شنبه , 31 اردیبهشت 1401 - 18:30
سرمایه گذار

اشتباهات رایج سرمایه گذاران و تریدرهای تازه کار (قسمت اول)

اشتباه در هنگام تجارت یا سرمایه گذاری بخشی از فرآیند یادگیری است. اما پیش از هر اقدامی نیاز است شما تفاوت سرمایه گذاری و تجارت را در هر زمینه ‎ای به طور کامل درک کنید و پس از آن جهت خود را برای فعالیت در هر کدام از این زمینه‎ ها مشخص کنید.

 سرمایه گذاران به طور معمول در دارایی‎ های بلند مدت درگیر هستند و در سهام، صندوق ‎های قابل معامله در بورس و سایر اوراق بهادار به تجارت بلند مدت خواهند پرداخت. در صورتی که معامله ‎گران به طور کلی معاملات آتی و اختیارات را خریداری و در مدت زمان کوتاهی میفروشند. آنها این معاملات را در دوره‎ های کوتاهی به اختیار می‎گیرند و در معاملات بیشتری شرکت دارند.

در حالی که بازرگانان و سرمایه گذاران از دو نوع مختلف سرمایه گذاری و تجارت استفاده می‎کنند اما اغلب مرتکب اشتباهات مشترکی می‎شوند. برخی از این اشتباهات برای سرمایه گذاران مضر است و برخی دیگر صدمات بیشتری را به تجار  وارد می‎کند. اما بهتر است هر دو این اشتباهات رایج را به خاطر بسپارند تا با جلوگیری از آن یک سرمایه گذاری شیرین را تجربه کنند.

سرمایه گذار

عدم وجود یک برنامه منظم تجاری

تاجران با تجربه با یک برنامه و هدف گذاری مشخص وارد معاملات می‎شوند. آنها دقیقا از نقاط ورود و خروج، میزان سرمایه برای سرمایه گذاری در تجارت و از حداکثر ضرری که مایل به از دست دادن آن هستند مطلع می‎باشند.

معامله ‎گران مبتدی ممکن است قبل از شروع معاملات هیچ برنامه‎ ای برای انجام آن نداشته باشند. حتی اگر هم برنامه ‎ای داشته باشند ممکن است خیلی بیشتر از معامله‎ گران فصلی (معامله ‎گرانی که در زمان ریزش و صعود به معامله می‎پردازند.) مستعد دور شدن از برنامه‎ریزی خود باشند. معامله‎ گران تازه کار گاهی ممکن است به یک باره تصمیم بگیرند یک معامله را به طور کل معکوس کنند. به عنوان مثال پس از خرید اولیه اوراق بهادار که به مدت کوتاهی انجام می‎شود زیرا قیمت سهام با کاهش روبرو می‎شود در نهایت منجر به دلسرد شدن آنها از بازار خواهد شد.

دنبال کردن پس از اجرا

بسیاری از معامله گران یا سرمایه گذاران، موقعیت ‎ها، استراتژی ‎ها، مدیران و صندوق‎ های خاص دارایی را بر اساس عملکرد قوی آن‎ها در بازه‎ های زمانی خاص انتخاب می‎کنند. این احساس که “من سودهای خوبی را از دست می‎دهم” احتمالا بیش از هر عامل دیگری منجر به اتخاذ تصمیم‎ های بد یا حتی گاها وحشتناک در سرمایه گذاری‎ ها خواهد شد.

اگر یک موقعیت، استراتژی یا صندوق خاصی از دارایی ‎ها طی سه یا چهار سال عملکرد بسیار خوبی داشته باشند، با اطمینان می‎توان به یک چیز اقتدا کرد و آن این می‎باشد که ما باید سه یا چهار سال قبل سرمایه گذاری می‎کردیم. با این حال چرخه خاصی که منجر به این عملکرد عالی شده است ممکن است در آستانه پایان یافتن باشد. در واقع همیشه باید این را به خاطر داشته باشید که پول هوشمند در حال جابجایی است و پول گنگ در حال ریختن !

سرمایه گذار

عدم داشتن تعادل

توازن فرآیند بازگشت مجدد همیشه باید در برنامه سرمایه گذاری شما وجود داشته باشد. به خاطر داشته باشید که شما باید از برنامه زمانی که برای سرمایه گذاری خود ریخته بودید غافل نشوید. حفظ تعادل مجدد بسیار کار دشواری می‎باشد، زیرا ممکن است شما را مجبور به فروش موقعیتی کند که در واقع عملکرد خوبی را دارد. اما توجه داشته باشید شما باید این فرایند را به پایان برسانید تا کلاس بیشتری از دارایی‎هایی با بهترین عملکرد را خریداری کنید. این اقدام متقابل برای بسیاری از سرمایه گذاران کار بسیار دشواری است.

با این حال سبد سهام با بازده بازار تضمین می‎کند که طبقات دارایی در قله ‎های بازار معمولا اضافه وزن خواهند داشت. و بالعکس در پایین بازار نیز از وزن کمتری برخوردارند. این فرمولی برای یک عملکرد ضعیف می‎باشد. تعادل‎ های دینی برقرار کنید و از پاداش‎ های بلند مدت بهره‎ مند شوید.

عدم ریسک پذیری بالا

تحمل خطر یا توانایی به خطر انداختن خود را نادیده نگیرید. برخی از سرمایه گذاران تحمل شاهد بودن نوسانات موجود در بازار را ندارند. آنها قادر نیستند بر فراز و نشیب‎ های بازار سهام شناور شوند. و برخی نیز مایلند که درآمدهایی با سود منظم و مطمئن داشته باشند.

این سرمایه گذاران کم خطر بهتر است در سهام شرکت ‎های مستقر سرمایه گذاری کنند و باید از رشدهای ناپایدار و شرکت در سهام‎ های نوپا دور بمانند. به یاد داشته باشید که هر بازده سرمایه با خطر همراه است. کمترین ریسک موجود در سرمایه گذاری، اوراق قرضه، اسکناس و به خصوص اسکناس‎ های خزانه داری آمریکا است.

انواع مختلفی از سرمایه گذاری‎‎ ها مشغول بالا رفتن از نردبان ریسک هستند. همچنین انواع بازده را برای جبران ریسک خود دارند. اگر یک سرمایه گذاری بازده بسیار جذابی را ارائه می‎دهد، به مشخصات ریسک آن نیز دقت کنید. ببینید که در صورت سقوط شرایط رشد، چه مقدار ضرر شامل حال شما خواهد شد. هرگز بیش از توان مالی خود در صورت از دست دادن، سرمایه گذاری نکنید.

ریسک پذیری

افق نگرش خود را درک کنید

افق دورنگری خود را فراموش نکنید. بدون داشتن افق زمانی سرمایه گذاری نکنید. به این فکر کنید که آیا پیش از ورود به یک تجارت به بودجه‎ ای که در یک سرمایه گذاری قفل می‎کنید نیاز دارید یا نه. همچنین مدت زمان سرمایه گذاری خود را به طور کامل مشخص و ستاره گذاری کنید.

زمانی که افق دید خود را درک کردید، می‎توانید سرمایه گذاری ‎هایی پیدا کنید که با آن مشخصات مطابقت داشته باشند.

تعیین حد ضرر

عدم تعیین توقف ضرر در سفارشات یک نشانه پررنگ از بی برنامگی شما برای سرمایه گذاری می‎باشد. ثبت سفارشات با حد ضرر به معنی تعیین حد ضرری است که شما مایل به تحمل آن هستید. شما در هر برنامه سرمایه گذاری خود باید ضرری را که می‎توانید آن را تحمل کنید تعیین کرده و در صورت افزایش آن نسبت به توقف معامله اقدام نمایید.

تعیین توقف ضرر در انواع مختلفی وجود دارد و می‎تواند ضررهای ناشی از حرکت نامطلوب یک سهام در بازار را محدود کند. پلتفرم‎ های مختلفی این اجازه را به شما می‎دهند که در هنگام سرمایه گذاری در آنها این حد را تعیین کنید و در صورت رخ دادن آن این دستورات به طور خودکار اجرا خواهند شد.

این فرآیند به این معنی است که ضررها در صورت پیشروی در نمودار برای شما محدود خواهند شد. این شانس به شما داده می‎شود که در صورت افت و سقوط‎ های شدید و ناگهانی امنیت برای شما فعال شده و از این رخداد برای شما جلوگیری خواهد کرد. حتی با توجه به این طرز تفکر مزایای سفارشات توقف بسیار بیشتر از خطر یک سفارش بدون برنامه ریزی در قیمت‎ های آن است.

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x