شنبه , 31 اردیبهشت 1401 - 19:31
آربیتراژ

تجارت آربیتراژ چیست؟ خطرات مرتبط با معاملات آربیتراژ چه چیزهایی است؟

معاملات آربیتراژ یک استراتژی تجاری کم خطر است که از اختلاف قیمت در بازارها بهره می برد. بیشتر اوقات، شامل خرید و فروش دارایی مشابه (مانند بیت کوین) در مبادلات مختلف است. از آنجا که قیمت بیت کوین در تئوری باید در Binance و در بورس دیگر برابر باشد، هرگونه اختلاف بین این دو احتمالاً یک فرصت آربیتراژ است. این یک استراتژی بسیار رایج در دنیای تجارت است، اما بیشتر یک ابزار از موسسات مالی بزرگ بوده است. با عوام فریبی بازارهای مالی به لطف ارزهای دیجیتال، ممکن است فرصتی برای سوداگران ارزهای دیجیتال نیز فراهم شود که از این مزیت ها نیز بهره ببرند.

معرفی

در حالی که چیزی به عنوان سود تضمینی وجود ندارد ، معاملات Arbitrage نزدیکترین چیزی است که به آن خواهید رسید. تاجران رقابت می کنند تا فرصت ورود به این نوع معاملات را بدست آورند. دقیقاً به همین دلیل، سود در معاملات Arbitrage بسیار ناچیز است و بستگی زیادی به سرعت و حجم هر معامله دارد. به همین دلیل بیشتر معاملات آربیتراژ توسط الگوریتم های توسعه یافته شرکت های تجارت با فرکانس بالا (HFT) انجام می شود.

آربیتراژ

تجارت آربیتراژ چیست؟

معاملات آربیتراژ، استراتژی معاملاتی است که هدف آن ایجاد سود با خرید همزمان دارایی در بازار و فروش آن در بازار دیگر است. این امر معمولاً بین دارایی های یکسانی انجام می شود که در مبادلات مختلف معامله می شود. تفاوت قیمت بین این ابزارهای مالی باید از نظر تئوری صفر باشد زیرا آنها به معنای واقعی کلمه یک دارایی هستند.
چالشی که یک معامله‌گر آربیتراژ یا آربیتراژور دارد این است که نه تنها این تفاوت های قیمت را پیدا می کند ، بلکه می تواند به سرعت معامله کند. از آنجا که سایر معامله‌گران Arbitrage این تفاوت قیمت (اسپرد) را خواهند دید ، پنجره سود آوری معمولاً خیلی سریع بسته می شود.
علاوه بر این، از آنجا که معاملات Arbitrage اغلب کم خطر هستند ، بازده آن به طور کلی کم است. این بدان معناست که معامله‌گران آربیتراژ نه تنها باید سریع اقدام کنند، بلکه برای سرمایه گذاری بیشتر به سرمایه بیشتری نیاز دارند.
شاید از خود بپرسید که معامله‌گران ارزهای دیجیتال چه نوع معاملات Arbitrage در دسترس دارند. انواع خاصی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید، در ادامه با ما همراه باشید.
آربیتراژ

انواع معاملات آربیتراژ

انواع مختلفی از استراتژی های آربیتراژ وجود دارد که معامله گران در سراسر جهان در بازارهای مختلف از آنها بهره می برند. با این حال، وقتی صحبت از معامله‌گران ارزهای دیجیتال می شود، انواع متفاوتی وجود دارد که کاملاً مورد استفاده قرار می گیرند.

تبادل آربیتراژ

رایج ترین نوع معاملات آربیتراژ ، آربیتراژ صرافی است که به این معناست که معامله‌گر همان رمز ارز را در یک صرافی خریداری کرده و در بورس دیگری می فروشد.
قیمت ارزهای دیجیتال می تواند به سرعت تغییر کند. اگر نگاهی به لیست سفارشات یک دارایی در مبادلات مختلف بیندازید، متوجه خواهید شد که قیمت ها دقیقاً در یک زمان یکسان نیستند. اینجا جایی است که معامله‌گران آربیتراژ وارد می شوند. آنها سعی می کنند از این اختلافات کوچک برای سودآوری استفاده کنند. این به نوبه خود باعث کارآیی بازار اساسی می شود زیرا قیمت در یک مکان نسبتاً محدود در مکان های تجاری مختلف باقی می ماند. از این لحاظ ، ناکارآمدی بازار می تواند به معنای فرصت باشد.
بین Binance و صرافی دیگر اختلاف قیمت Bitcoin وجود دارد. اگر یک معامله‌گر آربیتراژ این موضوع را ببیند، آنها مایل به خرید بیت کوین در بورس با قیمت پایین تر و فروش آن در صرافی با قیمت بالاتر هستند. البته، زمان و اجرای آن بسیار مهم است. بیت کوین یک بازار نسبتاً بالغ است.

نرخ ارز تأمین مالی

نوع رایج دیگر معاملات آربیتراژ برای معامله‌گران ارز دیجیتال، تأمین اعتبار Arbitrage است. این زمانی است که یک معامله‌گر، ارز رمزنگاری شده را خریداری می کند و با یک قرارداد آتی در همان ارز رمزپایه که نرخ تأمین مالی آن کمتر از هزینه خرید ارز رمزنگاری شده است، حرکت قیمت خود را پوشش می دهد. هزینه، در این حالت، به معنای هرگونه هزینه ای است که پوزیشن ممکن است متحمل شود.

آربیتراژ مثلثی

نوع بسیار رایج دیگر معاملات آربیتراژ در دنیای ارزهای دیجیتال، آربیتراژ مثلثی است. این نوع آربیتراژ هنگامی است که یک معامله‌گر اختلاف قیمت بین سه ارز رمزنگاری شده مختلف را مشاهده کرده و آنها را در یک نوع حلقه با یکدیگر مبادله کند. ایده پشت آربیتراژ مثلثی ناشی از تلاش برای استفاده از اختلاف قیمت میان ارز (مانند BTC) است.

خطرات مرتبط با معاملات آربیتراژ

در حالی که معاملات آربیتراژ نسبتاً کم خطر در نظر گرفته می شود، اما این بدان معنی نیست که خطر ریسک در آن صفر است. بدون خطر، هیچ پاداشی وجود نخواهد داشت و تجارت آربیتراژ نیز از این قاعده مستثنی نیست.
بزرگترین ریسک مرتبط با معاملات آربیتراژ ، خطر صفر شدن. این اتفاق زمانی که اختلاف بین قیمت ها بسته شود قبل از اینکه شما بتوانید تجارت را نهایی کنید، در نتیجه بازده صفر یا منفی است. این می تواند به دلیل لغزش، اجرای کند ، هزینه های غیرمعمول زیاد معامله ، افزایش ناگهانی نوسانات و غیره باشد.
خطرات مرتبط با معاملات آربیتراژ
خطر عمده دیگر هنگام انجام معاملات آربیتراژ ، خطر نقدینگی است. این اتفاق زمانی که نقدینگی کافی برای ورود و خروج شما به بازارهای مورد نیاز برای تجارت تکمیل آربیتراژ شما وجود ندارد اتفاق می‌افتد. اگر با استفاده از ابزارهای اهرمی، مانند قراردادهای آتی معامله می کنید ، اگر تجارت خلاف شما باشد، ممکن است با یک تماس حاشیه ای ضربه بخورید. طبق معمول، اعمال مدیریت مناسب ریسک بسیار مهمی است.

کلام آخر

امکان استفاده از معاملات Arbitrage فرصتی عالی برای معامله‌گران ارزهای رمزپایه است. با داشتن سرعت و سرمایه مناسب برای شرکت در این نوع استراتژی ها، می توانید در کمترین زمان معاملات کم خطر و سودآوری را انجام دهید.

از خطر مرتبط با معاملات آربیتراژ نباید غافل شد. در حالی که معاملات آربیتراژ ممکن است به معنای “سود بدون ریسک” یا “سود تضمین شده” باشد ، اما واقعیت ممکن است طور دیگری باشد. پس حتما قبل از ورود به هر حوزه ای سعی کنید مطالعه کافی درباره آن داشته باشید.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

ALICE

از توکن (My Neighbor Alice) ALICE چه می‌دانید؟

همسایه من آلیس چیست؟ My Neighbor Alice یک بازی چند نفره و مبتنی بر بلاکچین …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x