پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 8:50
سفارشات بازار

انواع مختلف سفارشات در صرافی ارزهای دیجیتال

هنگام معامله سهام یا ارز رمزنگاری شده، با ثبت سفارشات با بازار ارتباط برقرار می کنید:

سفارش بازار، دستورالعمل خرید یا فروش فوری (با قیمت روز بازار) است.

سفارش محدود، دستورالعمل منتظر ماندن تا رسیدن قیمت به حد مجاز قبل از اجرا است.

 البته، هر یک از این دو دسته، تغییرات مختلفی دارند که بسته به نوع تجارت شما، کارهای مختلفی انجام می دهند.

معرفی

در مقاله زیر، دستورات را بررسی خواهیم کرد: دستورالعمل هایی که برای خرید و فروش دارایی به صرافی ارسال می کنید. همانطور که به زودی خواهیم دید، دو نوع اصلی وجود دارد: سفارشات محدود و سفارشات بازار. با این حال، اینها صرفاً ویژگی هایی هستند که برای توصیف دسته بندی دستورات استفاده می شوند.

سفارش بازار در مقابل سفارشات محدود

سفارشات بازار سفارشاتی هستند که انتظار دارید فوراً اجرا شوند. اساساً، آنها با قیمت فعلی می گویند، x را انجام دهید. فرض کنید که در Binance هستید، می خواهید سه عدد BTC بخرید با قیمت 15000 دلار معامله می شود. شما از پرداخت 45000 دلار برای سکه خوشحال هستید و نمی خواهید منتظر پایین آمدن قیمت ها باشید، بنابراین یک سفارش خرید در بازار می دهید.

شما به چه کسی سکه ها را می فروشید؟

برای درک این موضوع باید به اوردر بوک نگاه کنیم. این جایی است که صرافی لیست بزرگی از سفارشات محدود را نگه می دارد، که صرفاً سفارشاتی هستند که بلافاصله اجرا نمی شوند.

در راستای این مثال، ممکن است کاربر دیگری قبلاً سفارشی را اعلام کرده باشد که به صرافی می گوید وقتی قیمت به 15000 دلار رسید 3 BTC بفروشد. بنابراین، هنگامی که سفارش بازار خود را انجام می دهید ، مبادله آن را با سفارش حداکثر مطابقت می دهد.

در حقیقت، شما سفارشی ایجاد نکرده اید. در عوض، یک سفارش موجود را پر کرده و آن را از کتاب سفارش حذف کرده اید. این کار شما را به عنوان یک گیرنده تبدیل می کند زیرا مقداری از نقدینگی صرافی را گرفته اید. با این حال کاربر دیگر سازنده است زیرا آنها به آن اضافه کرده اند. به طور معمول، شما به عنوان سازنده از کارمزد کمتری برخوردار هستید، زیرا سود بورس را تأمین می کنید.

آنچه باید درباره سفارشات بازار بدانید

انواع اساسی سفارشات بازار سفارشات خرید و فروش است. شما به صرافی دستور می دهید که معامله ای را با بهترین قیمت موجود انجام دهد. توجه داشته باشید که بهترین قیمت موجود همیشه مقدار فعلی نمایش داده نشده است. این به دفتر سفارش بستگی دارد، بنابراین در پایان می توانید معامله خود را با نرخ کمی متفاوت اجرا کنید.

سفارشات بازار برای معاملات فوری (یا تقریباً فوری) مناسب است. هر چند هزینه های ناشی از لغزش و مبادله به این معنی است که اگر یک معامله مشابه با سفارش محدود انجام شود، همان تجارت ارزان تر می شد.

انواع متداول سفارشات

ساده ترین سفارشات، خرید سفارشات بازار، فروش سفارشات بازار، خرید سفارشات محدود و فروش سفارشات محدود است. اگر فقط به اینها پایبند باشید، می توانید خود را با یک تجربه تجارت محدود مشاهده کنید.

سفارشات توقف ضرر

 ضرر نوعی سفارش در بازار است که شما را ملزم به تنظیم دستورالعمل خارج از اوردر برای فروش با قیمت خاص می کند. همانطور که از نام آن مشخص است، برای محافظت از شما در برابر ضررهای قابل توجه طراحی شده است. این یک سفارش محدود است، زیرا شما قیمتی را تعیین می کنید که به جای اجرای آن با قیمت بازار، بفروشید. با این حال، سفارش به اوردر بوک اضافه نمی شود.

سفارشات بازار

سفارشات توقف محدود

سفارشات توقف محدود، دیگر ابزارهای مناسب برای محدود کردن ضررهایی است که می توانید در یک معامله متحمل شوید. آنها کمی شبیه سفارشات توقف ضرر هستند که در بخش قبلی ذکر کردیم، اما یک مرحله اضافی را شامل می شوند. اگر BTC با 10 هزار دلار معامله می شد و شما سفارش توقف ضرر فروش را با 9،990 دلار تنظیم كردید، اطمینان می دهید كه با كاهش 10 دلاری قیمت دارایی خود را به فروش می رسانید.

با این حال، ممکن است قیمت دقیق مورد نظر خود را دریافت نکنید. حد توقف بهترین های هر دو دنیا را با هم تضمین می کند. شما دو پارامتر را تعیین می کنید: قیمت توقف و قیمت محدود. قیمت توقف شما ممکن است به عنوان مثال 9،985 دلار باشد. این به صرافی می گوید تا سفارش محدودی را با قیمت محدودی که شما تعیین کرده اید تنظیم کنید – مثلاً 9،990 دلار.

اگر قیمت تا آن سطح بهبود یابد، دارایی های خود را با قیمت 9،990 دلار یا بهتر می فروشید. اما توجه داشته باشید که سفارش فقط پس از رسیدن قیمت توقف انجام می شود. هنوز خطر عدم بهبود قیمت وجود دارد، در این صورت اگر همچنان به زیر 9،985 دلار برسد، هیچ گونه محافظتی ندارید.

سفارشات توقف محدود

سفارش OCO

سفارش (یکی دیگری را لغو می کند). (OCO) ابزاری پیچیده است که به شما امکان می دهد دو سفارش شرطی را با هم ترکیب کنید. به محض تحریک یکی، دیگری لغو می شود. اگر BTC را با قیمت 10،000 دلار در نظر بگیریم، می توانید با سفارش OCO یا بیت کوین را با رسیدن قیمت به 9،900 دلار بخرید یا وقتی قیمت آن را به 11000 دلار افزایش دهید، آن را بفروشید. یکی از این دو ابتدا اجرا می شود، به این معنی که دوم به طور خودکار لغو می شود.

oco

چه زمانی لازم است؟

مفهوم مهم دیگری که هنگام صحبت در مورد سفارشات باید بدانید زمان لازم الاجراست. این پارامتری است که شما هنگام باز کردن معامله مشخص می کنید و شرایط انقضا را تعیین می کند.

خوب تا زمان لغو (GTC)

Good-til لغو شده (GTC) دستورالعملی است که طبق آن معامله باید تا زمانی که اجرا یا لغو دستی شود باز بماند. به طور کلی، سیستم عامل های معاملاتی ارزهای رمزپایه این گزینه را به طور پیش فرض انجام نمی دهند.

در بازارهای سهام، یک گزینه معمول بستن سفارش در پایان روز معاملات است. از آنجا که بازارهای رمزنگاری 24 ساعت و هفت روز هفته کار می کنند، GTC شیوع بیشتری دارد.

GTC

فوری یا لغو (IOC)

سفارشات فوری یا لغو (IOC) شرط می کنند که هر بخشی از سفارش که بلافاصله پر نمی شود باید لغو شود. فرض کنید شما سفارش خرید 10 عدد BTC را با 10،000 دلار ارسال کرده اید، اما فقط 5 عدد BTC را می توانید با این قیمت اجرا دریافت کنید. در این صورت، شما آن 5عدد، BTC را خریداری می کنید و بقیه سفارش بسته می شود.

 

پر کردن (FOK)

سفارشات پر کردن یا (FOK) بلافاصله پر می شوند یا (لغو می شوند). اگر سفارش شما به صرافی دستور دهد 10 عدد BTC را با 10،000 دلار خریداری کند، تا حدی پر نمی شود. اگر کل سفارش 10 عدد BTC بلافاصله با آن قیمت در دسترس نباشد، لغو می شود.

کلام آخر

تسلط بر انواع سفارشات برای تجارت خوب حیاتی است. خواه می خواهید از دستورات توقف برای محدود کردن احتمال ضرر استفاده کنید، یا از سفارشات OCO برای برنامه ریزی برای نتایج مختلف به طور همزمان، آگاهی از ابزارهای تجاری موجود برای شما ضروری است.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x