سه شنبه , 6 مهر 1400 - 3:44
nasdaq

با نزدک آشنا شوید

بورس سهام نزدک Nasdaq را می توان به عنوان یک بورس سهام آمریکایی دانست که برای سرمایه گذارانی که در زمینه شبکه های رایانه ای فعال می باشند طراحی شده است و یک محیط سرمایه گذاری بسیار شفاف و سریع به شمار می رود. این بورس به عنوان نزدک شناخته می شود و مخفف کلمه National Association of Securities Dealers Automated می باشد. این بازار سرمایه گذاری در سال 1971 راه اندازی شد و جایگزین یک سیستم معاملات غیر حضوری گشت که به نام NASD معروف بود. این سیستم به دلیل معاملات ناکارآمد و تاخیرهای زیاد جای خود را به NASDAQ داد. با ما در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این زمینه با شما در میان بگذاریم.

برای حضور در این بازار شرکت ها باید معیارهای مالی خاصی را داشته باشند. قیمت حداقل سهام در این بازار برابر با یک دلار می باشد و ارزش سهام به صورت معوق باید حداقل 1.1 میلیون دلار باشد. در شرکت های کوچک که قادر به تامین این صورت حساب مالی نیستند، بازار کوچک نزدک وجود دارد. نزدک در صورت واجد شرایط بودن شرکت ها، آن ها را از شرکتی به شرکت دیگر وارد می کند.
نزدک

سرمایه گذاری و تجارت در نزدک

به این دلیل که نزدک یک نوع مبادله الکترونیک می باشد، هیچ طبقه معاملاتی توسط این بازار سرمایه گذاری ارائه نمی شود. صرافی در این بازار خود یک فروشنده است و کارگزاران سهام را از طریق سازنده بازار خریداری می کنند و به صورت مستقیم با هم ارتباط برقرار نمی کنند. یک سازنده بازار می تواند سهام خاصی را داشته باشد و مقدار مشخصی از سهام را برای خود ذخیره سازی نماید. زمانی که معامله گر می خواهد سهامی را خریداری کند، این کار مستقیما از شرکت سازنده این بازار سرمایه گذاری انجام می شود.

زمانی که نزدک برای اولین بار کار خود را شروع کرد، معاملات سهام از طریق تابلوی اعلانات کامپیوتری و همچنین تلفن همراه انجام می شد. اما امروزه برای سرمایه گذاری و معامله در این بازار، سرمایه گذاری از طریق سیستم های معاملاتی به صورت خودکار صورت می پذیرد و شما می توانید گزارشی کامل در زمینه معاملات و نیز حجم معاملات را به صورت روزانه در دسترس داشته باشید. همچنین معاملات خودکار بر اساس پارامترهایی که توسط معامله گرد در نزدک تعریف شده است انجام پذیر می باشد.

هزینه ثبت نام در بازار نزدک بسیار مناسب بوده و کمتر از سایر بازارهای سرمایه به شمار می رود. همچنین حداکثر قیمت ثبت نام در این بازار بورس 150 هزار دلار بوده و می تواند امکان معاملات جدید در کنار رشد بالا برای شما فراهم سازد. در حالی که بورس اوراق بهادار نیویورک به عنوان بورس بزرگتری شناخته می شود که این امر به دلیل سرمایه بالاتر می باشد، نزدک با میانگین 1.8 میلیارد معامله در طول روز می تواند حجم بیشتری از سایر صرافی ها در ایالات متحده آمریکا داشته باشد.

نزدک

نزدک همچنین یک مرکز تجاری را در میدان تایمز منهتن ساخته است تا بتواند حضور فیزیکی ملموسی با مردم داشته باشد. در نمایشگر بزرگتری که در فضای باز این مرکز قرار داده شده است، می توانید اطلاعات مالی را به صورت 24 ساعته مشاهده کنید. معاملات در بازار بورس نزدک از دوشنبه تا جمعه هر روز، ساعت 9.30 تا 4 بعد از ظهر به وقت شرق آمریکا انجام می شود.

شاخص های نزدک

مانند سایر بازارهای سرمایه، نزدک نیز شاخص یا مجموعه سهام استفاده شده را برای ارائه عملکرد بازار ارائه می دهد. این شاخص با نام NASDAQ 100 شناخته می شود. شاخص ترکیبی سهام معامله در NASDAQ با بیشتر از 3000 سهام اندازه گیری می شود. NASDAQ 100 را می توان شاخص تعدیل شده با سرمایه متشکل از 100 شرکت بزرگ دانست که ارزش بازار برابر با NASDAQ در حال فعالیت می باشند. این شرکت ها طیف بزرگی از بازار را به خود اختصاص می دهند و شما می توانید در این بازارها سرمایه گذاری داشته باشید. همچنین شاخص NASDAQ Composite به عنوان شرکت هایی گفته می شود که در خارج از ایالات متحده آمریکا با یکدیگر ادغام شده است و شرکت های آمریکایی نیز در آن ها ادغام می شوند. با این حال می توان گفت که شاخص های اصلی متفاوت هستند و شما باید در این زمینه اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنید.

نزدک

کلام آخر

نزدک یکی از مهم ترین بازارهای بورس در دنیا به شمار می رود که با میلیاردها دلار معامله در طول روز می تواند مقصد خوبی برای سرمایه ها به شمار رود. روند پیشرفت در این بازار بورس آهسته ولی رو به بالا خواهد بود و از این روی می توان گفت که یکی از مهم ترین بازارهای سرمایه برای کسانی است که می خواهند سرمایه گذاری را تجربه کنند.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x