سه شنبه , 6 مهر 1400 - 7:07
تخصیص دارایی

تخصیص دارایی و تنوع دارایی چیست؟

وقتی صحبت از پول می شود، همیشه خطر وجود دارد. هر سرمایه گذاری می تواند ضرر داشته باشد و ریسک قابل حذف نیست، اما می توان آن را تنظیم کرد تا با اهداف سرمایه گذاری خاص یک فرد همسو شد. تخصیص و تنوع دارایی مفاهیمی هستند که در تعیین پارامترهای خطر، نقشی اساسی دارند. در این مقاله به بررسی اجمالیاین موضوع و نحوه ارتباط آنها با استراتژی‌های مدرن مدیریت پول پرداخته می شود.

تخصیص و تنوع دارایی چیست؟

اصطلاحات تخصیص و تنوع دارایی اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. با این حال، آنها به جنبه های متفاوت مدیریت ریسک اشاره دارد. تخصیص دارایی ممکن است برای توصیف استراتژی مدیریت پول استفاده شود که به طور کلی نحوه توزیع سرمایه بین طبقات دارایی در پرتفوی سرمایه گذاری را مشخص می کند. از سوی دیگر، تنوع بخشی تخصیص سرمایه در آن کلاس های دارایی را توصیف کند.

هدف اصلی این استراتژی ها به حداکثر رساندن بازده مورد انتظار است در حالی که خطر بالقوه را به حداقل می رساند. به طور معمول، این شامل تعیین افق زمان سرمایه گذاری، تحمل ریسک و گاهی اوقات در نظر گرفتن شرایط اقتصادی گسترده تر است. به بیان ساده، ایده اصلی در پشت استراتژی های تخصیص دارایی و تنوع بخشی به این است که همه تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید. ترکیب کلاس های دارایی و دارایی هایی که با هم ارتباط ندارند ، موثرترین راه برای ایجاد نمونه کارهای متعادل است.

تخصیص دارایی

آنچه این دو استراتژی را به صورت ترکیبی قدرتمند می کند این است که ریسک نه تنها بین طبقات مختلف دارایی توزیع می شود بلکه در آن گروه های دارایی نیز توزیع می شود. حتی برخی از کارشناسان مالی بر این باورند که تعیین استراتژی تخصیص دارایی ممکن است مهم‌تر از انتخاب خود سرمایه گذاری های فردی باشد.

نظریه پورتفوی مدرن

نظریه پورتفوی مدرن (MPT) چارچوبی است که این اصول را از طریق یک مدل ریاضی رسمیت می بخشد. در مقاله ای توسط هری مارکوویتز در سال 1952 منتشر شد، که بعداً برای آن جایزه نوبل اقتصاد را دریافت کرد.

دسته های اصلی دارایی به طور متفاوتی حرکت می کنند. شرایط بازار باعث می شود که یک کلاس خاص دارایی عملکرد خوبی داشته باشد  ممکن است کلاس دارایی دیگری عملکرد ضعیفی داشته باشد. فرض اصلی این است که اگر یک کلاس دارایی عملکرد کمتری داشته باشد می توان ضررها را توسط کلاس دارایی دیگری که عملکرد خوبی دارد، متعادل کرد.

MPT فرض می کند که با ترکیب دارایی های کلاس های غیر همبسته، می توان نوسانات پرتفوی را کاهش داد. این امر همچنین باید عملکرد تعدیل شده توسط ریسک را افزایش دهد، به این معنی که نمونه کارهایی با همان میزان ریسک بازده بهتری دارند. همچنین فرض می شود که اگر دو پورتفوی بازدهی یکسان ارائه دهند ، هر سرمایه گذار منطقی پرتفوی را با ریسک کمتری ترجیح می دهد.

به بیان ساده ، MPT اظهار می دارد که ترکیب دارایی در یک نمونه کارها که با هم ارتباط ندارند ، کارآمدترین است.

انواع کلاس های دارایی و استراتژی های تخصیص

در یک چارچوب معمول تخصیص دارایی، کلاس های دارایی را می توان به روش زیر دسته بندی کرد:

دارایی های سنتی : سهام ، اوراق قرضه و پول نقد.

دارایی های جایگزین : املاک و مستغلات، کالاها، مشتقات، محصولات بیمه، سهام خصوصی و البته مجموعه های ارزهای دیجیتال

به طور کلی، دو نوع عمده از استراتژی های تخصیص دارایی وجود دارد، هر دو با استفاده از فرضیات ذکر شده در MPT: تخصیص دارایی استراتژیک و تخصیص دارایی تاکتیکی.

تخصیص دارایی استراتژیک یک رویکرد سنتی در نظر گرفته می شود که بیشتر برای سبک سرمایه گذاری منفعل مناسب است. اوراق بهادار مبتنی بر این استراتژی فقط در صورت تعویض تخصیص های مورد نظر براساس تغییر در افق زمانی یا مشخصات ریسک سرمایه گذار، متعادل می شوند.

لازم به ذکر است که دارایی ها برای تأثیرگذاری متنوع لازم نیست بدون همبستگی یا همبستگی معکوس باشند. فقط نیاز دارد که با هم همبستگی نداشته باشند.

اعمال تخصیص و متنوع سازی در یک پورتفوی

یک استراتژی تخصیص دارایی ممکن است تعیین کند که نمونه کارها باید بین کلاس های مختلف دارایی تخصیص داشته باشند.

40٪ در سهام سرمایه گذاری شده است

30٪ اوراق قرضه

20٪ در رمز ارزها

10٪ به صورت نقدی

یک استراتژی متنوع سازی حاکی از این باشد که از بین 20٪ سرمایه گذاری شده در مجموعه ارزهای دیجیتال:

۷۰ درصد باید به بیتکوین تخصیص داده شود

۱۵ درصد به دارایی هایی با ارزش بازار زیاد

۱۰ درصد به دارایی هایی با ارزش بازار متوسط

۵ درصد به دارایی هایی با ارزش بازار کم

پس از تخصیص عملکرد نمونه کارها به طور منظم کنترل و بررسی می شود. اگر تخصیص ها تغییر کنند، ممکن است به معنی خرید و فروش دارایی ها برای تنظیم نمونه کارها به نسبت مورد نظر باشد. البته انتخاب دارایی ها کاملاً به استراتژی و اهداف سرمایه گذاری فردی بستگی دارد.

دارایی های رمزپایه از پرخطرترین کلاس های دارایی هستند. این نمونه کارها ممکن است بسیار پر ریسک تلقی شود، زیرا بخش قابل توجهی به مجموعه های رمزگذاری اختصاص یافته است. یک سرمایه گذار با ریسک پذیری بیشتر ممکن است بخواهد نمونه کارهای بیشتری را به عنوان مثال به اوراق قرضه اختصاص دهد. یک کلاس دارایی با ریسک بسیار کمتر.

متنوع سازی در مجموعه کارهای رمزنگاری

در حالی که اصول موجود در پشت این روش ها باید از لحاظ تئوری برای نمونه کارهای مجموعه رمزنگاری اعمال شود. بازار ارزهای رمزپایه با حرکت قیمت بیت کوین ارتباط زیادی دارد. این تنوع بخشی را به یک کار غیر منطقی تبدیل می کند. چگونه می توان سبدی از دارایی های غیر مرتبط را از سبد دارایی های بسیار مرتبط ایجاد کرد؟

در بعضی مواقع، آلت کوین های خاص ممکن است ارتباط کمتری با بیت کوین نشان دهند و معامله گران با توجه به این امر از این مزیت استفاده کنند. با این حال، معمولاً این استراتژی ها مثل استراتژی های مشابه در بازارهای سنتی بطور مداوم قابل اجرا نمی باشند.

می توان این فرض را داشت که پس از بلوغ بازار، یک رویکرد سیستماتیک تر برای ایجاد تنوع در مجموعه سهام رمزنگاری امکان پذیر است. بدون شک بازار تا آن زمان باید مسیری طولانی را طی کند.

مشکلات مربوط به تخصیص دارایی

اگرچه یک تکنیک غیر قابل انکار قدرتمند است، اما برخی از استراتژی های تخصیص دارایی ممکن است برای برخی از سرمایه گذاران اوراق بهادار مناسب نباشد. طراحی یک برنامه بازی می تواند نسبتاً ساده باشد، اما کلید یک استراتژی خوب برای تخصیص دارایی، اجرای آن است. اگر سرمایه گذار نتواند تعصبات خود را کنار بگذارد، ممکن است اثر بخشی پرتفوی تضعیف شود.

مشکل بالقوه دیگر ناشی از دشواری تخمین میزان تحمل ریسک سرمایه گذار است. هنگامی که نتایج پس از یک دوره مشخص شروع می شود ، سرمایه گذار ممکن است متوجه شود که خطر کمتری (یا حتی بیشتر) می خواهد.

کلام آخر

تخصیص و تنوع دارایی مفاهیم اساسی مدیریت ریسک است که از هزاران سال پیش وجود داشته است. آنها همچنین یکی از مفاهیم اصلی در پشت استراتژی های مدرن مدیریت اوراق بهادار هستند. هدف اصلی از تدوین استراتژی تخصیص دارایی به حداکثر رساندن بازده مورد انتظار و در عین حال به حداقل رساندن ریسک است.

توزیع ریسک بین طبقات دارایی ممکن است کارایی پورتفوی را افزایش دهد. از آنجا که بازارها با بیت کوین ارتباط زیادی دارند، استراتژی های تخصیص دارایی باید با احتیاط در اوراق بهادار رمزگذاری استفاده شوند.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x