پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 13:26
اسپوفینگ

اسپوفینگ رایج ترین روش دستکاری قیمت ها

در بعضی بازار های سرمایه معاملات کاذبی انجام می شود که به هیچ عنوان قصد انجام این معاملات را ندارند و صف خرید یا فروش کاذب ایجاد می کنند. درواقع با ایجاد صف های کاذب بازار های سرمایه را دستکاری می کنند که به این امر اسپوفینگ (spoofing) می گوییند. برای دستکاری بازار و ایجاد صف های کاذب یا همان اسپوفینگ معامله گران از الگوریتم ها و ربات های مختلفی استفاده می کنند که با ایجاد عرضه و تقاضا باعث دستکاری بازار می شوند. در بازار کشورهای بزرگی از جمله آمریکا و بریتانیا اسپوفینگ غیر قانونی اعلام شده است.

بارها درمورد نحو های دستکاری بازار و ایجاد صف های کاذب توسط معامله گران بزرگ و نهنگ ها توضیح داده ایم. البته بعضی از این نظریه ها احتمال دارد اشتباه باشد ولی یکی از روش های شناخته شده که بسیاری از معامله گران با آن اشنایی دارند و از آن استفاده می کنند روش پر هزینه اسپوفینگ است.

اسپوفینگ

اسپوفینگ چیست؟

یکی از روش های دستکاری بازارها اسپوفینک است که با ایجاد صف های خرید و فروش از جمله صف های بازار در سهام، کالا ها و ارز های دیجیتال است. اکثر معامله گرانی که در بازار سرمایه فعالیت میکنند و در صدد دستکاری بازار از طریق اسپوفینگ هستند از اکثر ربات ها و الگوریتم های متفاوت استفاده می کنند تا به طور خودکار ،سفارش خرید یا فروش که داده اند از طریق ربات ها به صورت خودکار لغو می شوند.

نحو فعالیت اینگونه ربات ها و الگوریتم ها:

زمانی که معامله (خرید یا فروش) در صدد انجام شدن است این ربات ها یا الگوریتم ها به طور خودکار به لغو این سفارش میپردازند.

هدف اصلی اسپوفینگ:

در واقع اسپوفینگ به این دلیل انجام می شود که حس کاذب فشار خرید یا فروش در بازار به نمایش درآید. کسی که این عمل را انجام می دهد ممکن است تعداد سهم های زیادی را در صف فروش یا صف خرید قرار دهد که با نزدیک شدن به سطح قیمت مشخص شده این سفارشات لغو می شوند و ممکن است این امر باعث شود بازار به روند نزولی یا صعودی خود ادامه دهد.

بازار چگونه به اسپوفینگ واکنش نشان می دهد؟

در بعضی از مواقع بازار واکنش شدیدی به سفارش های اسپوفینگ نشان می دهد چون هنوز روش کارامدی برای تشخیص سفارش های spoofing وجود ندارد. اسپوفینگ در بعضی شرایط بسیار مفید است. در بعضی از مواقع که ارزهای دیجیتال روی قیمت مقاومتی و حمایت خود هستند اسپوفینگ می تواند بسیار کارامد باشد.

اسپوفینگ

برای مثال شما پادشاه ارز های دیجیتال یعنی بیت کوین را در نظر بگیرید که یک مقاومت قوی در قیمت 10500 دلاری دارد. در تحلیل تکنیکال سطح مقاومتی به معنای سطحی است که قیمت به سقف خود می رسد. معمولا اکثر دارندگان بیت کوین در این مقاومت ارزهای خود را به فروش میرسانند. اگر قیمت بیت کوین از قیمت مقاومت عبور نکند باید منتظر ریزش شدید این ارز باشیم  و همچنین اگر از قیمت مقاومتی خود عبور کند میتوان امیدوار بود که روند صعودی این ارز دیجیتال ادامه دارد.

اگر بیت کوین در قیمت 10500 دلار یک سطح مقاومتی قوی به نظر برسد ربات های سفارش های spoofing قیمت خرید خود را کمی بالاتر از قیمت مقاومت قرار میدهند. هنگامی که خریداران با سفارش زیادی از فروشنده ها روبرو شوند انگیزه خود را از دست میدهند و از خرید خود منصرف میشنود و اینگونه است که اسپوفیک میتواند کارامد باشد.

نکته ای که باید بدانید این است که spoofing در بین بازار های مختلف که همگی به یک دارایی مشترک وابسته اند میتواند بسیاری موثر باشد. به طور مثال اسپوفینگ در بازار اوراق مشتقه میتواند بر بازار نقدینگی تاثیر گذار باشد و برعکس.

چه زمانی اسپوفینگ کارامد نیست؟

در زمانی که بازار  احتمال نوسان غیر منتظره داشته باشد اسپوفینگ کمی ریسکی است. به طور مثال یک معامله گر میخواهد سفارش خریدی را برای یک ارز دیجیتالی ثبت کند و این در صورتی است که نمیخواهد این معامله شکل بگیرد. در بازار های نوسانی میتوان با فشار عرضه معاملات بزرگ در چندین ثانیه انجام شوند و این احتمال دارد spoofing در بعضی از بازارها ریسک کننده باشد.

اسپوفینگ

هنگامی که روند بازار بیشتر به دست بازار نقدی است اسپوفینگ بسیار خطرناک است. به طور مثال بازار روند صعودی را در پیش بگیرد این  خرید دارایی شما به صورت مستقیم است که در این شرایط اسپوفینگ خطرناک و ریسکی است

چرا اسپوفینگ به ضرر بازار است؟

به دلیل اینکه اسپوفینگ غیر قانونی است معمولا تاثیرات زیادی روی بازار ها می گذارد که در بعضی از موارد اسپوفینگ منجر به تغییرات قیمت می شود.  که این تغییرات بعضی مواقع با ضرر یک بازار همراه است که باز هم این بازار منفی به سود بعضی از معامله گران تبدیل میشود.

همانطور که گفته بودیم اسپوفینگ یکی از روش های دستکاری بازار های سرمایه است که موجب ساخت صف های کاذب میشود. شناسایی اسپوفینگ بسیار سخت و دشوار است پس نمیتوان فهمید که اسپوفینگ در چه زمانی و در کدام بازار رخ می دهد. بسیاری از کشور ها به دنبال این هستند که اسپوفینگ را در بازار های داخلی خود حذف کنند و جلوی آن را بگیرند که این کار باعث میشود تمام افرادی که در بازار فعالیت میکنند خیال اسوده تری و بازاری متوازن و متعادلی داشته باشند.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x