شنبه , 31 اردیبهشت 1401 - 17:28
BSC

تفاوت Binance Smart Chain (BSC) و Ethereum در چیست؟

Binance Smart Chain (BSC) یک هارد فورک پروتکل Go Ethereum (Geth) است و به همین ترتیب شباهت های زیادی با بلاکچین Ethereum دارد. با این حال، توسعه دهندگان BSC در برخی از زمینه های اساسی تغییرات قابل توجهی ایجاد کرده اند. بزرگترین تغییر مکانیسم اجماع BSC است که امکان انجام معاملات ارزان‌تر و سریع‌تر را فراهم می کند.

شباهت های Binance Smart Chain (BSC) و Ethereum در چیست؟

در نگاه اول، Binance Smart Chain (BSC) و Ethereum بسیار شبیه به هم هستند. DApp ها و توکن های ساخته شده روی BSC با Ethereum (EVM) سازگار هستند. شاید متوجه شده باشید که آدرس کیف پول عمومی شما در هر دو بلاکچین یکسان است. حتی پروژه های میان زنجیره ای وجود دارد که در هر دو شبکه فعالیت می کنند. با این وجود، تفاوت های محسوسی بین این دو زنجیره وجود دارد. اگر فکر می کنید از کدام یک استفاده کنید، بهتر است تفاوت ها را بدانید و درک کنید.

ترافیک بلاکچین و اکوسیستم DApp

از ژوئن 2021، Ethereum میزبان بیش از 2800 DApps در زنجیره بلوک است در مقایسه BSC با تقریبا 810 یک تفاوت قابل توجه است، اما با توجه به عمر کوتاه BSC، یک اکوسیستم قوی و در حال رشد را نشان می دهد.

آدرس‌های فعال نیز یک معیار مهم در زنجیره ای است که باید در نظر گرفته شود. علی‌رغم اینکه زنجیره بلوکی جدیدتر است، BSC در 7 ژوئن 2021 بالغ بر 2،105،367 آدرس را ثبت کرد بیش از دو برابر بیشتر از همه تاریخ Ethereum ، 799،580 آدرس در 9 می 2021.

 دلیل رشد ناگهانی BSC چیست؟

بسیاری از این موارد به زمان تأیید سریع‌تر و هزینه های کم برمی گردد. رشد BSC همچنین ممکن است به افزایش هیاهوی اطراف NFT ها و سازگاری با کیف پول های رمزنگاری معروف مانند Trust Wallet و MetaMask مرتبط باشد.

اگر به معاملات روزانه نگاهی بیندازیم، تفاوت بین این دو حتی بیشتر است. در BSC ، جابجایی وجوه خود و تعامل با قراردادهای هوشمند برای کاربران سریع‌تر و مقرون به صرفه است. در زیر می توانید اوج حدود 12 میلیون معاملات روزانه BSC و وضعیت فعلی آن را بیش از چهار میلیون BSC ببینید.

از طرف دیگر، Ethereum هرگز از 1.75 میلیون معاملات روزانه فراتر نرفت. به نظر می رسد برای کاربرانی که نیاز به جابجایی منظم وجوه خود هستند، BSC گزینه محبوب تری است. معاملات روزانه نیز باید در متن آدرس‌های فعال نیز دیده شوند. از زمان نوشتن، BSC در حال حاضر تعداد بیشتری کاربر دارد که به طور متوسط بیشتر معامله می کنند.

Binance Smart Chain (BSC) و Ethereum

انتقال بین شبکه ها

اگر واریز BEP-20 یا ERC-20 به کیف پول خود انجام داده باشید، ممکن است متوجه شده باشید که آدرس کیف پول Ethereum و BSC یکسان است. بنابراین، به عنوان مثال، اگر هنگام برداشتن توکن‌های خود از صرافی، شبکه اشتباهی را انتخاب کنید، می توانید به راحتی آنها را از بلاکچین دیگر بازیابی کنید.

اگر به طور تصادفی توکن‌های ERC-20 را به BSC برداشتید، هنوز می توانید آنها را در آدرس BSC مربوطه پیدا کنید. اگر به طور تصادفی از BSC به Ethereum رمز ارسال کنید، می توانید همین روند را طی کنید. در هر دو مورد، خوشبختانه وجوه شما از بین نمی رود.

هزینه های معامله

BSC و Ethereum هر دو از یک مدل گس برای هزینه های معامله استفاده می کنند که پیچیدگی یک معامله را اندازه گیری می کند. کاربران BSC می توانند قیمت گس را با توجه به تقاضای شبکه تعیین کنند و ماینرها معاملات با قیمت بالاتر گس را در اولویت قرار می دهند. هارد فورک Ethereum’s London برخی تغییرات جدید را ایجاد می کند که احتمالاً نیاز به هزینه های بالا را برطرف می کند.

به روزرسانی Ethereum یک مکانیسم جدید قیمت گذاری با هزینه پایه در هر بلوک ایجاد می کند. هزینه پایه بسته به تقاضای معاملات تغییر می کند و این نیاز کاربران را برای تصمیم گیری در مورد قیمت گس از بین می برد.

از نظر تاریخی، هزینه های گس اتریوم بسیار بالاتر از هزینه های BSC بوده است. بیشترین میانگین دیده شده در ماه می 2021 با 68.72 دلار بود. این روند شروع به تغییر کرده است، اما همچنان Ethereum گرانتر است.

زمان معامله

اندازه گیری میانگین زمان معاملات در بلاکچین ها می تواند کمی مشکل باشد. در حالی که معاملات از نظر فنی به محض تأیید معدنچیان بلوک موجود در آن انجام می شود، سایر جنبه ها می توانند بر زمان انتظار شما تأثیر بگذارند:

اگر کارمزد خود را به اندازه کافی بالا تنظیم نکرده باشید، ماینرها ممکن است معامله شما را به تأخیر بیندازند یا حتی آن را به طور کامل در یک بلوک قرار ندهند. تعاملات پیچیده تر با بلاکچین به چندین معامله نیاز دارد. به عنوان مثال، افزودن نقدینگی به مجموعه نقدینگی.

اکثر سرویس ها تنها پس از تأیید تعداد مشخصی از بلوک ها، تراکنش را معتبر می دانند. این تأییدهای اضافی خطر برگشت داده شدن بازرگانان و ارائه دهندگان خدمات در صورت رد بلوک توسط شبکه را کاهش می دهد.

اگر در بالا به آمار گس Ethereum نگاه کنیم، می بینیم که زمان معامله از 30 ثانیه تا 16 دقیقه است. این اعداد معاملات موفقیت آمیز را در نظر می گیرند اما شرایط تأیید اضافی را در نظر نمی گیرند.

به عنوان مثال، اگر ETH (ERC-20) را به حساب Binance خود واریز کنید، باید منتظر تأیید شبکه باشید. همانطور که از نمودار زیر مشاهده می کنید، تقریباً هر 13 ثانیه یک بلوک استخراج می شود، این امر باعث می شود 156 ثانیه اضافی هنگام قرار دادن ETH به کیف پول شما اضافه شود. در BSC، میانگین زمان بلوک 3 ثانیه است. وقتی این را با 13 ثانیه Ethereum مقایسه می کنیم، تقریباً 4.3 برابر بهبود سرعت را می بینیم.

Binance Smart Chain (BSC) و Ethereum

سازوکار اجماع

در حالی که سازوکار اجماع اثبات کار Ethereum (PoW) مشابه مکانیزم بیت کوین است، اما بسیار متفاوت از Proof of Stained Authority (PoSA) BSC است. با این حال، این تفاوت برای مدت طولانی ادامه نخواهد یافت. با استفاده از Ethereum 2.0، شبکه از مکانیزم Proof of Stake (PoS) استفاده خواهد کرد.

PoSA BSC جنبه های اثبات (PoA) و اثبات سهام (DPoS) را ترکیب می کند. 21 اعتبار سنج به نوبت تولید بلوک می کنند و در عوض، هزینه معاملات BNB را به عنوان پاداش دریافت می کنند. معتبر شدن نیاز به اجرای یک گره و حداقل 10،000 BNB برای تبدیل شدن به یک کاندیدای منتخب دارد.

سایر کاربران، که به عنوان نمایندگان شناخته می شوند، BNB را پشت سر یک کاندیدای منتخب قرار می دهند. 21 کاندید برتر انتخاب شده با توجه به مبلغی که در نظر گرفته شده است، آنها را به نوبت برای پردازش بلوک انتخاب می کنند. کل این روند هر 24 ساعت تکرار می شود. نمایندگان همچنین سهمی از پاداش هایی را می گیرند که اعتبار سنج ها کسب می کنند.

PoW Ethereum یک سیستم کاملاً متفاوت است. به جای انتخاب اعتبار سنجی توسط جامعه، یک مسابقه برای حل یک معمای محاسباتی وجود دارد. هرکسی می تواند در آن شرکت کند، اما لازم است تجهیزات استخراج معدن را خریداری یا اجاره کند. هرچه قدرت محاسبات بیشتری داشته باشید، به احتمال زیاد ابتدا معما را حل می کنید و یک بلوک را معتبر می دانید. ماینرهای موفق هزینه معاملات و پاداش ETH دریافت می کنند.

در حالی که PoW یک روش موثر در ایجاد اجماع و اطمینان از امنیت شبکه است، توسعه دهندگان از آن زمان استفاده از مکانیزم های دیگر را کاوش کرده اند. هدف آنها یافتن گزینه های کارآمدتر و سازگار با محیط زیست بدون به خطر انداختن امنیت است. به همین دلایل، شبکه Ethereum سرانجام به Proof of Stake تغییر می یابد.

اعتبارسنج ها ETH را برای تولید بلوک به خطر می اندازند. اعتبارسنجان دیگر بلوک را “تأیید” می کنند و صحت آن را بررسی می کنند. اگر کسی بلوکی حاوی معاملات نادرست تولید کند، خطر از دست دادن تمام سکه های خود را خواهد داشت. اعتبارسنج ها سپس برای بلوک های موفق و هر گونه گواهی نامه ای پاداش می گیرند.

کلام آخر

واضح است که شباهت های زیادی بین Binance Smart Chain و Ethereum وجود دارد. به طور جزئی، این همان چیزی است که انتخاب و شروع آزمایش با BSC را برای کاربران Ethereum بسیار آسان کرده است. اما علی‌رغم شباهت ها، BSC تغییرات جالبی را برای تلاش و بهبود عملکرد و کارایی اتخاذ کرد. سازوکار توافق Proof of Staken Authority (PoSA) این امکان را برای کاربران فراهم کرده است که از معاملات بلاکچین حتی ارزان تر و سریعتر لذت ببرند.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x