سه شنبه , 6 مهر 1400 - 3:45
تفاوت دگ با بلاکچین

تفاوت های بین بلاکچین و فناوری DAG

DAG چیست؟

DAG نوع متفاوتی از ساختار داده است. مانند یک پایگاه داده که اطلاعات مختلفی را به یکدیگر متصل می کند. دگ مخفف Directed Acyclic Graph به معنی گراف جهت دار غیر مدور، می‌ باشد. در حقیقت یک فناوری دفتر کل توزیع شده است.

DAG چگونه کار می کند؟

در یک ارز رمزنگاری مبتنی بر DAG، هر راس در ساختار که اینجا کره می‌باشد نشان دهنده یک معامله است. در اینجا هیچ مفهومی از بلوک وجود ندارد و برای گسترش پایگاه داده استخراج مورد نیاز نیست. بنابراین به جای جمع آوری تراکنش ها به صورت بلوک روی هم، هر معامله بر روی معامله دیگر ساخته می شود. هنوز هم، یک عملیات اثبات کار کوچک وجود دارد که وقتی گره ای تراکنش را ارسال می کند، انجام می شود. این اطمینان می دهد که شبکه پایدار است و همچنین تراکنش های قبلی را تأیید می کند.

در Dag، هر تراکنش جدید بعد از تراکنش‌های قدیمی قرار می‌گیرد. برخی از سیستم ها، یک الگوریتم انتخاب می کند که تراکنش جدید باید بر اساس کدام معاملات (یا نکات باشد).

DAG ها همچنین مکانیزمی برای جلوگیری از هزینه های مضاعف دارند. وقتی گره تراکنش های قدیمی را تأیید می کند، آنها یک مسیر کامل به اولین معامله DAG را ارزیابی می کنند تا مطمئن شوند که فرستنده تعادل کافی دارد. مسیرهای متعددی وجود دارد اما فقط یک مورد باید تأیید شود.

بیشتر بخوانید: بلاکچین چیست؟

 دگ

جوانب مثبت DAGs

سرعت بالای دگ

هر کسی می تواند در هر زمان پخش و پردازش معاملات خود را انجام دهد بدون محدودیت در زمان بلوک. در تعداد تراکنش هایی که کاربران ارسال می کنند محدودیتی وجود ندارد، مشروط بر اینکه انجام کارهای قدیمی تر را همانطور که انجام می دهند تأیید کنند.

بدون استخراج

DAG ها از الگوریتم های اجماع PoW به روشی که ما به آن عادت کرده ایم استفاده نمی کنند. بنابراین آنها مانند بسیاری از ارزهای رمزپایه  که برای تأمین امنیت شبکه بلاک چین خود به استخراج متکی می‌باشند نیستند.

بدون هزینه معامله

از آنجا که هیچ استخراج کننده ای وجود ندارد، کاربران برای پخش معاملات خود نیازی به پرداخت هزینه ندارند. با این اوصاف، برخی مستلزم به پرداخت هزینه ناچیزی به انواع خاصی از گره ها هستند. هزینه های کم (یا بهتر از آن، هزینه های صفر) برای پرداخت های خرد، زیرا هدف آنها با هزینه های قابل توجه شبکه از بین می رود.

هیچ مسئله مقیاس پذیری وجود ندارد و دگ مقیاس پذیری بالایی دارد

با محدودیت زمانی بلوک، DAG ها می توانند تراکنش های بیشتری را در هر ثانیه نسبت به شبکه های بلاکچین سنتی پردازش کنند. بسیاری از طرفداران معتقدند که این امر باعث ارزشمند شدن آنها در موارد استفاده از اینترنت اشیا (IoT) می شود، جایی که انواع ماشین ها با یکدیگر تعامل دارند استفاده شوند.

جوانب منفی DAG ها

کاملا غیرمتمرکز نیست

پروتکل هایی که به DAG متکی هستند دارای عناصر مختلفی از تمرکز هستند. ظاهراً برای برخی، این یک راه حل کوتاه مدت برای راه اندازی مجدد شبکه است، اما باید دید آیا DAG ها بدون دخالت اشخاص ثالث می توانند رشد کند؟

در مقیاس بزرگ DAG آزمایش نشده است

گرچه چند سال است که ارزهای رمزپایه مبتنی بر DAG وجود دارد، اما قبل از دیدن کاربردهای گسترده، مسیری طولانی را باید طی کنند. به همین ترتیب، پیش بینی اینکه  کاربران ممکن است برای بهره برداری از سیستم در آینده چه مشکلاتی داشته باشند، دشوار است.

دگ

در مورد موارد فنی و فناوری اطلاعات کافی است. بیایید واقع بین شویم: چرا همه اینها مهم است؟

برخی از متعصبان DAG معتقدند این فناوری به زودی جای بلاکچین را خواهد گرفت. با این حال، هر دو فناوری برای جابجایی انواع مختلف محتوای داده ساخته شده اند و بنابراین موارد مختلف استفاده را امکان پذیر می کنند.

DAG داده ها را سریع تر و ارزان تر جابجا می کند، که می تواند برنامه هایی را که نیاز به مقیاس پذیری و تراکنش های خرد کم ارزش دارند فعال کند. بنابراین، استفاده از مواردی که تحقق آنها تاکنون با فناوری بلاکچین دشوار بوده است می تواند با فناوری DAG امکان پذیر شود. به عنوان مثال تجارت P2P را در نظر بگیرید. به مقدار زیادی تراکنش خرد با ارزش کم نیاز دارد. در شبکه های بلاکچین از نظر اقتصادی امکان پذیر نیست، زیرا هزینه های معامله بسیار زیاد است.

از طرف دیگر، بگذارید مثالی برای شما بزنیم، فرض کنید مبلغ زیادی را برای خرید خانه انتقال می دهید. در این مورد سرعت و هزینه های معامله اهمیت کمتری دارند و امنیت مهمترین نگرانی است. ترجیح می دهید یک روز بیشتر صبر کنید تا پولتان برسد، در صورتی که این امر باعث امنیت بیشتر معامله می شود.

کاهش حجم معاملات، DAG ها را در برابر حملات آسیب پذیرتر می کند. برای بهبود امنیت، DAG ها دارای ویژگی های متمرکز مانند هماهنگ کننده ها یا اعتبار سنج های از پیش انتخاب شده هستند. اما این بدان معناست که DAG ها واقعاً غیرمتمرکز نیستند و بنابراین بیشتر در معرض دستکاری قرار دارند.

معرفی ارزهای دیجیتال مبتنی بر دگ

آیوتا (IOTA)، نانو (Nano)، اوبیت دگ (obyte DAG)

کلام آخر

نمودارهای چرخشی مستقیم، یک فناوری جالب برای ساخت شبکه های ارزهای رمزپایه هستند. تا کنون، پروژه های نسبتاً کمی وجود دارند که از ساختار داده استفاده کنند و آنها هنوز به طور کامل تکامل نیافته اند.

DAG ها زنجیره های هستند که حداقل هزینه معامله سریع و مقیاس پذیر را فعال می کنند.

 DAG یا بلاکچین کدام فناوری برتر است؟

به کاربرد بستگی دارد. موارد مختلف استفاده، بلاکچین یا DAG را به گزینه بهتر تبدیل می کند. هر دو سیستم به طور مشترک وجود خواهند داشت، یکی جای دیگری را نخواهد گرفت.

در DAG هیچ بلوکی وجود ندارد. همه کاربران شبکه مستقیماً با یکدیگر در ارتباط هستند. بنابراین، A می تواند بطور مستقیم به C پیام بفرستد، و (تقریباً) به طور همزمان B را به روز كند. داده ها مستقیماً حركت می كنند، شبکه سریعتر، ارزان تر، دارای مصرف انرژی بیشتر و مقیاس پذیرتر است.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x