پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 8:27
دزدی 4.5 میلیون دلار بیت کوین از CWT پنجمین آژانس مسافرتی بزرگ آمریکا

باجگیری 4.5 میلیون دلار بیت کوین از CWT، پنجمین آژانس مسافرتی بزرگ آمریکا

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که کیف پول یکی از تیم های سارقین اینترنتی، در تاریخ 28 جولای 2020 مورخ 7 مرداد 1399 به مبلغ 414 بیت کوین شارژ شده است. این مبلغ به دلیل سرقت اطلاعات شرکت CWT، یکی از بزرگترین کمپانی های مسافرتی کشور ایالات متحده آمریکا می باشد. اگر بخواهیم ارزش دلاری 414 بیت کوین را در نظر بگیریم، این مبلغ حدود 4.8 میلیون دلار خواهد شد.

طبق این گزارش، در تهاجم به شبکه رایانه ای کمپانی CWT از یک باج افزار به نام Ragnar Locker استفاده شده است که این باج افزار، تمامی اطلاعات مهم و حیاتی سیستم را رمزگذاری می کند و دسترسی آن را تنها به هکرها می دهد. این سارقان ادعا می کنند که 30 هزار رایانه این شرکت را غیر فعال کرده اند و این در حالی است که خود شرکت CWT این رقم را تکذیب می کند. CWT ضمن اینکه تایید کرد سیستم های کامپیوتری این شرکت مورد حمله سایبری قرار گرفته است، مجبور شده تا سیستم های مربوط به شبکه خود را از مدار خارج کند.

در این زمینه، خبرگزاری رویترز، به نقل از CWT می گوید که این شرکت پس از این که سیستم های کامپیوتری خود را خاموش کرده است، به طور موقت اقدامات پیشگیرانه را فعال سازی نموده و سیستم های آنلاین را به صورت موقت غیر فعال کرده است. همچنین این شرکت عنوان کرده است که این تلاش برای نفوذ هم اکنون متوقف شده است.

سرقت 4.5 میلیون دلاری از پنجمین شرکت بزرگ مسافرتی آمریکا

سرقت 4.5 میلیون دلاری از پنجمین شرکت بزرگ مسافرتی آمریکا

در مراحل اولیه تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، مشخص می شود که اطلاعات شناسایی و اطلاعات شخصی مسافران و مشتریان به خطر نیفتاده است و در واقع هدف از این حمله را می توان دریافت باج به صورت بیت کوین دانست. هکرهای مزبور همچنین در یادداشتی که منتشر کرده اند، ادعا می کنند که در ازای دو ترابایت داده های مربوط به پرونده ها، صورتحساب های مالی، اسناد امنیتی و داده های شخصی مربوط به کارمندان مانند آدرس ایمیل، اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد و غیره نسبت به دریافت بیت کوین اقدام کرده اند.همچنین طبق ادعایی که هکرها منتشر کرده اند، اطلاعاتی در زمینه شرکت های همکار و مشتریان سازمانی CWT مانند Abbot، AXA Equitive و غیره مانند Facebook در دسترس این تیم هک قرار داده شده است که این ادعا در تناقض با ادعای عدم به خطر افتادن داده های مشتریان می باشد.

همچنین طبق گزارش رویترز که منتشر شده است، شرکت CWT از مقامات آمریکایی برای اجرای قوانین مربوط به محافظت از داده های طرف اروپایی این شرکت درخواست هایی را صادر کرده است و اطلاعاتی را در این زمینه با دولت آمریکا در میان گذاشته است.لازم به ذکر است که هکرها در ابتدا تمایل به دریافت 10 میلیون دلار بیت کوین برای پس دادن اطلاعات CWT و پاک کردن آن ها داشتند ولی به این خاطر که این شرکت مسافرتی به شدت تحت تاثیر ویروس کرونا بوده است، تنها با 4.5 میلیون دلار غرامت نسبت به تسویه و دریافت دوباره اطلاعات اقدام کرده است.

CWT به عنوان پنجمین شرکت بزرگ مسافرتی حال حاضر در کشور آمریکا شناخته می شود و حدودا 33 درصد از سهام این شرکت در بازارهای بورسی عرضه شده است. همچنین درآمد سال 2019 این شرکت طبق بیانیه اعلام شده برابر با 1.5 میلیون دلار می باشد.

باج گیری به صورت بیت کوین

باج گیری به صورت بیت کوین

آیا بیت کوین خطری برای امنیت اطلاعات در بعد جهانی دارد؟

شاید پس از مطالعه این خبر شما هم به این فکر افتاده باشید که آیا بیت کوین با توجه به این شیوه استفاده به عنوان یک خطر در بعد جهانی برای امنیت اطلاعات به شمار می رود؟ در جواب به این سوال باید گفت که در واقع اگر حتی بیت کوین و به طور کلی ارز دیجیتال یا رمز ارز هم وجود نداشت، باز هم هکرها به دنبال روش هایی برای نقل و انتقال پول و پولشویی بودند که حتی این مسئله می توانست امنیت بانک ها را به خطر بیندازد.

با این حال، در شبکه های کامپیوتری بروز خطای امنیتی می تواند خطر آفرین باشد و از این روی شرکت ها باید دقت بسیار زیادی در این مورد داشته باشند. هیچ گاه نمی توان وجود بیت کوین را مقصر این مسئله دانست ولی شاید در صورتی که بیت کوین به طور قانونی در بسیاری از کشورها خرید و فروش می شد، می توانستیم شاهد کاهش استفاده از این ارز دیجیتال باشیم.

آیا بیت کوین خطر آفرین است؟

آیا بیت کوین خطر آفرین است؟

آیا دولت ها می توانند یک قانون جامع برای بیت کوین داشته باشند؟

شاید در آینده ای نه چندان دور، شاهد وجود برخی از قوانین جامع برای کنترل بیت کوین باشیم ولی باید دقت داشته باشیم که بیت کوین در ابتدا به عنوان یک روش جدید در مبادلات بین المللی پول مورد استفاده قرار گیرد. پس از آن شاید جامعه بین المللی قوانینی برای محدود کردن این ارز دیجیتال جهت جلوگیری از پولشویی تصویب کند که در نهایت می تواند به شما کمک کند تا بیت کوین بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
افراز

مثل یه کابوس وحشتناکه باج افزار

1
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x