زمان مردم نوسانات قیمتی را تصادفی می انگاشتند و بر روی سهام، قمار می کردند. او را یکی از اسطوره های وال استریت می دانند.

ورود به وال استریت

اولین ترید جس لیورمور با خرید 5 دلار از سهمی انجام شد که سیستمش سیگنال خرید داده بود. او بعد از دو روز این سهم را با پانزده دلار سود، نقد نمود. در آن زمان جهت قمار روی نوسانات زنده ی بازار ها، مغازه هایی بود. به دلیل عملکرد موفق جس در این مغازه ها، ورود او به تمامی آن ها ممنوع اعلام شده بود. سرانجام جس در سن بیست سالگی با سرمایه ای در حدود ده هزار دلار، برای خرید و فروش روانه ی بازار وال استریت شد. اما در همان ابتدای ورود ورشکسته شد و به بوستون بازگشت. جس در هنگام بررسی دلایل شکست خود پی برد که سیستم او بر اساس قیمت زنده کار می کند و با مقداری سود، به سرعت خارج می شود! در حالی که در سیستم وال استریت تا رسید خرید شما از کارگزار نرسد، متوجه قیمت خرید نماد مورد نظر خود نخواهید شد.

جس لیورمور

جس به سرعت و با انجام چند ترید موفق، سرمایه ای در حدود 5 برابر سرمایه ی اولیه ی خود بدست آورد و بعد از تدوین سیستم جدید خود برای خرید در وال استریت، با 50 هزار دلار وارد وال استریت شد. سرمایه ای که این بار نیز در ازای درسی دیگر از دست رفت! اما این درس چه بود؟

  • به توصیه ها و نظرات دیگران اهمیت نده
  • توجه به حرکت های بزرگ در کنار حرکت های کوچک. (چرا که بیشتر توجه او در این مدت بر روی نوسانات کوچک بود)

و به این ترتیب وی با تمرکز بیشتر بر روی حرکت های بزرگ در کنار طراحی یک سیستم خوب به کسب درآمد از بورس موفق شد. او در مورد تجربه های خود چنین گفته است:

فکر کردن من را پولدار نکرد، بلکه این صبر کردن بود که برایم سود آور بود.

عامل زمان. یک تحلیل گر باید بتواند زمان درست ورود و خروج از یک ترید را درست تشخیص بدهد تا بتواند موفق شود. یک بار که او بازار را نزدیک به قله و در شرف سقوط می یابد، شروع به فروش می کند. اما قیمت ها روز به روز بالا رفته تا در نهایت با ضرری بزرگ از بازار خارج می شود. اما پس از مدت کوتاهی پیش بینی وی درست از آب در آمده و تغییر روند قیمت ها آغاز می شود. تست بازار و حجم اهمیت دارد.

خرید پله ای

هنگامی که جس لیورمور زمان برگشت بزرگ در سال 1907 را جوری درست تشخیص می دهد که تنها در یک روز (24 اکتبر) سه میلیون دلار سود می کند، مورگان (فردی که با دادن 20 میلیون دلار به وال استریت، آن را از ورشکستگی نجات داد) شخصا از وی می خواهد تا فروش را متوقف کند. اما وی به تنهایی بازار را نابود می کند و بعد از این روز او به خرس بزرگ وال استریت مشهور شد.

تشخیص محدوده ی مقاومت وحمایت توسط او یکی از دستاورد های با ارزش وی در ترید بود. دستاورد مهم دیگر، خرید پله ای است که بعد از وی همه ی بزرگان بازار به رعایت آن پرداختند. به این معنی که به هنگام خرید، قیمت خرید در پله ی دوم بالاتر از  اول، پله ی سوم بالاتر از چهارم و…به همین ترتیب در هنگام فروش این رویه در جهت عکس پیش می رود.

جس قبل ورود به یک ترید تعداد سهم هایی که قصد خرید آن ها را داشت، محاسبه می نمود و سپس تنها 20 در صد از سرمایه ای که به این ترید اختصاص داده بود را وارد می کرد. سپس اگر نوسانات قیمت مطابق پیش بینی و میل او پیش می رفت، در پله های بعدی، سرمایه را وارد می کرد و در غیر این صورت با ضرری اندک خارج می شد. وی اعتقاد داشت که باید بالا خرید و بالاتر فروخت! (نه اینکه پایین بخر و بالا بفروش)

عوامل موثر در موفقیت وی را می توان اینگونه خلاصه کرد:

  • صبر کردن برای جهت دار شدن بازار
  • در نظر گرفتن صنایع پیشرو در جهت بازار و بررسی و شناسایی سهام پیش رو در آنها
  • در نظر داشتن حجم ( به عنوان یکی از ارکان اصلی سیستم خود)
  • باز هم صبر تا اینکه نماد مورد نظر سیگنال داده تا بدون خطر و با اطمینان کامل (بدون تجدید نظر) وارد بازار شود
  • به محض اینکه سهام در جهت دلخواهش حرکت می کرد، خرید پله ای را شروع می کرد
  • سهام خود را به صبوری همراهی می کرد و به نوسانات کوچک راضی نمی گشت

جس لیورمور

کلام آخر

 جس لیورمور به دلیل شکست در زندگی خصوصی و افسردگی شدید به دنبال آن، با خود کشی (با شلیک گلوله) در سن 63 سالگی به زندگی خود پایان بخشید. این سرانجام نامناسب و دور از انتظار برای ما (البته بدون قصد قضاوت کردن زندگی دیگران) یاد آور این موضوع خواهد بود که در صورتی که برای زندگی خود برنامه ی درستی نداشته باشیم، حتی اگر برترین تریدر دنیا هم باشیم، فرجام کار تباهی خواهد بود.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x