سه شنبه , 6 مهر 1400 - 7:23
POB

الگوریتم اجماع اثبات سوختگی یا POB چیست ؟

در حالی که اکثر سیستم ‎های بلاکچین از دو الگوریتم اجماع اثبات سهام POS یا اثبات کار POW استفاده می‌‎کنند، اجماع سوختگی یا POB از دیگر گزینه‎ های احتمالی است که برای برخی از پروژه‎ ها اجرا و آزمایش شده است. به طور کلی الگوریتم ‎های اجماع بلاکچین وظیفه حفظ امنیت شبکه و تایید و اعتبار سنجی معاملات را بر عهده دارند.

یک بلاکچین اثبات کار مانند بیت کوین، سناریویی را ایجاد می‎‌کند که در آن استخراج کنندگان برای پیدا کردن یک راه حل معتبر برای یک مسئله رمزنگاری پیچیده رقابت می‎‌کنند. اولین استخراج کننده‎ ای که برای یک بلاک خاص، راه حلی پیدا کرد، اثبات کار خود یعنی هش بلاک را به بقیه شبکه منتقل می‎ کند. سپس شبکه توزیع شده گره‎ ها را تایید می‎کند که این مدرک معتبر است یا خیر. در صورت اعتبار داشتن آن ماینر اجازه دارد آن بلاک را به طور دائمی به شبکه بلاکچین بیافزاید. که از قضا پاداش آن عمل را برای مثال با بیت کوین می ‎دهند.

زمانی که صحبت از بلاکچین‎ های Proof of Stake می‎ شود، الگوریتم اجماع به روشی متفاوت عمل می‎‌کند. به جای استفاده از توابع هش، الگوریتم POS از امضای دیجیتالی استفاده می‎کند تا مالکیت سکه‎ ها را اثبات کند. اعتبار سنجی بلاک های جدید توسط به اصطلاح جعل کنندگان یا ماینرها انجام می‎شود. هرچه سکه‎ های جعلی در معرض خطر باشند، شانس انتخاب به عنوان اعتبار سنج بلاک بیشتر است. برخلاف سیستم‎ های POW اکثر سیستم‎ های POS پاداش بلاک ارائه نمی‎دهند. تمام آنچه که یک ماینر از اعتبار سنجی یک بلاک به دست می‎ آورد در هزینه‎ های تراکنش خلاصه می‎شود. اگرچه الگوریتم Proof of Burn شباهت زیادی به هر دو الگوریتم ‎های نام برده شده دارد، اما روش خاص خود را برای رسیدن به اجماع و اعتبار سنجی بلاک‎ ها دارد.

POB

اثبات سوختگی یا POB چیست ؟

بیش از یک نسخه از این الگوریتم وجود دارد. اما مفهوم اثبات سوختگی که توسط Stewart Lain به وجود آمده است، احتمالا بیشترین مفهوم تصدیق شده در دنیای ارزهای رمزپایه می‎ باشد. که البته به عنوان جایگزینی کامل تر و پایدارتر برای الگوریتم اجماع اثبات کار پیشنهاد شده است.

اساسا Proof of Burn مانند الگوریتم اجماع کار به نظر می‎رسد، اما با تفاوت عمده ‎ای در میزان کاهش مصرف انرژی. روند اعتبار سنجی‎ شبکه ‎های مبتنی بر الگوریتم POB نیازی به استفاده از منابع محاسباتی قدرتمند ندارند و به سخت افزار استخراج قدرتمند مانند ASIC وابستگی ندارند.

در عوض ارزهای رمزنگاری به طور عمد به عنوان راهی برای سرمایه گذاری منابع در بلاکچین سوزانده می‎شوند. بنابراین کاندیداهای استخدام نیازی به سرمایه گذاری منابع فیزیکی ندارند. در سیستم‎ های POB ماینرها روی سکوهای استخراج مجازی یا قدرت استخراج مجازی سرمایه گذاری می‎کنند. به عبارت دیگر با انجام سوزاندن سکه کاربران می‎توانند تعهد خود را نسبت به شبکه نشان دهند و حق استخراج یا اعتبار سنجی را به دست آورند.

از آنجا که روند سوزاندن سکه نشان دهنده قدرت استخراج مجازی است، هرچه کاربر سکه بیشتری سوزانده و یا به نفع سیستم بسوزاند قدرت استخراج بیشتری نیز پیدا می‎کند. بنابراین شانس انتخاب به عنوان اعتبار سنجی بعدی بیشتر خواهد بود.

اثبات سوختگی چگونه انجم می‌شود ؟

در چند کلمه روند سوزاندن را می‌‎توان شرح داد. روند سوزاندن سکه شامل ارسال این سکه ‎ها به یک آدرس قابل تایید عمومی است که در آن غیر قابل دسترسی و بی استفاده می‎شوند. به معنی واقعی کلمه از بین می‎روند. به طور معمول این آدرس‎ ها با نام مستعار غذا خوار یا eater addresses به طور تصادفی و بدون داشتن کلید خصوصی تولید می‎شوند. به طور طبیعی روند سوزاندن سکه‎ ها باعث کاهش دسترسی به بازار و ایجاد کمبود اقتصادی می‎شود و این امر باعث افزایش بالقوه ارزش آن می‎‌گردد. اما بیش از همه اینها سوزاندن سکه یکی دیگر از راه‎ های سرمایه گذاری در امنیت شبکه است.

POB

یکی از دلایل ایمن بودن بلاکچین‎ های Proof of Work این واقعیت است که ماینرها در انتها برای اینکه سودآور باشند باید منابع زیادی را سرمایه گذاری کنند. این به این معنی است که یک استخراج کننده POW تمام انگیزه‎ های صادقانه عملی و کمک به شبکه را خواهد داشت تا از هدر رفتن سرمایه ‎های اولیه جلوگیری کند. ایده مشابه آن الگوریتم ‎های Proof of Burn است، اما به جای سرمایه گذاری در برق و کار و نیروی محاسباتی، بلاکچین‎ های POB با سرمایه گذاری انجام شده از طریق سوزاندن سکه و نه هیچ چیز دیگر تامین می‎شوند.

مشابه بلاکچین‎ های POW سیستم‎ های POB جوایزی را به استخراج کنندگان ارائه می‎دهند و در مدت زمان مشخص انتظار می‎رود که جوایز سرمایه گذاری اولیه سکه‎ های سوخته را پوشش دهد.

همانطور که قبلا گفته شد روش های مختلفی برای اجرای الگوریتم اجماع اثبات سوختگی وجود دارد. در حالی که برخی از پروژه ‎ها استخراج POB خود را از طریق سوزاندن بیت کوین انجام می‎دهند. برخی دیگر نیز بر سر سوزاندن سکه بومی خود به توافق رسیده ‎اند.

تفاوت اثبات سوختگی در مقابل اثبات سهام

یک نکته مشترک  بین  POB و POS این واقعیت است که اعتبار سنج بلاک برای مشارکت در ساز‌‌وکار اجماع باید سکه‎ های خود را سرمایه گذاری کند. با این حال بلاکچین‎ های POS به جاعلانی نیاز دارند که سکه ‎های خود را در معرض قفل قرار دهند. اما در صورتی که آنها تصمیم به ترک شبکه بگیرند ممکن است آن سکه‎ ها را پس گرفته یا در بازار به فروش برسانند. بنابراین در چنین داستانی کمبود دائمی بازار هیچوقت مطرح نیست.

زیرا سکه‎ ها تنها برای مدت زمان مشخصی از گردش خارج می‎شوند. از طرف دیگر اعتبار سنج بلاک POB با از بین بردن سکه‎ های خود برای همیشه یک کمبود اقتصادی دائمی را ایجاد می‎کند.

 • پایدارتر است. مصرف انرژی ندارد.

   مزایای اثبات سوختگی (POB)

 • نیاز به سخت افزار استخراج نیست.
 • سوختگی سکه‎ ها استخراج مجازی است.
 • سوزاندن سکه باعث کاهش عرضه در گردش می‎شود.
 • تعهد بلند مدت، معدنچیان را تشویق میکند.
 • توزیع / استخراج سکه تمرکز کمتری دارد.

معایب اثبات سوختگی (POB)

 • برخی معتقدند POB واقعا سازگار مناسب محیط زیست نیست. اما این مورد هنوز اثبات نشده است و برای تایید و کارایی و امنیت آن آزمایشات بیشتری لازم است.
 • روند سوزاندن سکه توسط کاربران عادی شفاف و قابل تایید نیست.
 • تایید کار انجام شده توسط معدنچیان به تاخیر می‎ افتد.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x