پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 8:50
Stablecoins

استیبل کوین (Stablecoins) یا همان ارزهای پایدار چیست؟

ارزهای پایدار یا Stablecoins چیست؟

Stablecoins دارایی های دیجیتالی است که برای تقلید از ارزش ارزهای فیات مانند دلار یا یورو طراحی شده است. آنها به کاربران اجازه می دهند تا با حفظ ثبات قیمت، ارزان و سریع ارزش را در سراسر جهان منتقل کنند.

ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم به دلیل بی ثباتی در هنگام قیمت گذاری در برابر فیات مشهور هستند. این انتظار می رود، زیرا فناوری بلاکچین هنوز بسیار جدید است و بازارهای ارز رمزنگاری شده نسبتاً کوچک هستند. این واقعیت که ارزش ارز رمزنگاری شده به هیچ دارایی متصل نیست از نظر بازار آزاد جالب است، اما در مورد قابلیت استفاده می تواند دست و پا گیر باشد.

ارزهای رمزپایه به عنوان واسطه مبادلات از نقطه نظر فناوری بسیار عالی هستند. با این حال، نوسانات ارزش آنها در نهایت سرمایه گذاری های بسیار خطرناکی را برای آنها ایجاد کرده است و برای انجام پرداخت، ایده آل نیست. با زمان تسویه معامله، ارزش سکه ها به میزان قابل توجهی بیشتر یا کمتر از زمان ارسال آنها است.

اما ارزهای پایدار چنین مشکلی ندارند. این دارایی ها حرکت ناچیز قیمت را می بینند و ارزش دارایی اساسی یا ارز فیات را که از آنها تقلید می کنند از نزدیک ردیابی می کنند. به همین ترتیب، آنها به عنوان دارایی امن در میان بازارهای بی ثبات عمل می کنند.

روش های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن یک Bitcoin می تواند ثبات خود را حفظ کند. در این مقاله، ما در مورد برخی از مکانیسم های استفاده شده، مزایای آنها و محدودیت های آنها بحث خواهیم کرد.

stablecoin

پول های ثابت چگونه کار می کنند؟

چند دسته از ارزهای ثابت وجود دارد که هر یک از آنها به روش های مختلف، ادغام واحدهای خود را انجام می دهند. در زیر برخی از رایج ترین انواع پایدار کوین آورده شده است.

ارزهای ثابت با پشتیبانی فیات

محبوب ترین نوع پایدار کوین (Bitcoin) است که مستقیماً توسط ارز فیات با نسبت 1: 1 پشتیبانی می شود. ما به این ها پول های ثابت با وثیقه فیات نیز می گوییم. یک ناشر مرکزی (یا بانک) مقداری ارز فیات را ذخیره می کند و متناسب با آن توکن صادر می کند.

به عنوان مثال، صادر کننده ممکن است یک میلیون دلار نگه دارد و هر یک میلیون توکن به ارزش یک دلار توزیع کند. کاربران می توانند آزادانه این معاملات را انجام دهند همانطور که با رمزها یا ارزهای رمزپایه معامله می کنند و در هر زمان دارندگان می توانند آنها را با معادل دلار خود خریداری کنند.

در اینجا درجه بالایی از خطر طرف مقابل وجود دارد که نمی توان آن را کاهش داد: در نهایت، باید به صادر کننده اعتماد کرد. هیچ راهی برای کاربر وجود ندارد که بتواند با اطمینان تعیین کند که آیا صادر کننده وجوه خود را ذخیره می کند یا خیر. در بهترین حالت، شرکت صادر کننده می تواند تلاش کند تا جایی که ممکن است شفافیت در هنگام انتشار ممیزی ها داشته باشد، اما این سیستم دور از اعتماد نیست.

Binance دو ارز پایدار ارائه می دهد که از نظر مالی پشتیبانی می شوند. BUSD، با دلار آمریکا و BGBP ، که پوند انگلیس را ردیابی می کند.

Stablecoins با پشتیبانی رمزنگاری

برای دستیابی به این نوع پایدار کوین ها، کاربران، ارز رمزنگاری شده خود را در یک قرارداد قفل می کنند، که این رمز را صادر می کند. بعداً، برای گرفتن وثیقه خود ، پول های ثابت را به همان قرارداد (همراه با هر گونه سود) می پردازند.

سازوکارهای خاصی که اجرا می کنند براساس طراحی هر سیستم متفاوت است. کافی است بگوییم، ترکیبی از تئوری بازی و الگوریتم های زنجیره ای مشارکت کنندگان را در حفظ ثبات قیمت تشویق می کند.

stablecoiny

Stablecoins الگوریتمی

Stablecoins با فیات یا ارز رمزپایه پشتیبانی نمی شوند. در عوض، آنها کاملاً توسط الگوریتم ها و قراردادهای هوشمندی که عرضه توکن های صادر شده را مدیریت می کنند، حاصل می شود. از لحاظ عملکردی، سیاست های پولی آنها کاملاً منعکس کننده سیاست های پولی بانک های مرکزی است.

اساساً، اگر قیمت به زیر قیمت ارز فیات برسد، یک سیستم الگوریتمی پایدار کوین، توکن را کاهش می دهد. اگر قیمت از ارزش پول فیات فراتر رود، نشانه های جدیدی برای کاهش ارزش پول پایدار وارد بازار می شوند.

Stablecoins از چه مواردی استفاده می کند؟

 نمونه این سکه ها شامل USD Tether (USDT) ، True USD (TUSD) ، Paxos Standard (PAX) ، USD Coin (USDC) و Binance USD (BUSD) است. با این حال، نمونه هایی از دو دسته فوق الذکر دیگر نیز وجود دارد که در حال حاضر در بازار موجود است. Bitshares USD و DAI سکه های وثیقه ای رمزنگاری شده هستند، در حالی که Carbon (که اکنون از بین رفته است) مبانی نمونه هایی از انواع الگوریتمی هستند.

موافقان و مخالفان Stablecoins

مزیت اصلی Stablecoins توانایی بالقوه آنها در تأمین وسیله مبادله ای است که ارزهای رمزپایه را تکمیل کند. به دلیل نوسانات بالا، ارزهای رمزپایه قادر به دستیابی گسترده در برنامه های روزمره مانند پردازش پرداخت نیستند. با ارائه سطح بالاتری از پیش بینی و ثبات، این ارزها تثبیت شده این مشکل را حل می کنند.

با نقش محافظتی در برابر نوسانات، پول های ثابت نیز می توانند در ادغام ارزهای رمزپایه با بازارهای مالی سنتی نقش داشته باشند. در حال حاضر، این دو بازار به عنوان اکوسیستم جداگانه با تعامل بسیار کم وجود دارد. با در دسترس بودن شکل پایدارتر ارز دیجیتال، به احتمال زیاد ارزهای رمزپایه شاهد افزایش استفاده در بازارهای وام و اعتبار هستند که تاکنون منحصراً توسط ارزهای فیات صادر شده توسط دولت تسلط داشته اند.

stablecoiny

معامله گران و سرمایه گذاران علاوه بر سودمند بودن در معاملات مالی، می توانند از پرتفوی خود استفاده کنند. اختصاص درصد مشخصی از نمونه کارها به سکه های تثبیت شده راهی موثر برای کاهش ریسک کلی است. در عین حال، نگهداری ذخیره ارزش که می تواند برای خرید ارزهای رمزپایه دیگر هنگام کاهش قیمت مورد استفاده قرار گیرد، می تواند یک استراتژی موثر باشد. به همین ترتیب، این سکه ها می توانند برای “قفل کردن” سودهای حاصل از افزایش قیمت ها، بدون نیاز به پرداخت پول استفاده شوند.

با وجود پتانسیل بالقوه Stablecoins برای حمایت از پذیرش گسترده ارزهای رمزپایه، پایدار کوین ها هنوز محدودیت های خاصی دارند. انواع وثیقه های فیات کمتر از ارزهای رمزپایه معمولی غیرمتمرکز هستند، زیرا یک نهاد مرکزی برای نگهداری دارایی های پشتیبانی نیاز است. در مورد سکه های وثیقه گذاری شده و وثیقه های بدون وثیقه، کاربران باید به جامعه گسترده تر (و کد منبع) اعتماد کنند تا از ماندگاری سیستم ها اطمینان حاصل کنند. اینها هنوز فناوری های جدیدی هستند ، بنابراین برای بالغ شدن به مدتی زمان نیاز دارند.

کلام آخر

گرچه Stablecoins دارای برخی معایب هستند، اما یکی از اجزای مهم بازارهای ارزهای رمزپایه هستند. از طریق سازوکارهای مختلف، این ارزهای دیجیتال می توانند با قیمت های تعیین شده کم و بیش ثابت بمانند. این امر به آنها امکان می دهد تا نه تنها به عنوان وسیله مبادله، بلکه به عنوان پناهگاهی امن برای تجار و سرمایه گذاران قابل اعتماد باشند.

در حالی که در ابتدا برای ارائه ابزار کارآمد برای مدیریت ریسک به معامله گران طراحی شده بود ، واضح است که کاربردهای زنجیره پول های پایدار فراتر از تجارت است. آنها ابزاری قدرتمند هستند که می توانند فضای ارزهای رمزنگاری شده را به عنوان یک کل تقویت کنند، در مواردی که گزینه های بی ثبات ایده آل نیستند.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x