پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 16:06
استخر استخراج ارز دیجیتال

از استخر استخراج ارزهای دیجیتال چه میدانید؟

دلایل زیادی در مورد استفاده از استخر استخراج ارز دیجیتال وجود دارد. مجموعه‌‌‎ای از نکات منفی و مثبت که در این مقاله هر آنچه لازم است درباره استخرها بدانید آورده شده است.

اگر در حال حاضر در حال تصمیم گیری در مورد عضویت در یکی از استخراج کننده های استخر ارز دیجیتال می‎باشید لازم است جوانب مثبت و منفی آن را در نظر بگیرید. یکی از اولین سوالاتی که استخراج کنندگان احتمالی ارزهای دیجیتال با آن روبرو هستند این است که، آیا روایت استخراج می‎تواند به صورت انفرادی انجام شود یا خیر؟

در واقع همه می‎دانند که یک معدن طلا پیدا کرده‌‌‎اند و می‎توانند بهترین تجهیزات را برای استخراج به صورت انفرادی در اختیار بگیرند. اما از مهم‌‎ترین عوامل در سرعت برداشت از معدن زمان با ارزشی است که باید از آن برای استخراج، نهایت استفاده را کرد. به‌‌هرحال با هر نوع تجهیزات باید عامل مهمی چون زمان را در نظر گرفت.

انفرادی رفتن به این وادی به این معناست که نیازی به تقسیم پاداش نیست. اما باید این را هم در نظر گرفت که پاداش واحتمال دریافت جایزه به میزان قابل توجهی کاهش می‎یابد. و اگرچه استخر برای حل بلاک‌‎ها و بردن جوایز بسیار سریع‌‎‌تر و بهتر عمل می‎کند، اما پاداش آن بین تمام کاربران تقسیم خواهد شد.

استخر ارز دیجیتال

در پیوستن به یک استخر چه نکاتی برای بررسی وجود دارد ؟

  • مجموع قدرت استخر

بنابراین پیوستن به استخر باعث ایجاد درآمدی ثابت می‎شود حتی اگر هر پرداخت نسبت به پاداش کامل بلاک که در حال حاضر 6.25 BTC است، متوسط باشد. باید به این نکته توجه داشت که مجموع قدرت استخرها برای استخراج بیش از 51% قدرت شبکه هش باشد. اگر یک نهاد واحد بیش از 50% از قدرت محاسبات شبکه ارز رمزنگاری شده را کنترل کند، از نظر تئوریک می‎تواند در کل شبکه ویرانی ایجاد کند.

  • سطح دشواری استخراج استخر ارز دیجیتال

سطح دشواری یکی دیگر از عواملی است که باید هنگام بررسی استخراج انفرادی آن را به خاطر بسپارید. در حال حاضر آنقدر بالا است که عملا سوء استفاده افراد نالایق و سودجو را غیر ممکن می‎نماید. البته مگر اینکه یک گاراژ پر از ASIC در شرایط قطب شمال داشته باشید.

ادغام استخراج

اگر مبتدی هستید عضویت در یک استخر استخراج، یک روش عالی برای دریافت پاداش ناچیز در مدت زمان کوتاهی است. در واقع استخرها راهی برای تشویق کارگران معدن در مقیاس کوچک برای ادامه به کار است.

یکی از روشهایی که استخراج بیت کوین را تسهیل می‎کند ” ادغام استخراج ” است. این روشی است که در آن بلاک‎‌های حل شده در بیت کوین را می‎توان برای ارزهای دیگر مثل Name coin, Dev coin از الگوریتم اثبات کار مشابه استفاده کرد. این یک راهبرد تشبیهی مفید در امر معدن ارزهای دیجیتال است و مانند وارد کردن یک مجموعه از اعداد در چندین قرعه کشی میماند.

استخر استخراج ارزدیجیتال

برای آغاز استخراج به سراغ چه چیزی باید رفت ؟

استخراج کنندگان مبتدی که می‎خواهند برای اولین‎بار استخراج را انجام دهند و فاقد سخت افزار هستند، باید آلتکوین‎ها را با جفت ارزی بیت کوین بررسی کنند، به خصوص ارزهای مبتنی بر الگوریتم رمزنگاری مشترک. دلیل آن این است که درجه دشواری محاسبات بیت کوین برای پردازنده های یک رایانه شخصی و معمولی بسیار زیاد است.

هنگام تصمیم گیری در مورد استخر استخراج، باید نحوه تقسیم پرداخت‎های هر استخر و هزینه‌‌‎های کسر را در صورت وجود ارزیابی کنید. کسرها معمولا از 1% تا 10% آغاز می‎شوند. با این حال برخی از استخرها هیچ هزینه‌‎‌ای بابت کمیسیون دریافت نمی‎کنند.

طرح‎های زیادی وجود دارد که استخر‌ها بر اساس آن پاداش را تقسیم کنند. اکثر آن‎‌ها بر روی مقدار ” سهام ” تمرکز دارند، که یک معدنچی به عنوان ” اثبات کار ” به استخر ارائه کرده است.

معیار کیفیت یک استخر استخراج ارز دیجیتال چیست ؟

سهام یک مفهوم با فاصله بسیار باریکی از مفاهیمی چون حیله و تزویر است. لازم است دو نکته را به خاطر داشته باشد: ابتدا استخراج فرآیندی برای حل معماهای رمزنگاری است. ثانیا هر استخراجی از یک سطح دشواری برخوردار است. زمانی که یک ماینر بلاکی را حل می‎کند این سطح دشواری به راه حل این بلاک مربوط می‌‎شود. که می‎توان از آن به عنوان معیار سنجش کیفیت یاد کرد.

اگر درجه سختی راه حل استخراج از سطح دشواری کل ارز بالاتر باشد، به زنجیره بلاک ارز اضافه خواهد شد و سکه‌‎‌های استخراجی شامل پاداش نیز می‎‌شوند. علاوه بر این استخر استخراج میزان دشواری بین یک بلاک و دشواری ارز را تعیین می‌‎کند.

اگر یک ماینر بلاکی را بازگرداند، که قادر باشد سطح دشواری استخر و ارز را زمین بزند، آن بلاک به عنوان یک ” سهم ” ثبت خواهد شد. هیچ استفاده‌‎ای برای این بلاک‎‌های مشترک وجود ندارد تا بتواند نشان دهد ماینرها در تلاش هستند تا بلاک‎ها را حل کنند.

آنها هم چنین می‎توانند نشانگر قدرت پردازش کل مجموعه باشند با توجه به این نکته که هرچقدر قدرت سخت افزار ها بیشتر باشند قادر به تولید سهام بیشتری هستند.

ابتدایی‎ترین نسخه پرداخت‎ها از طریق مدل « پرداخت به ازای هر سهم » PPS است. تغییرات در این مورد محدودیت‎‌هایی را در نرخ پرداخت شده  برای هر سهم ایجاد می‎کند، به عنوان مثال حداکثر پرداخت‎های مشترک بین هر سهم (ESMPPS) یا حداکثر پرداخت‎های مشترک هر سهم (SMPPS). استخرها ممکن است اولویت پرداخت‎ها را برای نحوه ارسال سهام توسط معدنچیان الویت بندی کنند. مثال‎های بیشتر را میتوان در ویکی کوین مشاهده کرد.

دستگاه ماینر

استخرهای محبوب برای استخراج ارزهای دیجیتال کدام اند؟

گزینه‎ استخرهای متعدد و بسیاری برای استخراج بیت کوین وجود دارد. به راحتی می‎توان لیستی از استخرهای محبوب برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده اعم از Ethereum, Zcash, Litecoin و غیره را پیدا کرد. برخی از محبوب‎‌‍ترین آنها عبارتند از Slush Pool, Ant Pool .

پس از تصمیم گیری برای استخراج ارز و انتخاب استخر مورد نیاز وقت آن رسیده که آغاز به کار کنید. شما باید در وبسایت یک استخر ثبت نام کرده و یک حساب ایجاد کنید. روال آن دقیقا مانند ثبت نام در هر سرویس وبی در اینترنت می‎باشد. پس از ایجاد و داشتن این حساب کاربری باید اصطلاحا یک ” کارگر ” ایجاد کنید. برای هر سخت افزاری که برای استخراج در استخر استفاده می‎کنید میتوانید چندین کارگر ایجاد کنید.

تنظیمات پیش فرض در اکثر استخرها به گونه‌‎ای است که برای کارگرها یک شماره به عنوان نام آنها و X به عنوان رمز عبورتان به شما اختصاص می‎یابد. اما شما همچنان قادر به تغییر این موارد به هرآنچه می‎خواهید هستید.

استخر استخراج چیست ؟

در تامین امنیت بلاکچین‎ های اثبات کار، استخراج یک امر ضروری است. با محاسبه هش با ویژگی خاص، شرکت کنندگان می‎توانند شبکه ارزهای رمزنگاری شده را بدون نیاز به یک مرجع مرکزی امن کنند.

زمانی که بیت کوین برای اولین بار در سال 2009 راه اندازی شد هر کسی رایانه شخصی رایج خود را داشت که با سایر استخراج کنندگان رقابت کند تا یک هش معتبر برای بلاک را حدس بزند. این به این دلیل است که مشکلات استخراج کم بود و میزان هش زیادی در شبکه وجود نداشت.

به همین ترتیب برای افزودن بلاک های جدید به بلاکچین به سخت افزار تخصصی نیازی نبود. منطقی است که کامپیوترهایی که قادر بودند بیشترین هش را در هر ثانیه محاسبه کنند، موفق به پیدا کردن بلاک بیشتری میشدند. این باعث تغییرات عمده‎ ای در اکوسیستم شد. معدنچیان در حالی که برای به دست آوردن برتری درگیر یک رقابت می‎شدند، درگیر یک مسابقه تسلیحاتی نیز بودند.

ماینرهای بیت کوین پس از تکرار از طریق سخت افزارهای مختلف اعم از CPU, GPU, FPGA روی ASICها به معنی مدارهای مجتمع ویژه برنامه کاربردی مستقر شدند. این دستگاه‎های استخراج به شما امکان نمی‎دهندواقع استفاده از انواع دیگر سخت افزارها برای استخراج بیت کوین کاملا غیر معمول به نظر می‎رسد. استخر استخراج بیت کوین کاملا غیر معمول شده است.

همانطور که از نامش پیداست ASIC برای انجام یک کار واحد ساخته می‎شوند. محاسبه هش ‎ها. اما از آنجا که آنها به طور خاص برای این منظور طراحی شده‎ اند، این کار را به طرزی باورنکردنی انجام میدهند. در

یک سخت افزار خوب فقط شما را تا نهایت خود خواهد برد. شما می‎توانید چندین ASIC  با قدرت بسیار بالا اجرا کنید و هنوز هم فقط یک قطره در اقیانوس استخراج بیت کوین خواهید بود و احتمال اینکه تقریبا یک بلاک را بتوانید استخراج کنید بسیار زمان بر و تقریبا ناچیز است. حتی اگر هزینه زیادی را صرف سخت افزار و برق مورد نیاز برای راه اندازی کرده باشید.

شما درباره زمان پرداخت پاداش بلاک یا حتی در صورت دریافت حقوق کلی هیچ ضمانتی ندارید. در صورتی که در پی یک درآمد نسبتا ثابت در استخراج هستید باید توجه داشته باشید که در استخر استخراج شانس بیشتری خواهید داشت. بگذارید بگوییم شما و 9 شرکت کننده دیگر هر کدام 0.1 درصد از کل قدرت هش شبکه را دارید.

این بدان معنا است که به طور متوسط انتظار دارید از هر هزار بلاک یکی را پیدا کنید. با تخمین 144 بلاک در روز احتمالا هفته‎ ای یک بلاک پیدا می‎کنید. بسته به جریان نقدی و سرمایه گذاری شما در سخت افزار و برق این رویکرد استخراج انفرادی می‎تواند یک استراتژی عملی باشد.

با این حال، اگر این درآمد برای کسب سود کافی نباشد، چه می‎کنید؟ خب در واقع شما می‎توانید با 9 شرکت کننده دیگر که نام بردیم نیروها را با یکدیگر پیوند دهید. در صورتی که همه شما 10 نفر قدرت هش‎ هایتان را با یک دیگر به اشتراک بگذارید. 1% از نرخ هش شبکه را خواهید داشت. این بدین معناست که شما از هر 100 بلاک به طور متوسط یکی را پیدا می‎کنید که با یک تا دو بلوک (به طور متوسط ) پیدا خواهید کرد که با یک تا دو بلاک در روز کار می‎کند. سپس قادر خواهید بود پاداش را تقسیم کنید و آن را بین تمام معدنچیان درگیر تقسیم کنید. این استخرها امروزه به شدت مورد استقبال قرار می‎گیرند زیرا جریان پایدارتری را برای اعضا تضمین می‎کنند.

استخرهای استخراج چگونه کار میکنند ؟

به طور معمول استخرهای استخراج یک هماهنگ کننده را مسئول سازماندهی معدنچیان می‎کنند. آنها اطمینان خواهند یافت که ماینرها از مقادیر مختلفی برای nonce استفاده می‎کنند تا با تلاش برای ایجاد بلاک های مشابه هش، هدر ندهند. این هماهنگ کنندگان همچنین تقسیم پاداش و پرداخت ها به شرکت کنندگان را بر عهده خواهند داشت. چندین روش مختلف برای محاسبه کار انجام شده توسط هر استخراج کننده و پاداش آنها به تفکیک وجود دارد.

استخرهای استخراج Pay-Per-Share (PPS)

یکی از رایج ترین طرح های پرداخت استخرها، پرداخت به ازای هر سهم PPS می‎باشد. در این سیستم برای هر سهم ارسال شده مبلغی ثابت دریافت خواهید کرد. Share یک هش است که برای پیگیری کار استخراج کنندگان از آن استفاده می‎شود. مبلغ پرداختی برای هر سهم یک اسم است که با گذشت زمان جمع می ‎شود. توجه داشته باشید که یک اشتراک هش معتبر در شبکه وجود ندارد. این ساده است که با شرایط تعیین شده توسط استخر معدن مطابقت دارد.

در PPS به شما پاداش داده می‎شود که آیا استخر شما یک بلاک را حل می‎کند یا خیر؟ اپراتور استخر ریسک می‎کند، بنابراین احتمالا هزینه قابل توجهی را از شما دریافت خواهد کرد. این هزینه یا قبل از شروع به کار کاربران یا از پاداش نهایی بلاک دریافت یا کسر خواهد شد.

استخرهای استخراج Pay-Per-Last-N-Shares (PPLNS)

 یکی دیگر از طرح‎ های محبوب PPLNS می‎باشد. بر خلافPPLNS ، PPS فقط زمانی پاداش می‎دهد که استخر با موفقیت، استخراج یک بلاک را از سر بگذراند. وقتی استخر یک بلاک را پیدا می‎کند آخرین N مقدار سهام ارسالی را بررسی می‎کند که این میزان N در استخرهای گوناگون متفاوت است. برای دریافت بازپرداخت شما تعداد سهم‎ هایی را که توسط N ارسال کرده ‎اید تقسیم می‎کند و سپس نتیجه را در پاداش بلاک ضرب می‎کند و درصد اپراتور را از آن کم میکند.

استخر استخراج

در یک مثال اگر پاداش بلاک فعلی 12.5 BTC باشد (با در نظر نگرفتن هیچ هزینه معاملاتی) در صورتی که هزینه اپراتور 20% می‎باشد. پاداش موجود برای استخراج کنندگان 10 بیت کوین می‎باشد. اگر N 1.000.000 باشد و شما 50 سهام ارائه می‎دهید بنابراین 5% پاداش موجود را دریافت خواهید کرد. یعنی مقداری 0.5 بیت کوین به شما تعلق خواهد گرفت.

استخر استخراج ارزهای دیجیتال و تمرکز زدایی

در صورتی که یک نهاد واحد بتواند 51% از قدرت هش شبکه را به دست بیاورد، می‎تواند 51% حمله را به شبکه مدیریت کند. این امر به آنها امکان می‎دهد تا مدیریت و سانسور معاملات یا معکوس کردن معاملات قدیمی را به اختیار بگیرند. چنین اختیاری می‎تواند آسیبی جدی به کل اکوسیستم وارد کند.

از نظر تئوری چهار استخر برتر می‎توانند برای ربودن شبکه با هم همکاری کنند. هر چند که این خیلی منطقی به نظر نمی‎رسد. حتی در صورت موفقیت آنها، قطعا ارزش بیت کوین با سقوط شدیدی مواجه خواهد شد. زیرا به موجب اقدامات آنها سیستم تضعیف خواهد شد. در نتیجه هر سکه‎ ای به دست می‎ آورند ارزش خود را از دست خواهد داد. علاوه بر این استخرها تجهیزات ندارند و افراد دستگاه‎ های خود را به آنها متصل می‎کنند تا کاری شراکتی صورت بگیرد. اما افراد آزادند که به سایر استخرها کوچ کنند. بنابراین حفظ اکوسیستم طبیعی به نفع همه می‎باشد.

با معرفی اولین استخر استخراج، چشم انداز استخراج برای همیشه تغییر کرد. این یک کار اشتراکی است که سود را به طرز عادلانه‎ ای بین همگان تقسیم خواهد کرد. و قدرت استخراج هر ماینر در این استخرها به تعداد ماینرهای متصل ضرب می‎شود بنابراین تجربه به میزانی است که در سایر حالات به صورت انفرادی نمیتوانند به آن دست یابند.

 

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی نوید حکیمی

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x