پنجشنبه , 30 دی 1400 - 10:41

از کوساما (Kusama) چه میدانید؟ آیا برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

کوساما (Kusama) چیست؟

Kusama یک شبکه مقیاس پذیر از زنجیره های بلوکی تخصصی است که با استفاده از Substrate و تقریباً همان کد پایه Polkadot ساخته شده است. این شبکه یک محیط توسعه آزمایشی برای تیم هایی است که می خواهند سریع در Kusama حرکت کرده و نوآوری داشته باشند یا برای استقرار در Polkadot آماده شوند. کوساما در سال 2019 توسط گاوین وود، بنیانگذار Polkadot  و CTO سابق Ethereum تاسیس شد.

تیم کوساما (Kusama)

نوآوری Kusama توسط همان تیم های Polkadot با استفاده از تقریباً  کد و ابزار یکسان ساخته شده است. این شبکه، حتی قبل از ورود این ویژگی ها به Polkadot، جدیدترین فناوری Parity Technologies و Web3 Foundation را در اختیار توسعه دهندگان قرار داده است.

قابلیت همکاری کوساما چندین بلاکچین را در یک شبکه خرد شده جمع می کند و توسعه دهندگان را از زیر سایه های ایجاد شده توسط شبکه های بلاکچین قدیمی آزاد می کند. سفارشی سازی با استفاده از Substrate، توسعه دهندگان می توانند بلاکچین مخصوص برنامه خود را بسازند و آن را به Kusama متصل کنند.

شاید اخیراً درباره کوساما شنیده باشید، گرچه این پروژه جدیدی نیست. این شبکه یک شبکه موازی Polkadot است که در ماه مه سال 2019 راه اندازی شد. این با استفاده از همان پایه کد و همان ساختار ساخته شده است، اما بسیار سریعتر از Polkadot کار می کند. اگرچه برخی ممکن است آن را به عنوان یک شبکه آزمایشی تصور کنند اما بسیار بیشتر از این است. این یک محیط توسعه است که می تواند به همان روش Polkadot مورد استفاده قرار گیرد، اما بسیار سریع‌تر، به تیم‌ها امکان می دهد فن آوری های جدید را امتحان کنند، در پروژه های موجود نوآوری ایجاد کنند و برای استقرار کامل Polkadot آماده شوند.

ذکر این نکته مهم است که کوساما یک شبکه بلاکچین واقعی است، نه فقط یک شبکه آزمایشی و رمز ارز خود را دارد. تیم هایی که به دنبال پیشرفت سریع هستند، کوساما را انتخاب می کنند و بعداً می توانند به یک پروژه بالغ تر برسند، و آنها را به Polkadot برسانند. و برای بعضی از تیم ها کوساما به سادگی شرایطی دارد که در مقایسه با Polkadot برای پروژه آنها مناسب تر است. به طور خلاصه، کوساما هیچ شبکه آزمایشی نیست. testnet یک محیط توسعه است، اما آنها از نشانه های بی ارزش استفاده می کنند. کوساما دارای KSM است که مقدار مشخصی دارد. کوساما شبکه توسعه ای است که ویژگی های جدید Polkadot در آن آزمایش و تکمیل می شود، اما همچنین محیط توسعه سریع و نوآوری است. کاربران می توانند به روش های مختلفی مانند مشارکت در شبکه Polkadot در شبکه کوساما شرکت کنند.

kusama crypto

نگهدارنده های شبکه

کوساما برای حفظ شبکه خود از همان بازیگران Polkadot استفاده می کند. این بازیگران شامل نام آوران، سازندگان، اعتبارسنجان هستند. این مجموعه متنوعی است که برای اطمینان از امنیت، ثبات و تکامل شبکه با هم کار می کنند. روندها با معرفی کنندگان آغاز می شود، نقش آنها انتخاب اعتبار سنج‌هایی است که به درستی عمل کنند و معتبر باقی بمانند. نام آوران می توانند هر کسی باشند و آنها با اختصاص علائم خود به اعتبار سنجی که انتخاب می کنند، به اعتبار سنج رای می دهند. در عوض آنها بخشی از پاداش بلوک بدست آمده توسط اعتبار سنجی که به آن رای داده اند را دریافت می کنند.

تاریخچه قیمت KSM

توکن KSM قبل از توکن DOT معامله خود را آغاز کرد و در دسامبر 2019 با قیمت 1.71 دلار آغاز به کار کرد. قیمت به سرعت افت کرد و دقیقاً زیر 1.20 دلار به سال 2020 رسید. پس از جهش بین 1 تا 1.20 دلار برای ژانویه و ابتدای فوریه، قیمت شروع به افزایش کرد. این صعود به طور مرتب بالاتر از اواسط ماه اوت ادامه داشت ، زمانی که به سطوح بالاتر از 14 دلار رسید و سپس در پاسخ به راه اندازی شبکه اصلی Polkadot بالاتر رفت.

کلام آخر

 ما شاهد پتانسیل زیادی در کوساما هستیم. نه تنها توسط همان ذهن بینشی توسعه یافته که ابتدا به ما در آوردن Ethereum کمک کرد و سپس به ایجاد Polkadot ادامه داد، بلکه همچنین تیم توسعه قوی پشت Polkadot و پایگاه کد ابتکاری و آینده نگر Polkadot را به اشتراک می گذارد.

حتی ممکن است دلایلی وجود داشته باشد که کوساما را حتی بیشتر از Polkadot دوست داشته باشید. به عنوان مثال، اگرچه قرار است یک سکوی پرش برای پروژه هایی باشد که قبل از راه اندازی در Polkadot توسعه می یابند، اما ممکن است بسیاری از پروژه ها تصمیم بگیرند که به راحتی در کوساما ادامه دهند.

حتی یک پل برای بیت کوین وجود دارد، به این معنی که قابلیت همکاری کامل فقط در گوشه و کنار است. مانند پسر عموی بزرگتر آن Polkadot، چیزهای زیادی وجود دارد که باید در مورد Kusama هیجان زده شوید. افزایش تصویب و رشد مناطقی مانند DeFi که کاملاً منطبق بر این پروژه ها هستند ، به این معنی است که این می تواند نشانه بعدی منجنیق ماه یا بیشتر باشد.

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

آربیتراژ

تجارت آربیتراژ چیست؟ خطرات مرتبط با معاملات آربیتراژ چه چیزهایی است؟

معاملات آربیتراژ یک استراتژی تجاری کم خطر است که از اختلاف قیمت در بازارها بهره …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x