پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 10:43
استخر نقدینگی

استخرهای نقدینگی در DeFi

استخرهای نقدینگی یکی از فناوری‎ های بنیادی موجود در اکوسیستم فعلی دیفای می‎‌باشد. این فناوری بخشی اساسی از دسته سازندگان بازار خودکار AMM، پروتکل‎‌های وام دهی، تولید محصول، دارایی‌‎های مصنوعی، بیمه زنجیره‎ای، بازی‎‌های بلاکچین و موارد بسیار دیگری می‎‌باشد.

به خودی خود این یک ایده کاملا ساده است. استخر نقدینگی اساسا به معنی وجوهی است که در یک اندازه انبوه و بزرگ دیجیتالی جمع می‌‎شود. اما در محیطی غیر مجاز اتفاق می‎‌افتد که هر کسی قادر است بخشی را به این داره اضافه کند. در این مقاله متوجه می‎شویم که اجرای استخرهای نقدینگی در بازار دیفای چگونه صورت می‎گیرد.

استخر نقدینگی

استخرهای نقدینگی یا Liquidity Pools

امور مالی غیر متمرکز DeFi انفجاری از فعالیت‎ های موجود را ایجاد کرده است. حجم معاملات انجام شده در DEX می‎‌تواند به طور معناداری با حجم مبادلات متمرکز رقابت کند. از دسامبر سال 2020، تقریبا 15 میلیارد دلار ارزش در پرتکل ‎های DeFi قفل شده است. اکوسیستم با انواع جدیدی از محصولات به سرعت در حال گسترش است.

اما یکی از مهمترین و اصلی ‎ترین فناوری ‎ها در پشت همه این محصولات که همه این شیوع و گسترش را امکان پذیر کرده است جمع آوری نقدینگی می‎ باشد. مجموعه نقدینگی، مجموعه وجوهی است که در یک قرارداد هوشمند قفل خواهد شد. استخرهای نقدینگی برای تسهیل تجارت غیر متمرکز، وام دهی و بسیاری از عملکردهای دیگر مورد استفاده قرار می‎ گیرند که در ادامه بررسی خواهد شد.

مجموعه نقدینگی در یک بازار ستون فقرات بسیاری از مبادلات غیر متمرکز DEX مانند Uniswap را تشکیل می‎ دهند. کاربرانی که ارائه دهندگان نقدینگی LP نامیده می‎ شوند برای ایجاد بازار ارزشی برابر در دو جهت اما در یک مجموعه می‎ شوند. آنها در ازای تامین وجوه خود متناسب با سهم خود از کل نقدینگی، از معاملاتی که در استخرشان اتفاق می‎ افتد، کارمزد معاملات می‎ گیرند.

از آنجا که هر کسی می‎ تواند تامین کننده نقدینگی باشد، AMM بازار را در دسترس بیشتری قرار داده است. یکی از اولین پروتکل‎ های استفاده از استخرهای نقدینگی Bancor بوده است، اما این مفهوم با محبوبیت Uniswap مورد توجه بیشتری قرار گرفت. برخی دیگر از صرافی‎ های معروف که از استخرهای نقدینگی در اتریوم استفاده می‎ کنند، Sushi Swap Curve و Balancer هستند. استخرهای نقدینگی در این مکان ها دارای نشانه ‎های ERC-20 می‎ باشند.

معادل مشابه آن Binance Smart Chain (BSC)، Pancake Swap، Burger Swap، Bakery Swap است، جایی که استخرها دارای توکن BEP-20 هستند.

استخرهای نقدینگی و کتابچه سفارشات

برای درک مفهومی استخرهای نقدینگی نیاز است به بخش اساسی نقدینگی در تجارت الکترونیک یعنی کتابچه سفارشات نگاهی بیاندازیم. به زبان ساده کتابچه سفارشات مجموعه‎ ای از سفارشات باز در حال حاضر برای یک بازار معین می ‎باشد. سیستمی که سفارشات را با یکدیگر منطبق می‎ کند موتور انطباقی یا matching engine نامیده می‎شود. کتابچه سفارشات هسته اصلی هر مبادله متمرکز CEX است. این مدل برای تسهیل مبادلات کارآمد بسیار عالی است و امکان ایجاد بازارهای پیچیده مالی را فراهم می‎ کند.

نقدینگی استخرهای دیفای

معامله دیفای شامل معاملاتی به صورت زنجیره‎ای می‎ باشد. بدون اینکه یک حزب متمرکز وجوه را در اختیار داشته باشد. این مسئله به هنگام سفارش کتاب مشکلی را به وجود می ‎آورد. هر تعامل با دفتر سفارش به هزینه (سوخت یا گاز) نیاز دارد که انجام معاملات را بسیار گران می‎ کند. این امر همچنین کار سازندگان بازار یعنی بازرگانانی را که نقدینگی جفت‎ های تجاری را تامین می‎ کنند بسیار پر هزینه می ‎کند. مهم تر از همه، اکثر زنجیره‎ های بلاکی نمی‎ توانند توان مورد نیاز را برای تجارت میلیاردها دلار هر روز متحمل شوند.

این بدان معنی است که در یک بلاکچین مانند اتریوم مبادله کتاب سفارشات به صورت عملی غیر ممکن است. می‎توانید از زنجیره ‎های جانبی یا راه حل‎ های لایه دو استفاده کنید. با این حال شبکه قادر به کنترل توان در شکل فعلی خود نخواهد بود. پیش از ادامه کار لازم به ذکر است که DEX وجود دارند که با وجود کتاب های سفارش خود کاملا عملکرد بهتری دارند. Binance DEX بر روی Binance smart chain ساخته شده است و به طور خاص برای تجارتی سریع و ارزان طراحی شده است.

عملکرد استخرهای نقدینگی

سازندگان بازار خودکار نوآوری قابل توجهی هستند که امکان تجارت درون زنجیره ‎ای و بدون نیاز به دفترچه سفارش را فراهم می‎ کنند. از آنجا که برای انجام معاملات به هیچ یک از طرفین به طور مستقیم نیازی نیست، معامله گران می‎توانند در موقعیت‎ های جفت ‎های ارزی قرار بگیرند و به راحتی از آن خارج شوند که احتمالا در انجام مبادلات کتاب سفارشات بسیار بی‎ نقص خواهد بود.

شما می‎توانید یک تبادل در کتاب سفارشات را به صورت p2p (همتا به همتا) تصور کنید، جایی که خریداران و فروشندگان توسط کتابچه سفارشات به یکدیگر متصل می‎ شوند. به عنوان مثال تجارت در بستر بایننس DEX یک شبکه همتا به همتا یا نظیر به نظیر رایانه ‎ای است. زیرا معاملات به طور مستقیم بین کیف‎ پول های کاربران انجام می‎ گیرد. اما خرید و فروش با استفاده از AMM متفاوت است. شما می‎توانید تجارت با AMM را به عنوان قرارداد همتا در نظر بگیرید.

همانطور که اشاره کردیم مجموعه نقدینگی مجموعه‎ ای از وجوه است که در یک قرارداد هوشمند توسط ارائه دهندگان نقدینگی واریز می ‎شود. هنگام انجام معامله در AMM به معنای سنتی معامله در آن طرف مقابل ندارید. در عوض شما تجارت را در برابر نقدینگی انجام می‎ دهید. برای خرید خریدار، در آن لحظه خاص نیازی به فروشنده نیست فقط نقدینگی کافی در استخر وجود دارد.

عملکرد استخرهای نقدینگی

هنگام خرید جدیدترین سکه مواد غذایی در Uniswap در آن طرف قرارداد به عنوان فروشنده به معنای سنتی آن وجود ندارد. در عوض فعالیت شما توسط یک الگوریتم کنترل می‎ شود. که بر آنچه که در استخر اتفاق می ‎افتد حاکم است. علاوه بر این قیمت گذاری در استخر بر اساس معاملات انجام شده توسط همین الگوریتم صورت می‎ گیرد. مسلما نقدینگی باید به جایی برسد و هر کسی می‎تواند تامین کننده نقدینگی باشد. بنابراین به نوعی می‎تواند به عنوان طرف مقابل شما تلقی شود. تعامل در قرارداد حاکم بر این مجموعه مانند  تعامل در قراردادهای کتاب سفارشات نمی باشد.

خطرات استخرهای نقدینگی

اگر نقدینگی را برای AMM تامین کنید، باید از مفهومی به نام ضرر ناگهانی مطلع باشید. در صورتی که شما تامین کننده باشید، احتمالا در معرض ضرر غیر قابل جبران هستید. گاهی اوقات می‎تواند کم یا زیاد باشد.

بین شما و قرارداها و وجوه در استخر هیچ واسطه‎ ای قرار ندارد. بنابراین در صورتی که اشکال یا سوء استفاده ‎ای در بین شما اتفاق بیافتد شما هیچ دسترسی به وجه خود در استخر نخواهید داشت و آن برای همیشه از بین رفته است.

استخرهای نقدینگی یکی از هسته ‎های اصلی فناوری‎ های موجود در انباشت فناوری فعلی DeFi هستند. آنها تجارت غیر متمرکز، وام، تولید بازده و موارد دیگر را امکان پذیر می‎ کنند. این قراردادهای هوشمند تقریبا در هر قیمت از دیفای قدرت دارند.

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x