چهارشنبه , 5 آبان 1400 - 3:15
بیت کوین کش

بیت کوین کش چیست؟

از آنجایی که بیت کوین در هر ثانیه تنها می تواند هفت تراکنش را پردازش نماید، سرعت و کارمزد تراکنش های این ارز دیجیتال مشکل اصلی کاربران به هنگام پرداخت بود. با وجود اینکه برخی برای حل این مشکل (سرعت پایین تراکنش و کارمزد بالای آن) روش های جایگزینی همچون استفاده از لایتنینگ و یا Segwit  را پیشنهاد کردند، اما برخی دیگر نیز معتقد بودند اگر قرار است بیت کوین به عنوان پول به هنگام پرداخت مورد استفاده قرار گیرد، روش های جایگزین مناسب نبوده و تغییرات اساسی در بیت کوین جهت رفع این محدودیت ها، باید صورت گیرد. بنابراین بیت کوین کش در نتیجه ی این اختلاف نظر ها به عنوان یک انشعاب (فورک) از بیت کوین، با هدف حذف محدودیت های بیت کوین در سال 2017 ایجاد شد.

بیت کوین کش

از آنجایی که پروتکل مبتنی بر بلاک چین قابلیت به روز رسانی ندارد تنها راه حل این مشکل استفاده از روش های سافت فورک و یا هارد فورک بود. سافت فورک نوعی از به روز رسانی بلاک چین است که با نسخه ی قدیمی سازگاری داشته و افرادی که تمایل به این به روز رسانی نداشته باشند همچنان می توانند از نسخه ی قدیمی استفاده نمایند در حالی که در به روز رسانی هارد فورک قوانین بلاک چین تغییر کرده و نسخه ی قدیمی دیگر قابل استفاده نخواهد بود و کاربر باید به روز رسانی را انجام دهد. به همین منظور در آگوست 2017 بود که بیت کوین وارد یک هارد فورک شد که بیت کوین کش محصول خروجی آن بود.

بیت کوین کش را با BCH نشان می دهیم که تعداد 21 میلیون سکه ی قابل استخراج دارد (درست مانند بیت کوین) و تا کنون 18/369/000 واحد آن، استخراج شده است. در فرایند فورک از یک رمزارز، دو ارز رمزنگاری شده با بلاک چین های مختلف حاصل می شود. به این ترتیب که در پایان فورک، بیت کوین همچنان در جایگاه رمزارز اصلی روی زنجیره مانده در حالی که ارز جدید (BCH) از زنجیره جدا می شود. به این ترتیب این ارز دیجیتال، خود را پول نقد الکترونیکی همتا به همتا (مانند بیت کوین) معرفی کرد.

البته هارد فورک ها همیشه هم منجر به تولید یک ارز جدید نمی شوند مگر زمانی که اختلاف نظر وجود داشته و تعداد قابل توجهی مایل به استفاده از نسخه ی قدیمی باشند که در آن صورت شاهد تولید یک سکه و یک بلاک چین جدید خواهیم بود. جالب اینجاست که بیت کوین بیش از صد بار فورک شده که علاوه بر BCH، بیت کوین گلد (Bitcoin Gold) نیز از هارد فورک های مشهور آن می باشد.

با گذشت یک سال پس از عرضه ی بیت کوین کش، بار دیگر اختلافاتی بر سر اندازه و اهداف بلاک بوجود آمد که در نتیجه ی آن بیت کوین کش نیز هارد فورک شد و به دو نسخه ی Bitcoin Cash ABC و Bitcoin SV تبدیل گشت. این اختلاف بین راجر ور (Roger Ver) و کریگ رایت (Criag Wright) بود که منجر به ایجاد این دو نسخه شد. راجر ور از Bitcoin Cash ABC حمایت کرده که اندازه ی بلاک را تا 32 مگابایت حفظ کرده و عبارت ABC  آن مخفف Adjustable Blocksize Cap (سایز بلاک تنظیم شونده) می باشد.

در مقابل نیز گریک رایت (که مدت هاست خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی می کند)  نسخه ی نرم افزاری Bitcoin SV را ارائه داد که عبارت SV در آن به معنی آرمان ساتوشی (Satoshi Vision) است. بیت کوین SV اندازه ی بلاک را تا 128 مگابایت افزایش داده. BCH که در حال حاضر ما از آن صحبت می کنیم  Bitcoin Cash ABC است که از کلاینت اصلی بیت کوین کش استفاده می کند.

نحوه ی عملکرد بیت کوین کش چگونه است؟

بیت کوین کش نیز به مانند بیت کوین، بلاک چین مخصوص به خود را داشته و اگوریتم امنیتی آن ماینینگ (اثبات کار) می باشد. با توجه به اینکه بیت کوین کش در نتیجه ی هارد فورک بیت کوین به وجود آمده است، تاریخچه ی تراکنش ها و پایگاه داده ها در آن مشابه بیت کوین بوده و برای آنکه واحد های جدید آن دقیقا در هر 10 دقیقه استخراج گردند از الگوریتم تنظیم سختی (DDA) استفاده می نمود. اما بعد گذشت زمان کوتاهی توسعه دهندگان جهت ایجاد انگیزه در ماینر شبکه و نیز جذب بیشتر آن ها، از الگوریتم تنظیم سختی اضطراری (EDA) نیز در کنار (DDA) استفاده کردند. البته این الگوریتم نیز پس از مدتی باعث ایجاد اخلال در استخراج شد و پی از مدتی الگوریتم (EDA) حذف گشت و تنها با اعمال تغییراتی در الگوریتم (DDA) مشکل برطرف شد. زمان ایجاد یک بلاک در بلاک چین بیت کوین کش 10 دقیقه است که در نتیجه ی آن 6/25 واحد بیت کوین کش تولید می شود. پاداش استخراج در شبکه ی بیت کوین کش مانند بیت کوین تقریبا هر 4 سال یک بار طی پدیده ی هاوینگ نصف خواهد شد.

عملکرد بیت کوین کش

تراکنش بدون نیاز به تایید (Zero Confirmation)

یکی از ویژگی های بیت کوین کش این است که کسب و کارهای پذیرنده ی بیت کوین کش، (برای تراکنش ها ی کوچک و خرد خود) نیاز به تایید نداشته و فرد به محض ارسال تراکنش، می تواند خدمات و یا محصول مورد نظر خود را دریافت نماید. تراکنش بدون نیاز به تایید (Zero Confirmation) ، به تراکنش هایی گفته می شود که با وجود آنکه هنوز روی بلاک چین   ثبت نشده اند، اما فروشنده ی کالا یا خدمات آن را ثبت شده در نظر گرفته و کالا یا خدمات خود را به فروش می رساند. با وجود اینکه این نوع از تراکنش با استقبال زیادی رو به رو شده (به علت سرعت بالای تراکنش و نیز پرداخت) ،برخی دیگر به دلیل امکان دوبار خرج کردن، آن را خطر آفرین می پندارند! چرا که می توان پس از ارسال تراکنش و دریافت خدمات، با ارسال تراکنش برگشت بار دیگر بیت کوین را خرج کرد. اما بیت کوین کش به دلایل زیر می تواند گزینه ای مناسب جهت استفاده ی تراکنش بدون نیاز به تایید باشد:

  1. بیت کوین کش، امکان جایگزین کردن تراکنش را از میان برده است.
  2. زمان تایید تراکنش ها همیشه ثابت است.
  3. فضای زیادی برای انواع تراکنش ها (حتی با کارمزد اندک) وجود دارد.

قیمت بیت کوین کش

قیمت BCH در اولین روز عرضه ی خود به صرافی (اوت 2017) چیزی در حدود 360 دلار بود که 5 ماه بعد بالاترین رشد خود را در تاریخ تجربه نمود و به 4/000 دلار رسید! (دسامبر2017)

قیمت بیت کوین کش

بالاترین قیمت تاریخ بیت کوین کش

در سال 2018 (که به زمستان ارزهای دیجیتال مشهور است)، تمامی ارزهای دیجیتال وارد یک دوره ی نزولی شدند. اما بعد آن بیت کوین کش دیگر نتوانست ارزش خود را مجددا احیا نماید، طوری که در حال حاضر قیمت هر واحد از آن ارزشی معادل 307/17 دلار دارد! از جمله عواملی که می توانند باعث افزایش رشد قیمتی بیت کوین کش، شوند می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • مشکل کندی تراکنش ها و نیز کارمزد بالای آن ها
  • تمایل استخراج کنندگان به سمت BCH به جای بیت کوین
  • کاربردی شدن بیشتر بیت کوین کش (در مقایسه با بیت کوین)

به طوری کلی هر آنچه که باعث ناکام ماندن بیت کوین در مسیر رسیدن به اهداف آن شود، رشد قیمت BCH را به دنبال خواهد داشت.

کیف پول های بیت کوین کش

از بهترین کیف پول های بیت کوین کش می توان به کیف پول های نرم افزاری تراست والت، کوینومی، کیف پول Bitcoin.com ، اتمیک و کیف پول های سخت افزاری لجر و ترزور اشاره کرد که به مانند سایر کیف پول های ارز های دیجیتال، قبل از استفاده باید یک نسخه ی پشتیبان از آنها (بک آپ)، تهیه کرده و مجموعه 12 تایی از کلمات انگلیسی حاصل از بک آپ خود را در جایی امن یادداشت نمایید تا بتوانید در صورت حذف شدن کیف پول خود، مجدد آن را بازیابی کنید.

توجه داشته باشید که کیف پول های نرم افزاری برای نگهداری سرمایه ی شما، معتبر هستند اما اگر به دنبال امنیت بیشتر هستید، کیف پول های سخت افزاری لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) گزینه های مناسب تری خواهند بود.

خرید بیت کوین کش

خرید بیت کوین کش

بهترین روش خرید بیت کوین کش، مراجعه ی مستقیم به صرافی ارز دیجیتال می باشد که در ایران کاربران یکی از دو روش زیر را بکار می گیرند:

  1. خرید مستقیم BCH از سایت های ایرانی ( با کارت اعتباری و به ریال)
  2. خرید بیت کوین و تتر از سایت های ایرانی (با کارت اعتباری و به ریال) و سپس تبدیل به BCH در صرافی های خارجی چون بایننس (Binance.com)

با توجه به اینکه در حال حاضر اکثر سایت های ایرانی BCH نداشته و یا هزینه نهایی برای خرید مستقیم از آن ها بالا است، کاربران ایرانی روش دوم را برای خرید انتخاب می کنند که با توجه به تحریم کاربران ایرانی ، ریسک مسدود شدن حساب کاربری وجود دارد.  برای این منظور کاربران ایرانی (که اغلب از بایننس استفاده می نمایند) ، آی پی خود را به کمک نرم افزار های خاص تغییر می دهند.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

ALICE

از توکن (My Neighbor Alice) ALICE چه می‌دانید؟

همسایه من آلیس چیست؟ My Neighbor Alice یک بازی چند نفره و مبتنی بر بلاکچین …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x