پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 14:35
AMA

بازار سازان خودکار (Automated Market Maker (AMM

شما می‎‌توانید یک سازنده خودکار بازار را به عنوان یک ربات تصور کنید که همیشه مایل است قیمت بین دو دارایی را برای شما نقل کند. برخی، از فرمول های ساده‎ ای مانند UniSawp استفاده می‎‌کنند، در حالی که می‌توان از Curve, Balancer و بسیاری از دیگر فرمول‌های پیچیده‌‎تر استفاده کرد. نه تنها می‌‎توانید با استفاده از AMM با اعتماد بیشتری تجارت کنید بلکه می‎‌توانید با تامین نقدینگی به یک مجموعه یا خانه ‎ای از نقدینگی تبدیل شوید و برای تامین نقدینگی کارمزد کسب کنید.

AMM ها به دلیل استفاده ساده و آسان از جایگاه واقعی خود در فضای دیفای جای گرفته‌ اند. غیر متمرکز ساختن بازار به این روش ذاتی از مهم‌ترین چشم اندازهای دنیای ارزهای رمزنگاری است.

AMM

بازار سازان خودکار AMM

امور مالی غیر متمرکز دیفای در اتریوم و سایر سیستم‎ عامل‌های قرارداد هوشمند مانند Binance Smart Chain در حال انفجار می‌‎باشد. تولید محصول به روشی محبوب برای توزیع رمز تبدیل شده است. BTC در حال زاد و ولد توکن‌‎های خود در شبکه اتریوم همچنان در حال رشد می‌‎باشد و حجم وام‎‌های فلاش در حال رونق گرفتن بیشتری است. در همین حال پروتکل‎‌ های سازنده بازار خودکار مانند UniSwap به طور منظم شاهد حجم رقابتی نقدینگی بالا و تعداد فزاینده‎ای از کاربران هستند.

اما این مبادلات چگونه کار می‎کنند؟ چرا راه اندازی بازار جدیدترین سکه‌‎ها در این زنجیره غذایی بسیار سریع و آسان صورت می‎‌گیرد؟ آیا AMM واقعا میتوانند با مبادلات کتاب‌های سفارش سنتی رقابت کنند؟

شما می‎‌توانید یک سازنده خودکار بازار را به عنوان یک ربات تصور کنید که همیشه مایل است قیمت بین دو دارایی را برای شما نقل کند. نه تنها می‌‎توانید با استفاده از AMM با خاطره ای آسوده تجارت کنید بلکه می‎‌توانید با تامین نقدینگی به یک مجموعه دار تبدیل شوید. این روش اساسا به هر کسی اجازه می‌‎دهد تا در مبادله به یک سازنده بازار تبدیل شود و برای تامین نقدینگی کارمزد کسب کند.

سازنده بازار خودکار AMM نوعی پروتکل مبادله غیر متمرکز DEX می‌‎باشد که برای قیمت‎ گذاری دارایی‎‌ها به یک فرمول ریاضی متکی است. دارایی‎‌های در عوض استفاده از کتابچه سفارشات صرافی سنتی می‎‌توانند طبق الگوریتم قیمت گذاری، قیمت گذاری شوند.

این فرمول می‎‌تواند در هر پروتکل متفاوت باشد. به عنوان مثال UniSwap از  x * y = k استفاده می‎‌کند. جایی که x مقدار یک رمز ارز در ذخیره نقدینگی است و y مقدار دیگری است. در این فرمول k یک متغیر ثابت می‎ باشد به این معنی که نقدینگی کل استخر همیشه باید یک عدد ثابت باقی بماند. سایر AMMها از فرمول های دیگر برای موارد خاصی که هدف قرار می ‎دهند استفاده می‎ کنند. شباهت بین همه آنها این است که آنها قیمت را به صورت الگوریتمی تعیین می‎ کنند. اگر اکنون کمی گیج کننده به نظر می‎ رسد به خواندن مقاله ادامه دهید.

بازار سازی سنتی معمولا با شرکت هایی با منابع گسترده و استراتژی‎ های پیچیده کار می کند. سازندگان بازار به شما کمک می‎‌کنند تا در مبادله کتاب سفارشات مانند بایننس قیمت مناسب و قیمت پیشنهادی تنگاتنگی را داشته باشید. سازندگان بازار خودکار این فرایند را غیر متمرکز می‎ کنند و در واقع هر کسی می‎تواند از طریق بلاکچین بازاری را ایجاد کند.

AMM

سازنده خودکار بازار AMM چگونه کار میکند ؟

AMM از این حیث که جفت معاملاتی برای مثال ETH / DAI در آن نیز وجود دارد مشابه تبادل در کتاب سفارشات می‎ باشد. با این حال برای انجام معامله نیازی به طرف معامله (تاجری دیگر) در طرف دیگر معامله ندارید. در عوض شما با یک قرارداد هوشمند ارتباط برقرار می کنید که بازار را برای شما ایجاد می‎ کند.

در مبادله غیر متمرکز مانند Binance DEX معاملات به طور مستقیم بین کیف پول های کاربران انجام می شود. اگر برای مثال BNB خود را با جفت BUSD در Binance DEX می فروشید شخص دیگری  آن را از طرف دیگری از این تجارت از شما با همان جفت ارزی خریداری می‎ کند. ما این معاملات را می‎توانیم همتا به همتا یا P2P بنامیم.

در مقابل شما می‎ توانید AMM را به عنوان همتا به قرارداد P2C تصور کنید. به معنای سنتی معاملات دیگر به طرفین معامله نیازی نیست، زیرا معاملات به طور مستقیم در حال انجام گرفتن بین کاربران می‎ باشند و قراردادها به خودی خود اتفاق می‎ افتند. از آنجا که هیچ کتاب سفارشی وجود ندارد و هیچ نوع سفارشی در AMM وجود ندارد. اینکه برای دارایی که می‎خواهید آن را بخرید یا بفروشید چه قیمتی انتقال داده می‎شود را این فرمول تعیین می‎کند. اگرچه شایان ذکر است که برخی از طرح‎ های AMM در آینده ممکن است این محدودیت را خنثی کند.

بنابراین نیازی به طرفین معامله نیست. اما هنوز کسی باید بازار را ایجاد کند. نقدینگی همچنان باید در قرارداد هوشمند توسط کاربرانی ارائه شود که موسسات تامین نقدینگی LP نامیده می‎شوند.

استخرهای نقدینگی Liquidity pool (LP)

تامین کنندگان نقدینگی بودجه‎ ای را به مجموعه نقدینگی اضافه می‎ کنند. شما می‎توانید یک مجموعه نقدینگی را به عنوان انبوهی از وجوه در نظر بگیرید که تاجران می‎توانند در برابر آن معامله کنند. در ازای تامین نقدینگی به پروتکل LPها از معاملات انجام شده در استخر خود هزینه دریافت می ‎کنند. افزودن وجوه به صندوق نقدینگی بسیار اسان است. جوایز توسط پروتکل تعیین می‎ شوند. به عنوان مثال UniSwap v2 0.3% از معامله‌گران دریافت می‎‌کند. که مستقیما به LP می‌‎رسد. سایر سیستم عامل‎ ها یا چنگال‎ ها ممکن است هزینه کمتری را جلب کنند تا تامین کنندگان نقدینگی بیشتری را به استخر خود جذب کنند.

چرا جذب نقدینگی مهم است؟ به دلیل نحوه کار AMM هرچه نقدینگی بیشتری در استخر وجود داشته باشد، از لغزش سفارشات بزرگ در شبکه می‎ کاهد. که به نوبه خود ممکن است حجم بیشتری را به سیستم عامل خود جذب کند. مشکلات این لغزش‎ ها در شبکه با طرح‎ های مختلف AMM متفاوت خواهد بود. اما باید به یاد داشته باشید که قیمت گذاری توسط یک الگوریتم تعیین می‎ شود. به روشی ساده میزان تغییر بین نشانه‎ های موجود در مجموعه نقدینگی پس از معامله اندازه گیری می‎شود. اگر نسبت با اختلاف زیادی تغییر کند مقدار زیادی لغزش وجود دارد‎.

Liquidity pool

سازندگان بازار خودکار جزء اصلی از فضای دیفای هستند. آنها اساسا به هر کسی قدرت می دهند تا بازاری به صورت یکپارچه و کارآمد ایجاد کنند. در حالی که آنها در مقایسه با سفارشات مبادله کتاب محدودیت‎ های خود را دارند اما نوآوری کلی آنها در رمزنگاری بسیار ارزشمند می ‎باشد.

AMM هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارند. آنهایی که امروزه مورد استفاده بیشتری قرار می‎ گیرند از نظر طراحی زیبا هستند اما از نظر ویژگی کاملا محدود باقی مانده‎ اند و احتمالا در آینده‎ای نزدیک باید منتظر بسیاری از طرح‎ های نوآورانه باشیم که منجر به کاهش هزینه‎ ها، اصطحلاک کمتر و در نهایت نقدینگی بیشتر برای هر کاربر دیفای شود.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x