شنبه , 13 آذر 1400 - 2:12
بازار معامله فارکس چیست؟

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت دوم)

چه چیزی معاملات فارکس را منحصر به فرد می کند؟

فارکس جنبه های بسیاری دارد که آن را از سایر بازارهای مالی متفاوت می کند:

پوشش جغرافیایی عظیمی دارد. 180 ارز خارجی شناخته شده در سراسر جهان وجود دارد که تقریباً در هر کشور برای آنها بازار ایجاد می کند.

 حجم معاملات گسترده ای دارد و نقدینگی بالایی دارد.

قیمت های بازار آن تحت تأثیر عوامل متعدد جهانی قرار دارد. که شامل سیاست، شرایط اقتصادی، سوداگری، حواله و غیره است.

برای تجارت تقریباً 24 ساعت در روز، پنج روز در هفته باز است. از آنجا که بازار کاملاً متمرکز نیست، تقریباً همیشه بورس یا کارگزاری برای استفاده از شما باز است. تعطیلات آخر هفته بازارها بسته است، اما هنوز هم معاملات بعد از ساعت در برخی از سیستم عامل ها در دسترس است.

حاشیه سود آن می تواند کم باشد مگر اینکه در حجم بالایی معامله شود. اختلافات اندک در نرخ ارز را می توان از طریق معاملات بزرگ سودآور دانست.

بیشتر بخوانید: آیا فارکس (forex) می تواند زندگی شما را تغییر دهد؟

چگونه مردم با فارکس معامله می کنند؟

در مورد فارکس چند انتخاب وجود دارد که افراد معامله‌گر می توانند انتخاب کنند. ساده ترین راه این است که یک جفت ارز در بازار spot خریداری کنید و آن را نگه دارید. به عنوان مثال، شما یورو را با دلار آمریکا خریداری می کنید.

اگر ارز مقابل گران شد، می توانید آن را به قیمت ارز پایه خود بفروشید و سود خود را بدست آورید.

همچنین می توانید از وجوه خود استفاده کنید تا میزان سرمایه موجود را افزایش دهید. در این حالت، تا زمانی که ضرر خود را بپوشانید، می توانید با استفاده از وجوه قرض شده تجارت کنید. احتمال دیگری که باید در نظر گرفت گزینه های فارکس است که به شما امکان می دهد یک جفت را با قیمت مشخص در یک تاریخ خاص بخرید یا بفروشید. قراردادهای آتی نیز محبوب هستند و شما را ملزم به انجام معامله ای با قیمت توافقی در آینده می کنند.

یکی از جنبه های هیجان انگیز تجارت فارکس امکان کسب سود از طریق اختلاف نرخ بهره است. بانک های مرکزی در سراسر جهان نرخ بهره متفاوتی را تعیین می کنند که فرصت های سرمایه گذاری را برای معامله گران فارکس فراهم می کند. با مبادله پول نقد و واریز آن در یک بانک خارجی، می توانید درآمد بیشتری نسبت به گذاشتن وجوه خود در خانه کسب کنید.

هزینه های اضافی وجود دارد، از جمله هزینه های حواله، هزینه های بانکی و رژیم های مختلف مالیاتی. برای عملیاتی کردن استراتژی های خود باید تمام هزینه های اضافی احتمالی را در نظر بگیرید. فرصت ها و سودهای آربیتراژ اغلب ناچیز است، بنابراین حاشیه های شما محدود خواهد بود. هزینه غیرمنتظره می تواند تمام سودهای مورد انتظار شما را از بین ببرد.

معامله در فارکس

پیپ چیست؟

pip (درصد در نقطه) کوچکترین افزایش قیمتی است که یک جفت فارکس می تواند ایجاد کند.

پیپت

برخی از دلالان و صرافی ها استاندارد را زیر پا می گذارند و جفت هایی را ارائه می دهند که تعداد رقم اعشار را افزایش می دهد. به عنوان مثال GBP / USD به جای چهار رقم معمول به پنج رقم اعشار می رسد. USD / JPY معمولاً دو رقم اعشار است اما می تواند به سه رقم اعشار برسد. این رقم اعشار اضافی به عنوان پیپت شناخته می شود.

چه چیزهایی در معاملات فارکس وجود دارد؟

در معاملات فارکس، ارزها با مقادیر مشخصی که به عنوان لات شناخته می شوند، خریداری و فروخته می شوند. برخلاف بازارهای سهام، این تعداد زیادی ارز خارجی با ارزش تعیین شده معامله می شوند. مقدار زیادی معمولاً 100000 واحد ارز پایه در یک جفت است، اما مقادیر کمتری نیز می توانید خریداری کنید، از جمله قطعات کوچک، میکرو و نانو.

همانطور که تجارت به طور فزاینده ای دیجیتالی شده است، اندازه های زیادی از تعداد محبوبیت به نفع گزینه های انعطاف پذیر کاهش یافته است. در طرف دیگر طیف، بانک های بزرگ حتی اندازه لات های استاندارد خود را تا 1 میلیون افزایش داده اند تا حجم زیادی را که تجارت می کنند، تأمین کنند.

اهرم نیرو در معاملات فارکس چگونه کار می کند؟

یکی از صفات منحصر به فرد بازار فارکس، حاشیه سود نسبتاً کم آن است. برای بهبود سود خود، باید حجم معامله خود را افزایش دهید. بانک ها می توانند این کار را به راحتی انجام دهند، اما ممکن است افراد به سرمایه کافی دسترسی نداشته باشند و در عوض می توانند از اهرم فشار استفاده کنند.

اهرم اجازه می دهد تا از واسطه ای با وثیقه نسبتاً کم وام بگیرید. کارگزاران مبالغ اهرم را به صورت ضرب سرمایه ارائه شده نشان می دهند. 10 هزار دلار با بهره 10 برابر، 100000 دلار برای تجارت به شما می دهد.

برای وام گرفتن این پول، معامله گران مقدار حاشیه ای را که یک کارگزار برای جبران خسارات احتمالی استفاده می کند، حفظ می کنند. از طریق استفاده از اهرم، شما بر اساس مقدار کل اهرم، ضرر و زیان کامل یک سرمایه گذاری را تجربه می کنید. به عبارت دیگر، اهرم سود و زیان شما را تقویت می کند.

کلام آخر

برای هر کس که به اقتصاد، تجارت و امور جهانی بین المللی علاقه مند است، بازار فارکس جایگزینی منحصر به فرد برای سهام فراهم می کند. معاملات فارکس برای سرمایه گذاران کوچک کمتر از رمزنگاری یا سهام قابل دسترسی به نظر می رسد. اما با افزایش کارگزاران آنلاین و افزایش رقابت در ارائه خدمات مالی به مردم، فارکس چندان دور از دسترس نیست. بسیاری از معامله گران فارکس برای کسب سود مناسب به اهرم نیرو اعتماد می کنند. این استراتژی ها خطر انحلال بالایی دارند، بنابراین قبل از ریسک اطمینان حاصل کنید که مکانیزم ها را به خوبی درک کرده اید.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

WalletConnect

نحوه استفاده از WalletConnect به چه صورت است؟

WalletConnect پروتکلی است که توسط بسیاری از کیف پول های رمزنگاری استفاده می شود و …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x