پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 14:24
CBDC

بانک های بزرگ آسیایی پیمان CBDC در بلاکچین را تشکیل می دهند!

برخی از بزرگترین موسسات بانکی آسیا در حال کار روی یک پروژه “چندگانه” CBDC هستند که برای عبور از مرزها و پیمایش مقرراتی آسان تر از ارزهای فیات طراحی شده است.

(central bank digital currency (CBDC عبارت ارز دیجیتال بانک مرکزی برای اشاره به پیشنهادهای مختلف مربوط به ارز دیجیتال صادر شده توسط یک بانک مرکزی استفاده شده است. ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) برای نشان دادن شکل دیجیتال ارز فیات یک کشور خاص (یا منطقه) از رمز ارزی مبتنی بر بلاکچین استفاده می کند. CBDC متمرکز است. توسط مقام پولی کشور صادر و تنظیم می شود.

بر اساس اعلامیه مشترک منتشر شده در 23 فوریه، چندین بانک بزرگ در سراسر آسیا برای ساخت ارز دیجیتال بانک مرکزی فرامرزی متحد شده اند. این پروژه پل ارزی دیجیتال چندگانه بانک مرکزی یا m-CBDC نامیده می شود و با استفاده از فناوری دفتر توزیع شده، نمونه اولیه CBDC ایجاد شده است.

با تکیه بر پروژه تحقیقاتی “Inthanon-LionRock” که در سال 2019 آغاز شده است، آخرین مرحله از اکتشاف در CBDCs یک مفهوم اثبات مفهوم را برای “تسهیل معاملات پرداخت ارز خارجی در زمان واقعی در مقابل پرداخت در چند حالت” ایجاد می کند.

هدف اعلام شده این پروژه پرداختن به نقاط ضعف در انجام انتقال های مرزی است. اینها شامل ناکارآمدی هزینه و مقررات پیچیده ای است که همراه انتقال پول از یک کشور به کشور دیگر به وجود می آید. همانطور که قبلا توسط معاون رئیس بانک تایلند، Matti Supapungse شرح داده شده بود:

این مدل یک شبکه راهرو مرزی را ارائه می دهد که در آن شرکت کنندگان می توانند بلافاصله وجوه خود را به صورت نظیر به نظیر و به روش PvP اتمی منتقل کنند. طراحی و یافته های کلیدی این پروژه ابعاد جدیدی را به مطالعات جوامع بانک مرکزی در زمینه انتقال وجوه بین مرزی اضافه کرده است.

بانک های مرکزی شرکت کننده در این پروژه امیدوارند موسسات بیشتری را به این طرح جذب کنند و هدف آنها ایجاد فضای مناسب تری برای اکتشاف CBDC در آسیا و فراتر از آن است.

ظهور سریع ارزهای رمزنگاری شده در سال های اخیر، دولت ها و بانک های مرکزی زیادی را مجبور کرده است تا یک جایگزین مناسب دیجیتالی برای سکه های غیر متمرکز مانند بیت کوین (BTC)، اتر (ETH) و بسیاری دیگر ایجاد کنند.

عدم توانایی دولت ها در کنترل یا ردیابی جریان ارزهای رمزپایه بدون شک شاهد عادی شدن CBDC ها در سال های آینده خواهد بود. چین از نظر ایجاد CBDC از منحنی جلوتر است و در حال حاضر کیف پول های سخت افزاری شناسه بیومتریک را برای یوان دیجیتال خود آزمایش می کند.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x