شنبه , 31 اردیبهشت 1401 - 10:35
استیبل کوین

استیبل کوین، با پشتیبانی فیات سفری به سمت ثبات، اعتماد

استیبل کوین با پشتیبانی فیات و دارایی های دیگر به طور فزاینده ای محبوبیت پیدا کرده است، هر ساله راه حل های بیشتری به بازار عرضه می شود.

بیت کوین (BTC) و سایر ارزهای رمزپایه درهای دنیای جدید مالی را باز کرده اند. ارزهای رمزنگاری شده در ابتدایی ترین شکل خود به مردم امکان می دهند تا به روشی کاملاً  شفاف و کارآمد معامله کنند.

به لطف فناوری بلاکچین، اکنون می توان در عرض چند ثانیه و با هزینه های نسبتاً کم، معامله ارزدیجیتال انجام داد. با این حال، Bitcoin و Ether (ETH) هنوز بیش از حد بی ثبات هستند. و نمی توانند به عنوان ارز استفاده شوند، عاملی که مانع از پذیرش انبوه آنها شده است همین امر است.

اگرچه بیت کوین و فناوری بلاکچین هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارند، اما نوسانات هنوز در صنعت غالب است، استیبل کوین هایی معروف شامل Tether (USDT) و USD Coin (USDC) است.

استیبل کوین

در حالی که ارزهای رمزپایه خود بی ثبات هستند، اما می توان از فناوری زیر بنایی آنها برای ایجاد دارایی های پایدارتر مانند ارزهای فیات، فلزات گرانبها و سایر دارایی ها استفاده کرد. این پول های ثابت بیشتر برای پرداخت های مشترک و تسویه حساب های صرافی مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی از پول های ثابت از آنجا که به دلار ایالات متحده متصل شده اند بسیار محبوب شده اند و به بیش از 51 میلیارد دلار برای USDT و حدود 14 میلیارد دلار برای USDC با پشتیبانی Coinbase، به بازار سرمایه رسیده اند.

Stablecoins با توجه به ویژگی های منحصر به فرد خود، محبوبیت زیادی بین خرده فروشی ها و جمعیت های نهادی دارد و به طور خودکار به یک کلاس دارایی جدید تبدیل شده است. اکنون، مالیات غیرمتمرکز و توکن های غیرقابل سرقت، تغییر دهنده بازی های جدید صنعت هستند و همراه با سکه های ثابت، امکانات جدید و مهیجی را برای گنجاندن مالی فراهم می کنند.

پول های ثابت متمرکز و غیرمتمرکز

مفهوم سکه هایی مانند USDT ساده است. از نظر تئوری، شرکت هایی که از ارزهای رمزپایه پایدار پشتیبانی می کنند، ذخیره دارایی اصلی خود را نگه می دارند. در این حالت دلار آمریکا و مقدار مشابه توکن مبتنی بر بلاکچین را صادر می کنند.

با این حال، استیبل کوین ها برای خودشان موضوعاتی دارند. رایج ترین آن ترس از این است که ناشران استیبل کوین می توانند با استفاده از ذخایر و حسابرسی های خود، توکن های بدون پشتوانه صادر کنند. در حالی که iFinex  یک شرکت مبادله رمزنگاری Bitfinex و یک ناشر USDT  قاطع است که USDT همیشه 100٪ توسط ذخایر پشتیبانی می شود.

موضوعات فوق الذکر توسعه دهندگان و کارآفرینان این فضا را بر آن داشته است تا سیستم های پایدار بیت کوین غیرمتمرکز ایجاد کنند که مشهورترین آنها MakerDAO و توکن USD آن است. Dai. MakerDAO از Ether (ETH) برای ایجاد ذخیره غیرمتمرکز و قابل تأیید برای صدور پایدار کوین استفاده می کند.

MakerDAO

گزینه های دیگر نیز موجود است. Kava از یک سیستم مشابه برای ایجاد سکه های ثابت با پشتیبانی از رمزنگاری استفاده کرده است که به USD متصل هستند، به کاربران اجازه می دهد نقدینگی خود را با دارایی های متعدد مانند Bitcoin و XRP تأمین کنند تا بتوانند پول های پایدار وابسته به USD را منتشر کنند.

سکه های ثابت غیرمتمرکز نقش حیاتی در رشد DeFi داشته اند. بدون نوآوری MakerDAO در ایجاد دلار مصنوعی آمریکایی با پشتیبانی رمزنگاری، اکوسیستمی تقریباً به اندازه امروز بالغ نخواهد بود.

گرچه این یک مفهوم بدیع است، اما برای کسانی که نقدینگی سیستم را تأمین می کنند می تواند خطرناک باشد. با توجه به اینکه Dai توسط اتر پشتیبانی می شود، باید ضریب وثیقه بالایی توسط شرکت کنندگانی فراهم شود.

مسئله دارایی اساسی

سکه های ثابت غیرمتمرکز جایگزینی برای سکه های ثابت مانند USDT هستند، اما نوسان ارزهای رمزنگاری شده آنها را برای تأمین کنندگان نقدینگی، دارندگان و کاربران استیبل کوین نیز خطرناک می کند.

به عنوان مثال، Five5Five مدل پایدار کوین را ایجاد کرده و به زودی آن را راه اندازی می کند که در آن می توان یک استیبل کوین را به دلار آمریکا متصل کرد در حالی که خطر مرتبط با ذخایر ارزهای رمزپایه را از بین می برد. USD Reserve (USDR) ارز رمزنگاری شده با پشتوانه طلا است که می تواند نسبت یک به یک دلار را حفظ کند.

بلاکچین BTCU به دلیل قابلیت های آن مانند معاملات پرسرعت، توانایی انجام معاملات ناشناس، بهبود مقیاس پذیری، قابلیت های قرارداد هوشمند و قابلیت همکاری چند زنجیره ای به ویژه برای توسعه پایدار Bitcoin USD (USDR) انتخاب شد.

در حالی که پروژه های دیگر نیز سعی کرده اند با استفاده از سبد ارزهای فیات به جای یک ارز واحد، موضوع محافظت از کاربران در برابر نوسان دارایی اساسی را حل کنند، اما برای انتشار یک بیت کوین پایدار که به دارایی های مختلف وابسته است، اکثر آنها تاکنون ناکام مانده اند برای دستیابی به این موفقیت از همه مهمتر، پروژه Libra توسط فیس بوک، که توسط ناظران متوقف شده است، دقیقاً مانند Sogur.

USDR به دارندگان این امکان را می دهد تا در برابر تورم یک واحد پول فیات دلار آمریکا با توجه به اینکه سکه توسط طلا پشتیبانی می شود و نه فیات، محافظت می کند. جرمی هاربر، مدیر عامل و بنیانگذار Five5Five، به Cointelegraph گفت: اینترنت به ارز ذخیره ای نیاز دارد. تقاضای زیاد برای پول های ثابت نشان می دهد که همیشه چالش در پشت این پول های ثابت است. وی افزود که ذخایر طلا توسط این شرکت با مشارکت استخراج کنندگان صنعتگر طلا بدست آمده است و از این رو سرمایه مورد نیاز برخی از فقیرترین نقاط جهان را برای تأمین سرمایه مستقیم مورد نیاز در جوامع آنها به ارمغان می آورد.

استیبل کوین

Metal-based stablecoins

در حالی که USDR قصد دارد یک دلار پایدار برای دلار آمریکا ایجاد کند که کاربران را در برابر تورم و نوسان قیمت پایین نگه دارد و MakerDAO و Kava سعی کرده اند از ارزهای رمزپایه برای ارائه یک راه حل بی اعتماد استفاده کنند، پروژه های دیگر رویکرد ساده تری دارند.

پروژه هایی مانند DigixDAO و Paxos سکه های پایدار را به هم متصل می کنند و از فلزات گرانبهایی مانند طلا پشتیبانی می کنند. با این حال ، آنها هنوز هم به ذخایر متمرکز اعتماد می کنند و همان موضوعاتی را ایجاد می کنند که USDT ، USDC و تا حدی حتی USDR را آزار می دهد.

Aurus در تلاش برای حل این مشکل و ارائه راه حل نیمه غیرمتمرکز برای کاربران با پول‌های ثابت با پشتوانه فلزات گرانبها، سکه های مبتنی بر فلزات گرانبها را برای طلا، نقره و پلاتین صادر کرده است که پشتوانه آن ها است و به این دارایی ها متصل است.

با این حال، Aurus به جای استفاده از ذخایر متمرکز، با تولیدکنندگان و ریخته گری های متعدد فلزات برای ایجاد نشانه هایی با پشتوانه فلزات گرانبها که توزیع ذخایر دارند، کار می کند، اطمینان حاصل کند که کاربران همیشه در برابر نقاط خرابی محافظت می شوند. گیدو ون استیون ، مدیرعامل Aurus، به Cointelegraph گفت:

ما می توانستیم یک راه حل متمرکز ایجاد کنیم، اما اگر ما می خواهیم برای محصولاتی مانند AurusGOLD و AurusSILVER انبوه استفاده کنیم، ما باید خود صنعت فلزات گرانبها را بپذیریم در حالی که سیستم خود را برای همه باز و سودمند می کنیم.

راه پیش رو

در حالی که هیچ یک از راه حل های ذکر شده در بالا 100٪ کامل نیستند، روند فکر توسعه مداوم پول سکه کاملاً قابل توجه است. به حدی که دولت ها در حال کار بر روی نسخه خود از پول های ثابت، معروف به ارزهای دیجیتال بانک مرکزی هستند و کشورهایی مانند چین قبلاً آزمایش این سیستم ها را آغاز کرده اند.

با این حال، بسیاری نگرانند که CBDC ها چیزی بیش از نسخه های مجازی ارزهای فیات نخواهند بود که از بلاکچین های متمرکز استفاده می کنند و هیچ نوآوری واقعی ارائه نمی دهند. به همین ترتیب، جالب است که ببینید چگونه جامعه ارزهای رمزپایه همچنان به ابداع و توسعه راه حل های جدید برای پول های ثابت ادامه می دهد، در حالی که بیت کوین به راه خود برای تحقق هدف نهایی یعنی جایگزینی کامل ارزهای فیات ادامه می دهد.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

ارز رمزنگاری

آیا راهی درست برای تنظیم ارز رمزنگاری وجود دارد؟

ارز رمزنگاری شده یک کلاس دارایی امیدوار کننده برای مردم و سرمایه گذاران است، اما …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x