پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 13:27
Uniswap

از یونی سواپ (Uniswap) و ویژگی‌ صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ چه می‌دانید؟

یک تاریخچه کوتاه از Uniswap

در 2 نوامبر 2018، Uniswap به طور رسمی اعلام شد و در شبکه اصلی Ethereum مستقر شد. Uniswap یک تبادل رمزنگاری غیرمتمرکز پیشرو است که بر روی بلاکچین Ethereum اجرا می شود.

Uniswap نوع کاملاً متفاوتی از مبادله است که غیرمتمرکز است. به این معنی که توسط یک نهاد متعلق به آن نیست و اداره نمی شود و از نوع نسبتاً جدیدی از مدل تجارت با نام پروتکل نقدینگی خودکار استفاده می کند.

پلتفرم Uniswap در سال 2018 در بستر بلاکچین Ethereum ، دومین پروژه بزرگ ارز رمزنگاری شده جهان پدید آمد. و با استفاده از سرمایه بازار ساخته شد، که آن را با تمام نشانه ها و زیرساخت های ERC-20 مانند خدمات کیف پول MetaMask و MyEtherWallet سازگار می کند.

Uniswap کاملاً منبع باز است، به این معنی که هر کسی می تواند برای ایجاد مبادلات غیرمتمرکز خود، کد را کپی کند. حتی به کاربران این امکان را می دهد تا توکن های بورس را به صورت رایگان لیست کنند.

صرافی های متمرکز عادی سود محور هستند و برای لیست سکه های جدید هزینه های بسیار بالایی می گیرند، بنابراین این تفاوت چشمگیر است. از آنجا که Uniswap یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است، به این معنی است که کاربران همیشه کنترل وجوه خود را در مقابل صرافی متمرکز حفظ می کنند که از معامله گران می خواهد کنترل کلیدهای خصوصی خود را کنار بگذارند تا سفارشات در یک پایگاه داده داخلی ثبت شود.

از اینکه در بلاکچین اجرا شود، که زمان‌برتر و گران است. با حفظ کنترل کلیدهای خصوصی، خطر هدر رفتن دارایی در صورت هک شدن صرافی را از بین می برد. طبق آخرین آمار، Uniswap در حال حاضر چهارمین پلتفرم بزرگ مالی غیرمتمرکز (DeFi) است و دارایی های رمزنگاری به ارزش بیش از 3 میلیارد دلار در پروتکل خود قفل شده است.

Uniswap چگونه کار می کند

Uniswap با دو قرارداد هوشمند اجرا می شود. یک قرارداد Exchange و یک قرارداد Factory است. این ها برنامه های رایانه ای خودکار هستند که برای انجام عملکردهای خاص در صورت تحقق شرایط خاص طراحی شده اند. در این نمونه، از قرارداد هوشمند برای افزودن نشانه های جدید به سیستم عامل استفاده می شود و قرارداد همه مبادله های رمز یا معاملات را تسهیل می کند. هر رمز مبتنی بر ERC20 را می توان با دیگری در سیستم عامل به روز شده Uniswap v.2 جایگزین کرد.

پروتکل نقدینگی خودکار

راه حل Uniswap برای حل مشکل نقدینگی مبادلات متمرکز از طریق یک پروتکل نقدینگی خودکار است. این کار با انگیزه دادن به افراد معامله در بورس برای تبدیل شدن به تأمین کنندگان نقدینگی (LP) کار می کند:

کاربران بدون سود، استفاده پول خود را با هم جمع می کنند تا صندوقی ایجاد کنند که برای اجرای تمام معاملات انجام شده در سیستم عامل استفاده شود. هر توکن ذکر شده استخر خاص خود را دارد که کاربران می توانند در آن مشارکت داشته باشند و قیمت های هر رمز با استفاده از الگوریتم ریاضی که توسط رایانه اجرا می شود، کار می کنند (توضیح داده شده در نحوه تعیین توکن در زیر).

با استفاده از این سیستم، خریدار یا فروشنده نیازی به انتظار برای حضور طرف مقابل برای انجام معامله ندارد. در عوض، آنها می توانند هر معامله را فوراً و با قیمت معلوم انجام دهند به شرط آنکه نقدینگی کافی در استخر خاص برای تسهیل آن وجود داشته باشد. در ازای تأمین بودجه خود، هر LP توکن دریافت می کند که نشان دهنده سهم سهام در این مجموعه است. به عنوان مثال، اگر 10000 دلار به صندوق نقدینگی که در مجموع 100000 دلار در آن بود، کمک می کردید ، 10٪ از آن مبلغ رمز دریافت می کنید.

Uniswap به ازای هر معامله ای که در سیستم عامل انجام می شود، یک هزینه ثابت 0.30٪ از کاربران می گیرد و آن را به طور خودکار به ذخیره نقدینگی می فرستد.

Uniswap

نحوه استفاده از Uniswap

شروع کار با Uniswap نسبتاً ساده است، با این حال، باید اطمینان حاصل کنید که از قبل راه اندازی کیف پول پشتیبانی شده ERC-20 مانند MetaMask ، WalletConnect ، کیف پول Coinbase ، Portis یا Fortmatic را دارید.

هنگامی که یکی از این کیف پول ها را دارید، برای تجارت با Uniswap و پرداخت هزینه گس، باید اتر به آن اضافه کنید. این همان چیزی است که هزینه های معامله Ethereum نامیده می شود. هزینه های پرداخت گس بسته به تعداد افرادی که از شبکه استفاده می کنند متفاوت است.

بیشتر سرویس های کیف پول سازگار با شبکه ERC-20 هنگام پرداخت از طریق بلاکچین Ethereum به شما سه گزینه را می دهد: آهسته، متوسط یا سریع.

آهسته ارزان ترین گزینه است، سریع، گران ترین و متوسط جایی در این بین است. این تعیین می کند که معامله شما به سرعت توسط ماینرهای شبکه Ethereum پردازش می شود.

توکن UNIمتعلق به Uniswap

این به دارندگان این حق را می دهد که در مورد تحولات جدید و تغییرات سیستم عامل، از جمله نحوه توزیع توکن های ضرب شده به جامعه و توسعه دهندگان و همچنین هرگونه تغییر در ساختار کارمزد، رای دهند.

رمز UNI در ابتدا در سپتامبر سال 2020 ایجاد شده است تا از جلوگیری از تجزیه کاربران به سمت رقیب DEX SushiSwap جلوگیری کند. Uniswap با ایجاد 1 میلیارد نشانه UNI  تصمیم گرفت 150 میلیون از آنها را به هر کسی که از این سیستم عامل استفاده کرده است توزیع کند. هر نفر 400 نشان UNI دریافت کرد که در آن زمان بالغ بر 1000 دلار بود.

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
حسین

این سایت نوشته بود کارمزد یوبیتکس کمتره
https://thriving.ir/uniswap/

1
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x