شنبه , 31 اردیبهشت 1401 - 10:35
بیت کوین

تجزیه و تحلیل چرخه بازار به نقل از Cointelegraph Market

تجزیه و تحلیل چرخه بازار قبل از فروش 19 می فریاد می‌زد که سود ببر. اما تجزیه و تحلیل چرخه بازار اکنون نشان می دهد که زمان سودآوری گذشته است.

به گزارش خبرنامه هفتگی Cointelegraph Market، بخش ارزهای رمزپایه مشهور است که بی ثبات و سریع حرکت می کنند و این ویژگی ها در ماه می در معرض دید کامل قرار گرفت زیرا کاهش سریع قیمت بیت کوین (BTC) از 60 هزار دلار به 33 هزار دلار منجر به انتقال گسترده  1.2 تریلیون دلار شد که ارزش کل سرمایه بازار را از بین برد.

در حالی که بسیاری از افراد در سراسر اکوسیستم دلیل اصلی این رکود اقتصادی را مواردی مانند: توییت‌های منفی تأثیرگذار و شخصیت های قدرتمندی مانند ایلان ماسک یا اعلامیه دیگری مبنی بر اینکه دولت چین بیت کوین را ممنوع کرده است می‌دانند. افزایش سریع قیمت ها در سال 2021 برخی از نشانه های کلاسیک رفتار شبیه حباب را نشان داد.

با این اوصاف، اکنون زمان خوبی برای بررسی مراحل مختلف یک چرخه بازار به نظر می رسد تا به درک بهتر آنچه بازار تاکنون پشت سر گذاشته و آنچه در ماه‌ها و سال‌های آینده می توان انتظار داشت، کمک کند.

چهار مرحله از یک چرخه بازار

چهار مرحله اساسی یک چرخه بازار، که همه معامله‌گران باید درک اساسی از آنها داشته باشند، مرحله انباشت، مرحله افزایش، مرحله توزیع و مرحله کاهش است.

مرحله انباشت پس از پایین آمدن بازار اتفاق می افتد و مشخصه آن نوآوران و متصدیان اولیه خرید دارایی با پتانسیل بلند مدت آن قبل از هرگونه تغییر قیمت قابل توجه است.

این مرحله در بازار ارزهای رمزنگاری شده از حدود دسامبر 2018 مشاهده شد که قیمت BTC به زیر 3500 دلار رسید و تا اکتبر 2020 که قیمت آن به طور معنی داری از 12 هزار دلار افزایش یافت، ادامه یافت.

بیت کوین

مرحله علامت گذاری در دسامبر 2020 شروع به داغ شدن کرد و در ژانویه 2021 گسترش یافت زیرا BTC و بخش مالی غیرمتمرکز (DeFi) توجه جهانی را به خود جلب کردند، با کل سرمایه بازار در ماه می به عنوان توزیع به بالای 2.5 تریلیون دلار رسید. این مرحله شروع شد.

در طی مراحل توزیع، فروشندگان شروع به تسلط می کنند و احساسات قبلی صعودی، افزایش می یابد و منجر به قفل شدن قیمت ها در محدوده معاملات می شود. وقتی بازار معکوس شود، مرحله به پایان می رسد.

مشابه بازار گاو نر 2017-2018، قیمت BTC به بالاترین سطح جدید (ATH) رسید و سپس روند نزولی را تجربه کرد، که منجر به چرخش بیت کوین و ورود به بازار آلتکوین شد، و این امر باعث شد که کل سرمایه بازار بیشتر شود. در 12 ماه می به بالاترین رکورد 2.53 تریلیون دلار رسید.

برای یک معامله گر باهوش رمزنگاری، این الگو نشانه نزدیک شدن یک مرحله کاهش است و عاقلانه است که سود بدست آوریم زیرا BTC بین 40 هزار دلار تا 60 هزاردلار نوسان داشت و آلتکوین برای آماده سازی برای فروش بیشتر به بالاترین حد خود رسید.

استقرار وجوه در مرحله انباشت

اکنون که بازار، بازپس گیری قابل توجهی را تجربه کرده و به جستجوی کف قیمت ادامه می دهد، زمان مهمی برای نظارت بر حرکات قیمت است، زیرا باید به دنبال ورود خوب به پروژه های مناسب باشید.

شاید مشهورترین گرافیک مربوط به چرخه معمول بازار ، “روانشناسی یک چرخه بازار” Wall St. Cheat Sheet باشد. این الگو در بازارها از انواع مختلف سهام و کالاها گرفته تا ارزهای رمزپایه و املاک و مستغلات ظاهر شده است.

نمودار بیت کوین

با نگاهی به نمودار بیت کوین، می توان الگوی قیمتی مشابهی را مشاهده کرد که از اواخر سال 2020 و با احتمال مرحله ناباوری از ماه نوامبر آغاز شد. افزایش زودهنگام در ژانویه از نظر ظاهری شبیه مرحله امید در نمودار فوق است و پس از آن یک دوره چندماهه تا بالاترین میزان شادی در آوریل برگزار شد.

سپس با شروع رضایت خاطر از 64 هزار دلار به 47 هزار دلار کاهش یافت و دوباره به محدوده 53 هزار تا 60 هزار دلار بازگشت. فروش در ماه می، بازار را از طریق مراحل اضطراب، انکار، وحشت و واکنش به توییت های ماسک علاوه بر نیروهای دیگری که فشار رو به پایین به بازار وارد می کنند، میزان قابل توجهی از خشم را در جامعه به وجود آورد.

اکنون چالش مقابله با رکود ارزش نمونه کارها به میزان قابل توجهی پایین و تلاش برای تصمیم گیری در مورد پایین آمدن بازار، نشان می دهد که زمان مناسبی برای بازپرداخت وجوه است.

در بیشتر مواقع تجمع قیمت‌های عمده در این مدت با ناباوری بعنوان رالی مکنده تلقی می شود بنابراین چرخه کامل است و ما در ابتدای کار هستیم. بنابراین، آیا این بدان معنی است که اکنون زمان خوبی برای جمع آوری توکن های پروژه های مورد علاقه شما است؟ متأسفانه، هیچ پاسخ صحیح تضمینی برای این سوال وجود ندارد. با توجه به اینکه توکن های متقاضی در حال حاضر دارای قیمت قابل توجهی در مقایسه با تنها یک ماه پیش هستند، این می تواند زمان مناسبی برای شروع متوسط هزینه دلار برای بازگشت به گزینه های بلند مدت برای آماده سازی برای دوره بعدی بالاتر باشد.

چرخه های بخش ارزهای رمزنگاری شده

چرخه معمولی ارائه شده در اینجا می تواند برای بازار به عنوان یک کل و همچنین برای هر یک از توکن ها اعمال شود. یک مثال خوب در این مورد، افزایش منابع مالی غیرمتمرکز طی یک سال گذشته است که بازار ارزهای رمزنگاری شده را به طوفان کشاند و منجر به ظهور مبادلات غیرمتمرکز محبوب مانند Uniswap و سیستم عامل های وام مانند Aave شد.

 بخش DeFi به عنوان یک کل الگوی چرخه بازار خود را که همزمان با افزایش محبوبیت و استفاده از آن در سراسر اکوسیستم است، طی کرد. الگویی مشابه در ظهور توکن های غیرقابل استفاده (NFT) در سال 2021 مشاهده شد، اما زمان آن متفاوت بود و این ایده را که صنعت با هم حرکت می کنند برجسته می کند و به مزایای احتمالی رویکرد بخش محور برای سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه اشاره دارد.

برای استفاده از این فرصت ها، معامله‌گران گاهی مجبور می شوند که یک روش را در پیش بگیرند. مرحله انباشت اغلب با کاهش احساسات مشخص می شود، اما بهترین زمان برای فروش در مرحله توزیع است که احساسات در بالاترین حد خود باشد و اکثر معامله گران با امید به ثروت‌های بزرگ در حال انجام کار هستند. در مورد چشم انداز فعلی بازار، ممکن است بهترین اقدام اتخاذ یک رویکرد انتظار و مشاهده است. هر آنچه را که ممکن است انتخاب کنید، فقط به یاد داشته باشید که تحقیقات خود را انجام دهید و یک فرایند مدیریت ریسک در دست داشته باشید، زیرا طبیعت بی ثبات و تاریخی بازار ارزهای رمزپایه هیچ نشانه ای از کاهش به این زودی ها را نشان نمی دهد.

درباره چرخه های بازار اطلاعات بیشتری می خواهید؟

قیمت بیت کوین شکننده است، اما داده های زنجیره ای به تجمع تازه اشاره دارد.

شاخص کلاسیک فنی پیش بینی می کند که یک افت گسترده دیگر قیمت بیت کوین با هدف 16 هزار دلار وجود دارد.

 

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x