شنبه , 31 اردیبهشت 1401 - 19:31

بررسی تاثیر خرید شرکت بریک گلد توسط وارن بافت بر قیمت طلا

شرکت برکشایر هاتاوی که تحت مدیریت وارن بافت می باشد، قسمتی از سهام ممتاز شرکت Barrick Gold را خریداری کرده است. این اقدام در پی خریدهای سه ماهه دوم سال جاری میلادی می باشد و در واقع Barrick Gold را می توان به عنوان دومین شرکت معدن در جهان دانست که در زمینه استخراج طلا در حال فعالیت می باشد. در این اقدام 20.9 میلیون سهم که برابر با 1.2% از سهام ممتاز این شرکت می باشد، با ارزش فعلی 565 میلیون دلار به شرکت برکشایر هاتاوی ارائه شد. این مسئله باعث شد تا شرکت بریک بتواند موقعیت جدیدی در بازار طلا به دست بیاورد و قطعا این خرید بر قیمت طلا در بعد جهانی نیز تاثیر گذار خواهد بود. در نهایت امضای انجام این قرار داد در روز جمعه انجام شد و معاونین سرمایه گذاری برکشایر هاتوای، تاد کامب و تد وسشلر به عنوان امضا کنندگان این قرارداد می باشند.

سرمایه گذاری در طلا

سرمایه گذاری وارن بافت در بازار طلا

اهمیت این سرمایه گذاری هنگفت برکشایر هاتاوی بر قیمت طلا

پیش از این، بافت به عنوان بنیانگذار میلیاردر شرکت برکشایر نسبت به سرمایه گذاری در بازار طلا و قیمت طلا هشدار داده بود و در بیان علت عنوان کرده بود که طلا مانند یک شرکت یا یک مزرعه تولیدی نداشته و معدن کاران نیز از افزایش قیمت طلا سود می برند. از این روی معدنکاران سعی بر افزایش قیمت برای افزایش حاشیه سود دارند تا بتوانند هزینه های تولید را تامین کنند و از این روی سرمایه گذاری های فزاینده ای در بازار می تواند وجود داشته باشد که بهتر از بازار طلا باشد. از آن زمان شرکت هایی مانند Barrick gold در تلاش بوده اند تا بتوانند سرمایه گذاران بزرگ را به این بازار بازگردانند و پس از موفقیت به جذب وارن بافت (بزرگترین سرمایه گذار جهان) سهام این شرکت از ساعت 5:32 دقیقه، 7.4% رشد را تجربه کرده است.

سرمایه گذاری روی طلا

قیمت طلا

سابقه ریسک بافت در بازار طلا موفق بوده است؟

بافت علی رغم هشدارهایی که برای ورود به بازار طلا داده است، قبلا ریسک های زیادی را روی قیمت طلا و سایر فلزات گران بها انجام داده است. از مهم ترین ریسک های وی می توان به سال 1997 برای خرید 129.7 میلیون اونس نقره اشاره کرد که وی به صورت بانکی آن را در اختیار گرفت و پس از گذشت 9 سال، این حجم را با قیمت 6 دلار کمتر به فروش رساند. خود بافت در این خصوص می گوید که من مدتی به عنوان پادشاه نقره شناخته می شدم. با توجه به افزایش بی سابقه قیمت طلا، تمایل سرمایه گذاران برای ورود به این صنعت بسیار افزایش پیدا کرده است و این رشد قیمت طلا باعث افزایش 2.4 میلیارد دلاری درآمد برای شرکت های فعال در زمینه استخراج طلا شده است. همچنین افت بدهی این شرکت ها و افزایش ارزش سهام این شرکت ها در بازار بورس یک موج بسیار بزرگ از علاقمندی مردم برای سرمایه گذاری در این بازار ایجاد کرده است. با توجه به پرونده های منتشر شده ای که این ماه را نشان می دهند، بیشتر از 100 میلیون دلار توسط صندوق های توسعه انجام شده است. به طور کلی می توان گفت که ارزش سهام در بازار طلا و قیمت طلا امسال رشد بسیار خوبی را تجربه کرده است و احتمالا در سال های آتی نیز بتواند تاثیرات دیگری در این زمینه داشته باشد.

سیاست های وارن بافت، قیمت طلا در چه وضعیتی است؟

اگر به دنبال سرمایه گذاری در بازارهای جهانی طلا هستید، باید بدانید که شخصیت وارن بافت به نوعی یک سرمایه گذار واقعی است. بافت به هیچ عنوان سفته بازی در بازار نمی کند و به شدت مخالف دلالی در بازارهای سرمایه ای است. پس اگر وی نسبت به خرید سهام یک شرکت طلا اقدام می کند، این سهام برای بازه ده سال آینده می تواند جوابگو باشد و نمی توان گفت که این بازار برای کسانی که می خواهند در بازار طلای آینده نزدیک سرمایه گذاری داشته باشند. وی همچنین قوانین خاص خود را دارد. وی در یکی از کتاب هایش که به انتشار رسیده است عنوان می کند که اگر سهامی ارزش خرید برای ده سال آینده را ندارد، خرید آن حتی برای ده دقیقه هم اشتباه است و به نوعی می توان گفت که این سرمایه گذاری برای بازار ده سال آینده شرکت برکشایر هاتاوی می تواند سود دهی داشته باشد.

سرمایه گذاری روی طلا

تحلیل فاندامنتال قیمت طلا

کلام آخر

با سرمایه گذاری برکشایر هاتاوی در بازار طلا می توانیم انتظار داشته باشیم که قیمت طلا در یک مدت زمان کوتاه نوسانات مثبتی را تجربه خواهد کرد و احتمالا پس از کاهش هیجانات بازار، این قیمت بر اساس مولفه های تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال قیمت طلا رشد یا نزول خواهد داشت. اگرچه که بزرگترین سرمایه گذاران و تحلیل گران بازار نسبت به خرید طلا و قیمت طلا در آینده خوشبین هستند، ولی خود شما به عنوان یک سرمایه گذار باید در این زمینه اطلاعات لازم و کافی را به دست بیاورید و بر این اساس نسبت به سرمایه گذاری در بازار طلا اقدام نمایید.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x