چهارشنبه , 26 خرداد 1400 - 22:06
استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین در ایران می تواند یک میلیارد دلار درآمد سالانه داشته باشد

استخراج بیت کوین در ایران می تواند یک میلیارد دلار درآمد سالانه داشته باشد. شرکت داده های بلاکچینی  الیپتیک (Elliptic) می گوید، ایران 4.5 درصد از کل استخراج بیت کوین در جهان را تشکیل می دهد.

طبق یک مطالعه جدید، 4.5 درصد از استخراج بیت کوین در ایران انجام می شود. نفتی که در غیر این صورت به ایالات متحده فروخته می شد اکنون وارد معادن بیت کوین می شود. این بررسی تخمین می زند سالانه یک میلیارد دلار درآمد داشته باشد.

بر اساس مطالعه جدید شرکت داده های بلاکچین Elliptic، ایران 4.5 درصد از کل استخراج بیت کوین را تشکیل می دهد. با نرخ فعلی مصرف برق کشور، تخمین زده شده است که مزارع استخراج بیت کوین ایران سالانه یک میلیارد دلار درآمد کسب کنند.

الیپتیک در جمع آوری تخمین خود، داده های مرکز مالی جایگزین دانشگاه کمبریج و همچنین بیانیه های شرکت تولید برق، توزیع و انتقال نیرو را که تحت کنترل دولت ایران است (همچنین به نام توانیر شناخته می شود) بررسی کرد، که ادعا می کرد استخراج کنندگان ایرانی از 600  مگاوات برق استفاده می کنند.

کمبریج آخرین آمار ارقام مربوط به هر کشور را در آوریل 2020 به روز کرد و متوسط سهم ماهانه ایران از مصرف انرژی بیت کوین را 3.82 درصد اعلام کرد. در آن زمان، قیمت یک بیت کوین حدود 7000 دلار بود. قدرت هش جهانی (یعنی مقدار قدرت محاسبه شده برای استخراج بیت کوین) از آن زمان به همراه قیمت، افزایش چشمگیری داشته است.

این مطالعه همچنین حاکی از آن است که ایران بیت کوین را به عنوان روشی برای محدود کردن تحریم های آمریکا در مورد صادرات نفت دو برابر کرده است. خروج کمتر گاز از کشور به معنای انرژی ارزان تر برای معادن بیت کوین است که نه تنها برای استخراج کنندگان محلی، بلکه برای شرکت های استخراج معادن چینی که به دنبال فرار از ممنوعیت ها هستند یک چشم انداز جذاب است.

در واقع، ایران هنوز در سطح بین المللی مقدار زیادی نفت و گاز می فروشد این فقط در سطح تولید برق اتفاق می افتد، نه خود نفت و گاز. در این مطالعه آمده است: برق مورد استفاده معدن کاران در ایران برای تولید هر سال تقریباً معادل 10 میلیون بشکه نفت خام نیاز دارد. حدود 4٪ از کل صادرات نفت ایران در سال 2020.

درباره ی نوید حکیمی

سردبیر وب سایت تی بیتو، تحلیلگر بازارهای مالی، محقق ارزهای دیجیتال

مطلب پیشنهادی

استخراج بیت کوین

شورای استخراج بیت کوین فعال می شود

شورای استخراج بیت کوین به طور مستقیم آغاز به کار کرده و وب سایت خود …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x