پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 16:36
اثبات سهام یا اثبات کار

تفاوت مکانیسم اثبات سهام و اثبات کار

اگر درباره بیت کوین و اتریوم یا هر ارز دیجیتال دیگری آگاهی نسبی داشته باشید، به احتمال زیاد بارها و بارها این دو اصطلاح به گوشتان خورده است: اثبات کار POW و اثبات سهام POS

تا به حال فکر کرده‎ اید که ارزهای رمزنگاری شده ‎ای مانند بیت کوین و اتریوم چگونه کار می‎کنند؟ آن‏‎ هم بدون اینکه بانک‎ ها یا سایر واسطه‎ ها معاملات آن‎ها را تایید یا رد کنند؟ سازوکارهای معاملاتی آنها دقیقا چه چیزهایی هستند و چگونه عمل می‎کنند؟ درک این اصطلاحات ممکن است برای بسیاری از افراد دشوار باشد اما در واقع آن‎ ها مفاهیم بسیار ساده‎ ای هستند که نیاز است به سادگی توضیح داده شوند. اگرچه قبل از آغاز مبحث اصلی لازم است درباره ارزهای رمزنگاری شده صحبت کنیم.

اثبات سهام یا اثبات کار

رونق ارزهای رمزنگاری شده

طی سال‎ های گذشته ارزهای رمزنگاری شده به جایگاه والایی دست یافته‎ اند و هر روزه افراد بیشتری شروع به درک کاربرد آن و ارزش بالقوه ‎اش کرده ‎اند.

ارز رمز پایه یک نوع ارز دیجیتال می‎باشد که از طریق تکنیک ‎‎های رمزگذاری پیشرفته، معروف به رمزنگاری ایجاد و مدیریت می‎شود. مفهوم پول دیجیتال با ایجاد بیت کوین در سال 2009 به واقعیت تبدیل شد. از آن زمان به بعد بازار ارزهای رمزپایه پیشرفت شدیدی داشته است.

در حال حاضر بیش از 1600 ارز رمز پایه مختلف وجود دارد که برای خرید، مبادله، تجارت، سرمایه گذاری و استفاده روزانه از آنها به عنوان وسیله پرداختی استفاده می‎شود. این نوع ارزها در چندین درگاه پرداختی شرکت‎ های پذیرنده قابل قبول است که به زودی شمار آنها در سرتا سر کره زمین بالاتر نیز خواهد رفت.

دلیل جذب بسیاری از مردم به بازار ارزهای رمز نگاری شده این است که مفهوم و ویژگی ‎های ارزهای رمزپایه مزایا و مفهوم بازار اقتصادی و ایده ‎های مالی سنتی را به چالش می ‎کشاند. تمرکز زدایی، معاملات هم تراز، هزینه مبادلاتی پایین، محدودیت واسطه‎ ها، سرعت، محدودیت موانع جهت ورود و سرمایه گذاری به این بازار، گمنامی، حریم خصوصی و امنیت، بدون تقلب، تسهیل معاملات بین المللی.

ارز رمزپایه متعهد به نرخ ارز، نرخ بهره و یا هزینه تراکنش نیست. به این معنی که شما می‎توانید از رمزارزها در سطوح بین المللی استفاده کنید و هیچ مشکلی در روند معاملاتتان تجربه نکنید. در صورت تمایل انتقال پول از کشوری به کشور دیگر، قادرید به شدت در زمان و هزینه صرفه جویی زیادی کنید. این ویژگی معاملات را از هر زمان دیگری آسان ‎تر می‎کند.

حساب شما به هیچ وجه به شخص دیگری تعلق ندارد و شما تنها مالک کلیدهای رمزگذاری خصوصی و عمومی خود هستید. این همان چیزی است که هویت یا آدرس شبکه ارز رمزنگاری شده شما را تشکیل می‎دهد. هیچ موسسه یا بازار مالی دیگری قادر نیست که مالکیت فردی حساب / آدرس حساب خود را به شما بدهد.

ارز دیجیتال

ساز و کار اجماع

جنبه اصلی فناوری بلاکچین دفتر توزیع شده آن است. این دفتر شامل یک رکورد از تمام معاملات قبلی است که در عوض ثبت شدن در یک دفتر مرکزی در شبکه رایانه‎ های واقع در سرتاسر جهان دخیره میشود.

برای انجام کل این عملیات، شبکه باید به طور جمعی با محتوای دفترچه موافقت کند. این وظیفه ساز و کار تجمع است. هدف آن این می‎باشد که به سادگی تایید کند تمام اطلاعات اضافه شده به دفتر کاملا معتبر هستند. این کار برای تایید بلاک بعدی که قرار است به دفتر اضافه شود انجام می‎گیرد.

بنابراین از پیش آمدن داده ‎های نامعتبر و هزینه‎ های مضاعف جلوگیری می‎شود. و همچنین این سازوکار باعث می‎شود که شبکه از طریق انشعاب مداوم از خط خارج نشود. الگوهای مختلفی برای این سازوکارها وجود دارد که در نهایت همه آنها در جهت تایید صورت می‎گیرند اما تفاوت آن‎ ها در نحوه پاداش تایید معاملات است.

از بین این سازوکارهای اجماع دو نوع محبوب وجود دارد به نام‎ های اثبات کار و اثبات سهام.

اثبات سهام یا اثبات کار

اثبات کار POW

POW یک قانون ساده را دنبال می‎کند: استخراج یک بلاک شامل دریافت پاداشی است که به میزان کار محاسباتی ماینر و استخراج کنندگان بستگی دارد. این به این معنی است که استخراج کنندگان در یک شبکه باید با استفاده از قدرت محاسباتی خود با یکدیگر به رقابت بپردازند. بیت کوین و بسیاری از آلت کوین ‎ها برای تایید صحت بلاکچین از این ساختار اجماعی استفاده می‎کنند.

در یک مثال ساده نیاز است تا شما یک کلاس درس را با دانش آموزانی در نظر بگیرید. معلم برای همه دانش آموزان تکلیفی تعیین می‎کند. کسی که نه تنها به جواب صحیح می‎رسد، بلکه زودتر از همه مسئله را حل می‎کند پاداش می‎گیرد. این دانش آموز باید قدرت فکری زیادی برای اجرای صحیح و پر سرعت برای جلو روی از سایرین داشته باشد.

 

مکانیسم اثبات کار نیز به همین صورت است.

 اثبات کار

این پازل ها به مهارت نیاز ندارند بلکه نیازمند سخت ‎افزارهایی پر قدرت هستند. این کار جهت اطمینان حاصل از عدم مزیت یک معدنچی نسبت به دیگری است. همانطور که می‎دانید این راه حل بسیار پرهزینه و البته پر مصرف است.

هر مفهوم  رویکرد مزایا و معایبی دارد که مکانیسم اثبات کار نیز از آنها مستثنی نیست. این سازوکار نیاز عمده ‎ای به انرژی الکتریکی دارد که هزینه ‎های آن به عهده کارگران معدن می‎باشد. گاهی هزینه انرژی مصرف شده بسیار بالاتر از آنچیزی است که از استخراج به دست می‎ آید.

برای بالابردن قدرت محاسباتی سخت افزار نیز شما به هزینه بسیار بالایی نیازمندید. شما باید یک ابر رایانه بسازید که برای قشر متوسط جامعه بسیار پرهزینه خواهد بود. و نکته مهم دیگر این است که هرچه زمان می‎گذرد با رخ دادن هاوینگ ارزهای رمزنگاری شده بیشتری آزاد می‎شوند و این روند همجنان پاداش‎ها را خردتر و کمتر می‎کند.

به طور خلاصه Proof of Work پروتکلی است که هدف اصلی آن جلوگیری از عملیات ‎های سایبری است. این مفهومی است که خیلی بیش تر از بیت کوین وجود داشته است اما ساتوشی ناکاموتو با بکار بردن این تکنیک انقلابی در نحوه انجام معاملات سنتی ایجاد کرد.

مکانیسم اثبات سهام POS

قانون ساده Proof of Stake بیان می‎کند: اعتبار سنجی یک بلاک جدید به این بستگی دارد که یک شخص سهام بزرگی یا چندین سکه و سن مربوط به آنها را در اختیار داشته باشد. اعتبارسنج ‎ها پاداش دریافت نمی‎کنند. در عوض آنها قادر به دریافت هزینه‎ های شبکه می‎باشند. در مقایسه با سیستم اثبات کار این مکانیسم مقرون به صرفه و کم مصرف است با این تفاوت که کارایی و محبوبیت کمتری دارد.

یک مثال در رابطه با آلتکوین NXT که از این سازوکار بهره می‎گیرد به تفهیم آن کمک خواهد کرد: اگر مقدار مشخصی سکه در کیف پول خود داشته باشید و زمان انتقال آنها را در نظر بگیرید. این زمان با انتقال سکه ‎ها به یک کیف پول دیگر از صفر دوباره آغاز خواهد شد. مبلغی که شما دارید به عنوان سپرده تضمینی شما محسوب می‎شود به این معنی است که آن‎ها متعهد هستند و شانس بیشتری در اعتبار سنجی دارند. با این کار شبکه ‎ای از اعتبار سنج‎ های مطمئن و وفادار ایجاد می‎شود.

اثبات سهام

مزایا و معایب روش اثبات سهام

از مهم‎ترین مزایای آن عدم نیاز به یک سیستم سخت افزار گران قیمت و صرفه جویی در انرژی است.

هرچه سهم بیشتری داشته باشید قادرید جزء اعتبار سنج ها قرار بگیرید. همچنین هر چه سهم اعتبارسنجی بیشتری داشته باشید در کسب هزینه‎های معاملاتی موفق‎ترید. اما باید در نظر داشت که فقط گروه کوچکی از مردم اکثریت نشانه‎ ها و سکه‎ ها را دارند.

با این حال این ویژگی در حال تکامل است. این نوع روش اثبات از اثبات کار جدیدتر است به سختی مورد آزمایش قرار گرفته و در حال رفع مشکلات امنیتی خود می‎باشد. و از بزرگترین ایرادات وارده به آن این است که با افزایش انشعابات در شبکه می‎توانند منجر به بی‎ ثباتی شبکه شوند.

نتیجه گیری در مبحث مکانیسم اثبات سهام و اثبات کار

  • هر دو سهام برای جلوگیری از تقلب و اختلاسات مالی پیشنهاد شده ‎اند.
  • توسعه اولیه انها بر شناسایی حملات سایبری متمرکز شده است.
  • حل یک معمای پیچیده و دریافت پاداش روند مکانیسم اثبات کار است.
  • شبکه مکانیسم اثبات سهام سازنده یک بلاک جدید را بر اساس مقدار سکه ‎هایی که در اختیار دارد انتخاب می‎کند.
  • تعداد ارزهای دیجیتال غیر قابل تغییر است.
  • اثبات سهام نسخه بهبود یافته اثبات کار است اما همچنان باید بهینه شود.
  • اثبات سهام مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست است اما در بحث تمرکز و امنیت هنوز دچار اشکالاتی است.
  • اثبات کار بسیار پرهزینه است و به قدرت محاسباتی بالایی نیاز دارد اما به شدت ایمن است.

در هر صورت باید منتظر بمانیم و ببینیم این دو الگوریتم اثبات کار و اثبات سهام چگونه به موقع توسعه خواهند یافت.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

ALICE

از توکن (My Neighbor Alice) ALICE چه می‌دانید؟

همسایه من آلیس چیست؟ My Neighbor Alice یک بازی چند نفره و مبتنی بر بلاکچین …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x