سه شنبه , 6 مهر 1400 - 19:21
بلاکچین

بلاکچین چیست؟ آیا بلاکچین امن است ؟

 بلاکچین به نظر پیچیده می‎نماید اما مفهوم اصلی آن واقعا ساده است. بلاکچین نوعی پایگاه داده است.

پایگاه داده چیست ؟

بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده، مجموعه‎ ای از اطلاعات می‎باشد که به صورت الکترونیکی روی سیستم رایانه ‎ای ذخیره می‎شود. اطلاعات یا داده ‎ها به طور معمول در قالب جدول ساخته می‎شوند تا امکان جستجو و فیلتر کردن اطلاعات خاص را داشته باشند.

تفاوت صفحه گسترده با پایگاه داده برای ذخیره سازی چیست؟ صفحات گسترده برای یک فرد یا گروه کوچکی از افراد جهت ذخیره سازی و دسترسی به اطلاعات محدود طراحی شده‎ اند. در مقابل یک پایگاه داده به گونه‎ ای طراحی شده است که به طور قابل توجهی اطلاعات بیشتری را در خود جای دهد، که به راحتی توسط هر تعداد کاربر به طور همزمان قبل دسترسی، فیلتر و دستکاری می‎باشد.

پایگاه‎ های داده بزرگ با قرار دادن داده‎ ها در سرورهایی که از رایانه ‎های قدرتمد ساخته شده ‎اند، اجازه دسترسی به این قابلیت ‎ها را به دست می ‎آورند. این سرورها گاهی قادرند با استفاده از صدها یا هزاران کامپیوتر ساخته شوند تا از قدرت محاسباتی و ظرفیت ذخیره سازی لازم برای دسترسی همزمان کاربران به پایگاه داده برای هر تعداد از افراد قابل دسترسی باشد. اما اغلب متعلق به یک تجارت است و توسط شخصی منصوب اداره می‎شود که کنترل کاملی بر نحوه کار و داده‎ های موجود در آن دارد.

بلاکچین

بلاکچین چیست ؟

بلاکچین یک پایگاه داده رمزنگاری شده امن می‎باشد. این پایگاه کاملا عمومی، دارای مهر زمان و یک شبکه توزیع شده از هر معامله بیت کوین است که تا به حال رخ داده است. توزیع شده به این معناست که اطلاعات موجود در بلاکچین به عنوان یک گره در شبکه بلاکچین پخش و ضبط می‎شود.

هیچ پایگاه داده مرکزی وجود ندارد و هر کاربری می‎تواند به این لیست معاملاتی مراجعه کند و دقیقا بررسی کند که چه تعداد بیت کوین متعلق به یک آدرس خاص در چه برهه‎ های زمانی بوده است. و به دلیل شفافیتی که دارد هیچ وابستگی به یک مرجع مرکزی نداشته و از پیش ‎آمد هزینه‎ های مضاعف جلوگیری می‎کند.

بلاکچین بیت کوین از تلاش استخراج کنندگانی که برای دریافت پاداش محاسبات ریاضی بسیار دشواری را حل می‎کنند تغذیه می‎شود. همچنین در عین حال هش ‎هایی را ایجاد میکنند که مسبب تامین امنیت زنجیره ‎ای بلاک‎ ها می‎باشد. و پیدایش این داده ‎ها دستکاری اطلاعات یک بلاکچین را تقریبا غیر ممکن می‎سازد. در واقع بلاکچین به یک دفتر خاطرات می‎ماند که حک کردن آن غیر ممکن است.

بلاکچین

بیشتر بخوانید: استراتژی بلاکچین چیست؟

  نکات کلیدی

  • بلاکچین نوع خاصی از پایگاه داده می‌‎باشد و تفاوت آن با یک پایگاه معمولی در نحوه ذخیره اطلاعات است. بلاکچین‎ ها داده ‎ها را در بلاکی ذخیره می‎کنند که در انتها به دایره ‎ای از بلاک‎ ها منتقل می‎شود.
  • با وجود اطلاعات جدید یک بلاک جدید برای ذخیره سازی شکل می‎گیرد، هنگامی که بلاک با داده‎ ها پر شد آن را به بلاک قبلی زنجیر می‎زنند که باعث می‎شود داده‎ ها به تریتیب یک زنجیره زمانی موجود شوند.
  • انواع مختلفی از اطلاعات را می‎توان در زنجیره بلاکی ذخیره کرد اما بیشترین استفاده از آن تاکنون به عنوان دفتر معاملاتی است.
  • درباره بیت کوین از بلاکچین به صورت غیر متمرکز استفاده می‎شود. به طوری که هیچ شخص یا گروه واحدی کنترل آن را بر عهده ندارد. بلکه کابران به صورت دسته جمعی در حفظ آن می‎کوشند.
  • بلاکچین‎ های غیر متمرکز غیر قابل تغییر هستند به این معنی که داده ‎های وارد شده غیر قابل برگشتند. در ارتباط با بیت کوین به این معناست که معاملات به صورت جمعی و جهانی ثبت می‎شوند و برای همه قابل مشاهده هستند.

تفاوت پایگاه داده و بلاکچین چیست ؟

ساختار ذخیره سازی

یک تفاوت اساسی بین پایگاه داده معمولی و بلاکچین وجود دارد که آن ساختار داده‎ ها و نحوه ذخیره سازی در آن‎ ها می‎باشد. در بلاکچین اظلاعات به صورت گروهی جمع آوری میشوند که به آن‎ها بلاک گفته می‎شود. این بلاک‎ها مجموعه بزرگی از اطلاعات را در خود جای داده‎اند.

بلاک‎ ها ظرفیت ذخیره سازی خاصی دارند، به این صورت که زمانی که یک بلاک شکل گرفته و پر می‎شود دقیقا روی بلاک پر شده قبلی ذخیره خواهد شد و به این صورت به زنجیره‎ای اضافه می‎شود که زنجیره بلاک‎ ها را تشکیل می‎دهند.

تمام اطلاعات جدیدی که به دنبال آن بلاک تازه اضافه شده به یک بلاک جدید تبدیل می‎شود که آن هم پس از پر شدن به زنجیره متصل خواهد شد.

یک پایگاه داده، داده‎ های خود را در جداول شکل می‎دهد در حالی که یک بلاکچین همان طور که گفته شد، داده‎ های خود را به صورت قطعات یا بلاک‎ های به هم پیوسته در یک ساختار ذخیره می‎کند. این امر باعث می‎شود که همه بلاکچین‎ ها یک پایگاه داده ‎ای قوی باشند اما همه پایگاه ‎های داده زنجیره‎ ای از ذخیره سازی نیستند.

بلاکچین‎ ها همچنین قادرند در زمان زنجیر کردن بلاک‎ ها به طور ذاتی یک جدول زمانی برگشت ناپذیر از داده‎ ها را هنگام پیاده سازی در ماهیت غیر متمرکز خود ایجاد کنند. زمانی که یک بلاک پر می‎شود آن را مهر و موم کرده و به بخشی از این جدول زمانی تبدیل می‎شود. هر بلاک در زنجیره زمانی که به زنجیره اضافه می‎شود و یک مهر زمان دقیق را به خود اختصاص می‎دهد.

بلاکچین

 تمرکز زدایی

برای درک بهتر بلاکچین بهتر است نگاهی دقیق به نحوه اجرای آن توسط بیت کوین بیاندازیم. بیت کوین مانند یک پایگاه داده، برای ذخیره بلاکچین خود به مجموعه ‎ای از رایانه ‎ها نیاز دارد. برای بیت کوین این بلاکچین ‎ها فقط نوع خاصی از بانک اطلاعاتی هستند که در انجام هر معامله بیت کوین با انجام آن به ذخیره آن می‎پردازند.

در ارتباط با بیت کوین برخلاف اکثر پایگاه ‎های داده، رایانه‎ های ذخیره سازی همگی زیر یک سقف نیستند و هر رایانه‎ یا گروهی از رایانه‎ ها توسط یک فرد یا گروه خاصی از افراد خاص اداره نمی‎شوند.

تصور کنید یک شرکت داراری یک سرور متشکل از 10 هزار رایانه با یک پایگاه داده می‎باشد، که تمام اطلاعات حساب مشتری خود را در اختیار دارد. این شرکت دارای یک انبار است که شامل همه رایانه  در زیر یک سقف می‎باشد. در این حالت کنترل هر یک از این رایانه‎ ها و کلیه اطلاعات موجود در آنها می‎تواند در اختیار  فرد یا افرادی باشد.

بیت کوین از هزارن رایانه تشکیل شده‎ است که هر رایانه با در اختیار داشتن تمام بلاک ‎های معاملاتی در هر نقطه ‎ای از جهان با یک موقعیت جغرافیایی متفاوت وجود دارد. و همه آنها توسط افراد یا پروه‎ های مختلفی اداره می‎شوند. به این رایانه ‎ها که شبکه بیت کوین را آرایش کرده‎ اند گره گفته می‎شود.

در صورت لمس یک گره توسط کاربر تمام گره‎ های قبلی برای وی قابل مشاهده می‎باشد و گره ‎ها به یکدیگر ارجاع داده می‎شوند. بنابراین به راحتی می‎توان اطلاعات نادرست را تشخیص داد. این سیستم به ایجاد یک رویداد شفاف و دقیق بسیار کمک می‎کند.

بلاکچین

شفافیت

به دلیل ماهیت غیر متمرکز بلاکچین، بیت کوین همه معاملات را می‎توان با داشتن یک گره  شخصی یا با استفاده از کمک کاوشگران بلاکچین مشاهده کرد. این ویژگی به هر کسی اجازه می‎دهد که معاملات را به صورت زنده زیر نظر داشته باشد.

هر گره کپی مخصوص خود را از زنجیره بلاک ‎ها دارد. این زنجیره‎ ها با تایید و اضافه شدن بلاک‎ های جدید به روز می‎شوند. این بدین معنی است که اگر بخواهید، می‎توانید بیت کوین را در هر کجا که باشید ردیابی کنید. به عنوان مثال در گذشته ممکن بود صرافی ‎ها به راحتی حک شوند و صاحبان دارایی به آسانی همه چیز خود را از دست می‎دادند. اما اکنون با انتقال معاملات به بلاکچین ‎ها ردیابی دارایی به حدی سخت شده است که دسترسی از خارج به آن غیر ممکن می‎نماید.

آیا بلاکچین امن است ؟

فناوری بلاکچین موارد امنیتی و اعتماد در بلاکچین را از چند طریق پاسخ می‎دهد. اول اینکه بلاک‎ های جدید به صورت خطی و زمانی ذخیره می‎شوند. یعنی همیشه به انتهای بلاکچین اضافه می‎شوند. اگر نگاهی به بلاکچین بیت کوین بیاندازید متوجه می‎شوید هر بلاکی موقعیتی را روی زنجیره دارد که به آن ارتفاع می‎گویند. از نوامبر 2020 ارتفاع بلاک به 656197 بلاک رسیده بود.

پس از اضافه شدن بلاک به انتهای زنجیره بلاک، بازگشت و تغییر در محتوای بلاک بسیار دشوار است. مگر اینکه اکثریت برای انجام این کار به توافق برسند. دلیل آن این می‎باشد که هر بلاک حاوی هش مخصوص به خود می‎باشد.

همراه با هش بلاک قبل از آن و همچنین مهر زمانی آن در بلاک به نوع خاصی ذخیره می‎شوند. کدهای هش توسط یک تابع ریاضی ایجاد می‎شوند که اطلاعات دیجیتالی را به رشته‎ای از اعداد و حروف تبدیل می‎کند. در صورت ویرایش این اطلاعات به هر روشی، کدهای هش نیز تغییر می‎کنند.

بلاکچین

بیشتر بخوانید : آیا هک بیت کوین امکان پذیر است؟

آیا هک بلاکچین امکان پذیر است؟

این ویژگی بلاکچین را به یک پلتفرم امن تبدیل می‎کند که تقریبا نفوذ به آن غیر ممکن است. اگر یک هکر سعی کند بلاکچین را تغییر دهد و به بیت کوین دستبرد بزند باید، در صورت تغییر بیت کوین خود این آدرس دیگر با سایرین مطابقت نخواهد داشت. زمانی که سایرین نسخه‌‎ های خود را در کنار یکدیگر بگذارند به صورت متوجه تفاوت این نخسه با سایرین خواهند شد زنجیره آن را به عنوان یک نسخه نامشروع شناسایی کرده و اخراج خواهد کرد.

موفقیت در چنین هکی مستلزم این می‎باشد که هکر به طور هم زمان 51 درصد از نسخه‎های بلاکچین را کنترل و تغییر دهد تا نخسه جدید خود را به اکثریت تبدیل کرده و بتواند تایید سایرین را در زنجیره بلاک‎ها از آن خود کند.

چنین حمله‎ ای به زمان و پولی هنگفت و منابعی بی‎شمار نیاز دارد. و این در عالم هک کاری غیر ممکن می‎باشد. در حال حاضر تمام معاملاتی که با بلاکچین صورت می‎گیرند جزء امن‎ترین وضعیت‎ ها و بسترهای معاملاتی به شمار می‎آیند.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

ALICE

از توکن (My Neighbor Alice) ALICE چه می‌دانید؟

همسایه من آلیس چیست؟ My Neighbor Alice یک بازی چند نفره و مبتنی بر بلاکچین …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x