پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 14:26
بازار خرسی

بازار خرس ها به چه معنا است؟

روند بازار جهتی کلی است که بازار همیشه در آن در حال حرکت میباشد. در یک بازار خرس ‎ها قیمت‎ ها به طور کلی رو به کاهش ‎اند. بازارهای خرسی می‎توانند یک موقعیت چالش برانگیز برای تجارت یا سرمایه گذاری به ویژه برای مبتدیان باشد. اکثر معامله گران بازار رمزنگاری و تحلیل گران فنی آن بر این عقیده ‎اند که بیت کوین در طول وجود خود در یک روند صعودی میکرو قرار داشته است. اما حتی در این صورت نیز چندین بازار خرسی هر چند کوتاه در تاریخچه این رمز ارز وجود دارد. اینها به طور کلی بیش از 80 درصد کاهش قیمت بیت کوین را به همراه داشته‎ اند. در حالی که آلتکوین ها به راحتی در هر بازار خرسی خود سقوطی بیش از 90 درصد را تجربه می‎کنند.

بازارهای مالی روندهای متفاوتی را برای طی کردن دارند. درک تفاوت بین این روندها برای تجارت شما بسیار مهم است. از این جهت که بتوانید تصمیمات بهتری برای سرمایه گذاری‎ هایتان بگیرید. روندهای مختلف رایج در بازار می‎تواند شرایط متفاوتی را به وجود بیاورند.

بازار خرسی

بازارهای خرسی چیست ؟

یک بازار خرسی را به راحتی می‎توان به دوره کاهش قیمت ‎ها در بازارهای مالی توصیف کرد. بازارهای خرسی می‎توانند برای معامله گران بی تجربه بسیار خطرناک و دشوار باشند. آنها می‎توانند به راحتی خسارات بزرگی را رقم بزنند که سرمایه گذاران را از بازگشت به دنیای سرمایه گذاری ارز دیجیتال یا حتی بازارهای مالی بترساند.

 بیشتر بخوانید: اصطلاحات دنیای ارز دیجیتال

یک اصطلاح رایج در بین تاجران وجود دارد که می‎گوید “ بالا رفتن با پله، و پایین آمدن با آسانسور “. این بدین معنی است که اغلب حرکت به سوی بالا با دشواری آهسته و گاها حرکتی ثابت همراه خواهد بود. در حالی که وقتی نوبت به حرکت نزولی می‎رسد این جهش به شدت سریع و خشن اتفاق می‎افتد.

دلیل این اتفاق این است که زمانی که ارزش شروع به سقوط می‎کند، بسیاری از تجار به درب‎ های خروجی بازار هجوم می‎آورند. آنها این کار را ممکن است برای تبادل با نقدینگی و یا کسب سود از موقعیت‎های طولانی خود کنند. خروج فروشندگان از موقعیت خود می‎تواند به سرعت یک اثر دومینوی در حال ریزش از خود خلق کند. در صورتی که بازار از نفوذ بالایی برخوردار باشد این افت حتی بسیار بیشتر نیز سرعت می‎گیرد.

البته ناگفته نماند که در بازارهای گاوها نیز این اتفاق به صورت عکس می‎افتد و در آن مواقع مراحل سرخوشی گاوهای نر نیز پدید می‎آید. در این زمان، قیمت‎ ها با سرعت فوق ‎العاده ‎ای در حال افزایش هستند. هم بستگی‎ ها بیشتر از حد معمول هستند و اکثر دارایی ‎ها به طور هم زمان رشد خواهند کرد.

بازار خرس

به طور معمول سرمایه گذاری در یک بازار خرسی نزولی می‎باشد. به این معنا که سرمایه گذاران معتقدند خرس ‎ها قیمت را کاهش خواهند داد. این همچنین به این معنی است که احساسات در بازار کم می‎باشد. با اینحال این دلیل نمی‎شود که تصور کنیم همه فعالان بازار در موقعیت های شورت یا فروش بازار فعال هستند. فقط به این معنی است که تاجران انتظار دارند قیمت‎ ها کاهش یابد. و در صورتی که سر و کله فرصتی پیدا شود ممکن است آنها به دنبال آن موقعیت بروند.

نمونه ای از بازار خرس ها

همانطور که گفتیم بسیاری از سرمایه گذاران معتقدند که بیت کوین از زمان بدو ورود خود به بازار معاملات در یک روند صعودی گاو نر بوده است. آیا این بدین معنی است که در بازارهای خرسی گاو نر وجود دارد یا بالعکس؟

پس از انتقال بیت کوین به حدود 20 هزار دلار در دسامبر 2017 این بازار یکی از وحشیانه ‎ترین روندهای خرسی خود را تجربه کرد. همچنین بیت کوین در سال 2014 افتی نزدیک به 86 درصد را تجربه کرد. از ژوئیه سال 2020 محدوده بازار خرس قبلی در حدود 3 هزار دلار دوباره آزمایش شد. اما هرگز شکسته نشد. در صورتی که این نرخ پایین شکسته می‎شد می‎توانستیم استدلال کنیم که بازار خرس‎ ها روند خود را تکمیل کرده است.

از آنجا که این سطح هرگز شکسته نشده است، می‎توان استدلال کرد که سقوط به دنبال حمله  COVID-19 صرفا آزمایش مجدد دامنه بوده است. با این وجود در ارتباط با تجزیه و تحلیل فنی هیچ اطمینانی وجود ندارد و صحبت از احتمال است.

نحوه تجارت در بازار خرس ها

یکی از ساده اما کارآمدترین استراتژی‎ هایی که تاجران می‎توانند از آن در بازار خرس‎ ها استفاده کنند، ماندن در موقعیت‎ های پول نقد یا پول ثابت است. در صورتی که در بازار کاهشی قیمت ‎ها احساس ناراحتی می‎کنید به راحتی می‎توانید صبر کنید تا بازار از قلمرو بازار خرسی رهایی پیدا کند. در صورتی که انتظار شما به این گونه است که در آینده قرار است وارد بازار گاو نر شوید پس بهتر است موقعیت خود را حفظ کنید. و اما در صورتی که استراتژی شما بر پایه هولدینگ سرمایه به مدت چند سال می‎باشد یک بازار خرسی لزوما سیگنالی برای فروش نیست و بهتر است سرمایه خود را حفظ کنید تا زمان مناسب آن برسد.

خرس بازار

هنگامی که نوبت به تجارت و سرمایه گذاری می‎رسد به طور کلی ایده بهتر این است که با روند بازار همراه شوید. و زمان مناسب برای معامله در این روند ها را پیدا کنید. به همین دلیل است که یکی دیگر از استراتژی‎ های سودآور در یک بازار خرسی بازکردن موقعیت‎ های شورت یا فروش برای کوتاه مدت است. به همین ترتیب وقتی دارایی در حال کاهش است معامله‎ گران می‎توانند حتی از این کاهش نیز سود ببرند. این معاملات می‎توانند معاملاتی نوسانی، موقعیتی یا … باشند تنها هدفی که نیاز است آن را دنبال کنید حرکت در جهت روند بازار می‎باشد. با این حال بسیاری از معامله گران متخلف به دنبال معاملات ضد روند بازار یا کنتر ترن Counter trend خواهند بود.

در نتیجه به طور خلاصه ساده ‎ترین استراتژی در بازار خرس‎ ها ماندن در موقعیت پول نقدتان است. شما باید منتظر بمانید تا یک فرصت مناسب برای تجارت از راه برسد. بسیاری از معامله گران به دنبال فرصت ‎هایی برای ایجاد موقعیت ‎های کوتاه مدت خواهند بود و اما همانطور که بارها ذکر شد عاقلانه است که نسبت به شناختن روند بازار اقدام کنید و تنها در آن جهت حرکت کنید.

منبع: https://bit.ly/3caHz8G

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x