پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 16:34
بورس ایران

تاثیر کرونا بر روی بازار بورس ایران و دنیا

تاثیر کرونا ویروس بر روی بازار بورس ایران و بازار معاملاتی دنیا چیست؟ آیا می دانید که با وجود فراگیر شدن ویروس کرونا، بسیاری از افراد، وارد بازار معاملاتی شدند؟ در این مقاله، قرار است به برخی از بازارهای رایج در ایران نظیر بازار بورس، بازار طلا، بازار خودرو و… بپردازیم.

فرق نمی کند که شما در کجای دنیا هستید، ایران، ترکیه، آمریکا، استرالیا، آلمان و… همگی در اوضاع فراگیر کرونا ویروس، وارد معاملات ارزی و فارکس شدند و همانطور که مطلع هستید، بسیاری از ایرانیان وارد بازار بورس شدند و از این جهت، معاملاتی را آغاز کردند. انجام معاملات بورسی می تواند سودآور باشد. انجام معاملات بورسی نیازمند دانش و سرمایه لازم است تا بتوانید به کسب درآمد برسید. بسیاری از افراد، بدون هیچ گونه سواد بورسی، اقدام به وارد شدن به معاملات بورسی می کنند که در نوبه خود، می تواند ضرر ده باشد و از این جهت نیز، بسیاری از ایرانیان، در مدت زمان بسیار کوتاهی، بسیاری از سرمایه های خود را از دست دادند.

اخبار سهام  

آیا برای بورس، باید خانه خود را بفروشم؟

ممکن است از خود سوال بپرسید که، برای بورس، آیا باید خانه، ملک، ماشین و… را بفروشیم؟ این مسئله بسیار سطحی به نظر می رسد، تا زمانی که بورس شروع به سوددهی می کند. روز اول، زمانی که بورس شروع به سوددهی کرد، همه افراد، اندکی پس انداز خود را وارد این بازار کردند و پس از آن، شروع به افزایش نقدینگی در بازار بورس کردند. کم کم، افراد وسایل های دم دستی خود را که “اضافی” نامیده می شد، را به فروش رساندند.

در ادامه، افراد شروع به فروش ملک خود کردند، زمین های اضافی که داشتند، لوازم های کشاورزی که تهیه کرده بودند، تمامی آن ها را برای فروش گذاشتند.

اگر به طور کامل، بازار را دنبال کرده باشید و همچنین به دنبال خرید ملک و… باشید، در زمان اوج سوددهی بورس، مشاهده میکردید که به چه میزان، آگهی فروش ملک، ماشین، زمین، خانه و… در برنامه های آگهی مانند دیوار و شیپور، افزایش پیدا کرده بود. به نظر شما دلیل این امر چیست؟ مطمئنا می توان به موضوع نبود پول در اکثر خانه ها اشاره کرد که مردم قصد داشتند، قوی تر از قبل به بورس ورود کنند.

اگر همین امروز، درباره بورس چیزی فهمیدید، ممکن است در ذهن خود، بگویید که این داستان ها، حداقل برای 10 سال است. اما باید گفت، این داستان ها، در کمتر از 3 الی 4 ماه رخ داده است. بورس، با رکود مواجه شد و به اصطلاح، اصلاح بازار، به تور متقاضیان سهام خورد و از این جهت، بسیاری از افراد، ناشی از اینکه اطلاعات بورسی کاملی نداشتند، سرمایه خود را باختند.

آیا بورس ضرر ده است؟

همانطور که ذکر شد، برای ورود و انجام معاملات بورسی، شما نیازمند دانش و اطلاعات در این بازار هستید. در تمامی زمینه ها، اگر سواد کافی نداشته باشید، ممکن است اموال خود را از دست بدهید. آیا خرید و فروش ملک، ضرر ده است؟ مطمئنا اگر سواد کافی نداشته باشید، ممکن است یک شخص حرفه ای، ملک شما را با قیمت مفت، از دست شما در بیاورد. پس می بینید که “ضرر دهی” صرفا به بورس ختم نمی شود و باید برای هر کاری، سواد کافی داشته باشید.

بهترین بازار برای سرمایه گذاری در دوران کرونا چیست؟

متاسفانه بسیاری از افراد، ترجیح می دهند که چشم بسته وارد یک بازار شوند و انتظار سود کردن دارند. حال بهترین بازار برای سرمایه گذاری چیست؟ دلار، سکه، ارزهای دیگر، بورس، ملک یا خودرو؟ واقع بینانه به این مسئله نگاه کنیم. در سال 98، قیمت دلار به 20 هزار تومان رسید و بلافاصله، در طی دو الی سه ماه، به 10 هزار تومان رسید. قیمت سکه و دیگر ارزها نیز به همین صورت بود. بورس، در سال 92، 96، 97 و امروز یعنی 99، را یک مشاهده بیندازید. بازار دچار اصلاحات خطرناکی شد که بسیاری از افراد متضرر شدند.

بازار خودرو

خودرو، به دلیل توزیع شدن در بازار و همچنین، وجود تاریخ انقضای خودرو، ممکن است سال به سال، ارزش کمتری به خود بگیرد. پراید تولید سال 95 در اوایل سال 98، ارزش بیشتری به نیمه سال 98 داشت. متاسفانه، وضعیت اقتصاد به گونه ای است که قیمت خودرو روز به روز افزایش پیدا می کند. از این جهت، وضعیت خودرو را نمی توان به صورت تضمینی گفت که همیشه رو به بالا است. خودرو استهلاک دارد و همین باعث کم ارزش شدن آن طی مدت زمان می شود.

بورس و یا دیگر بازارهای رایج، بازار مخصوص خود را دارند و تمامی افراد، در بورس، ملک، خودرو و… می توانند به سود برسند. تمامی این مسئله، به سواد شخصی برمیگردد و اینکه بتوانید یک بازار را به خوبی شناسایی کنید. کسانی که در بازار بیت کوین، ریپل، انواع توکن، طلا و… بودند نیز می توانند به سود خوبی برسند، همانطور که ذکر شد، اگر شما بتوانید توسعه شخصی را به بهترین نوع ممکن پیش ببرید، می توانید به سود خوبی برسید.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

استیبل کوین

استیبل کوین، با پشتیبانی فیات سفری به سمت ثبات، اعتماد

استیبل کوین با پشتیبانی فیات و دارایی های دیگر به طور فزاینده ای محبوبیت پیدا …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x