شنبه , 13 آذر 1400 - 2:41
افزایش قیمت اتریوم

افزایش قیمت اتریوم و احتمال رسیدن آن به 500 دلار

قیمت اتریوم  زیر 440 دلار متوقف شده ! این در حالی است که داده های آتی نشان از آن دارد که احتمال ادامه ی افزایش قیمت تا 500 دلار، نزدیک تر از آن چیزی است که فکرش را کنیم. به گزارش از کوین تلگراف، ارزش معاملات آتی اتریوم، در طی 3 ماه گذشته بیش از 250 % رشد داشته و به 1.7 میلیارد دلار رسیده است! این اتفاق باورنکردنی درست هنگامی به وقوع پیوست که اتریوم مقاومت 400 دلاری را شکست و بعد از 2 سال به بالاترین نرخ قیمتی خود، رسید.

رزش قراردادهای باز معاملات آتی اتر

ارزش قراردادهای باز معاملات آتی اتر

متاسفانه هیچ راهی وجود ندارد تا بتوان مطمئن شد که این قرارداد های آتی با هدف محافظت در برابر تغییرات بازار مورد استفاده قرار می گیرند و یا نتیجه ی معاملات شرط بندی با ضریب اهرمی بالا بر روی اتر 500 دلاری است! تنها اطلاعات معتبری که در این زمینه وجود دارد، اطلاعات پایه است که قیمت قرارداد های آتی را در برابر قیمت سرمایه در بازار آزاد، مقایسه می کند.

با یک رویکرد مثبت می توان شرایط کنونی را حاکی از وضعیت کونتنگو (Contengo) دانست که معمولا از بازار های سالم، انتظار می رود. در این وضعیت که خبر از افزایش قیمت آتی یک کالا دارد، معامله گران که خواستار پول بیشتری هستند، معاملات را به تعویق می اندازند.

افزایش قیمت اتریوم

قراردادهای آتی یک‌ ماهه اتر

در حال حاضر معامله ی قرارداد های آتی که با سود سالانه ی 20 درصدی انجام می شوند، نشان دهنده ی نگاه مثبت خریداران به افزایش قیمت اتریوم است. در بازار معاملات دو شاخص عمده وجود دارد که بیانگر احساسات گاوی یا خرسی معامله گران می باشند.این دو شاخص عبارتند از:

  1. نسبت قرارداد فروش به خرید Put/Call
  2. شاخص Skew

معامله گران خنثی که نسبت به روند صعودی و نزولی بازار بی تفاوت هستند، از قرارداد های خرید/Call جهت استراتژی های صعودی استفاده می کنند و برای استراتژی های نزولی قرارداد های فروش/Put را بکار می گیرند. در حال حاضر با وجود نشانه های احساسات گاوی در بازار معاملات آتی، نسبت خنثی Put/Call  نشان از برابری تعداد قرارداد های باز خرید و فروش دارد که این نسبت اختلاف چشمگیری با سطح 0.8 سه ماه گذشته ی آن دارد و نشان دهنده ی کوچک شدن (20 درصد) قرارداد های فروش در مقایسه با قرارداد های خرید است.

نسبت put/call قراردادهای باز اختیار

نسبت put/call قراردادهای باز اختیار

شاخص اسکیو، هنگامی که قرارداد های اختیار خرید نسبت به فروش گران تر باشند، به سطوح منفی میل می کند. این شاخص در حالت عادی بین 20- تا 20+ در نوسان است و نشان دهنده ی شرایط کنونی بازار می باشد.( مستقل از روزها و هفته های قبل)

همان طور که نمودار بالا نشان می دهد، شکستن مقاومت 400 دلاری اتر در تاریخ 13 اوت منجر به کاهش احساسات صعودی معامله گران حرفه ای شد. البته با توجه به اینکه شاخص اسکیو همچنان در محدوده ی صعودی مانده، اکنون به همان سطحی که ماه قبل داشت، یعنی زمانی که اتر حدود 240 دلار معامله می شد، بازگشته است.

دلتای ۲۵ درصد قراردادهای اختیار سه‌ماهه اتر. منبع: اسکیو

دلتای ۲۵ درصد قراردادهای اختیار سه‌ماهه اتر

کمتر از 40 روز تا 25 سپتامبر و سررسید قرارداد های اختیار باقی مانده که تا آن زمان بازار تصویر مشخص تری از خطر هایی ارائه می دهد که در برابر قرارداد های خرید و فروش وجود دارد.

اگر یک قرارداد باز با قیمت اعمال (Strike) معلوم را در بهای متوسط بازار (Mark Price) ضرب کنیم، به پیامد های یک موقعیت معاملاتی در حال می توان پی برد  که اکنون 93.3 هزار عدد قرارداد اختیار فروش در بازه ی قیمتی 340-880$ با سررسید سپتامبر موجود است. قرارداد های اختیاری با قیمت اعمال بالاتر، احتمال وقوع کمتر و در نتیجه قیمت متوسط کمتری نیز دارند.

قیمت‌گذاری قرادادهای اختیار خرید با سررسید ۲۵ سپتامبر

قیمت‌گذاری قرادادهای اختیار خرید با سررسید ۲۵ سپتامبر

ارزش فعلی این قرارداد های اختیار، در حال حاضر 4.4 میلیون دلار است. هرچند که ارزش قرارداد های باز به 40.1 میلیون دلار می رسد. قرارداد های باز به هر قیمت اعمالی (جدای ارزش بازار آن) وزن یکسانی می دهند. بنابراین استفاده از قیمت های متوسط می تواند داده های بهتری را در اختیار بگذارد.

تعداد قرارداد های اختیار فروش نیز 28.8 هزار عدد است که در حال حاضر در مجموع ارزشی معادل 940/000 دلار دارند که به مراتب نسبت به قرارداد های اختیار خرید، کمتر می باشد. این مطلب نشان می دهد که احساسات معامله گران حرفه ای بازار، چندان صعودی نبوده، ولی پول کمتری را در قرارداد های اختیار فروش سرمایه گذاری کرده اند.

قیمت‌گذاری قرادادهای اختیار فروش با سررسید ۲۵ سپتامبر

قیمت‌گذاری قرادادهای اختیار فروش با سررسید ۲۵ سپتامبر

از آنجایی که تعداد خالص قرارداد های اختیار خرید با سر رسید 25 سپتامبر و  قیمت اعمال 480$ و نیز بیشتر، 53.7 هزار عدد بوده (با قیمت متوسط بازار اکنون چیزی حدود 1 میلیون دلار) ، این قراردادها 25%  از ارزش کل قرارداد های  اختیار خرید (با قیمت اعمال 340 دلار و نیز بالاتر از آن) را شامل می شوند که از لحاظ اصول معامله گری ابزار مشتقه، نه تنها رسیدن قیمت به 500$ امکان پذیر است، بلکه در حال حاضر نیز این سطح به شدت حمایت می شود. مبلغ قرارداد های آتی نیز بر این گمانه زنی ها مهر تایید زده و معامله گران حرفه ای همچنان موضع صعودی در برابر قیمت اتریوم (جدای از قیمت 440 دلاری اخیر آن) دارند.

 

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x