پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 16:34
Marjin trading

از معاملات مارجین (Marjin trading) چه می‌دانید؟

معاملات مارجین روشی برای معامله دارایی با استفاده از میزان ارزش کل دارایی شخص ثالث است که وارد معامله می‌‎کند. هنگامی که با معاملات معمولی مقایسه می‎‌شود، باید گفت که به معامله‌گران این فرصت را می‎‌دهد که با استفاده از حساب‎‌های مارجین به مبالغ بیشتری از سرمایه دسترسی داشته باشند. و به آنها اجازه می‎‌دهد تا به درستی از موقعیت‎‌های یافته شده استفاده کنند. این توانایی در گسترش نتایج معاملات باعث می‌شود که معاملات مارجین به ویژه در بازارهای کم نوسان برای مثال بازار بین المللی فارکس محبوبیت داشته باشد. هنوز هم از معاملات مارجین در بازارهای سهام، کالا و ارزهای رمزنگاری شده استفاده می‎‌شود.

در بازارهای سنتی وجوه وام گرفته شده معمولا توسط یک کارگزار سرمایه گذاری تامین می‌‎شود. با این وجود در معاملات ارزهای رمزنگاری شده وجوه اغلب توسط معامله‌گران دیگر تامین می‎‌شود. آنها سود خود را بر اساس تقاضای بازار برای وجوه مارجین کسب می‎‌کنند. اگرچه کمتر رایج است اما برخی از صرافی‎‌های ارز رمزنگاری شده نیز بودجه ‎ای را در اختیار بخش مارجین و کاربران خود قرار می‌‎دهند.

Marjin trading

عملکرد معاملات مارجین

زمانی که یک معامله مارجین آغاز می‌‎شود، معامله‌گر ملزم به گرو گذاشتن درصدی از ارزش سفارش کل خود خواهد شد. این سرمایه گذاری اولیه به عنوان حاشیه شناخته می‎‌شود و با مفهوم اهرم نیرو ارتباط نزدیک دارد. به عبارت دیگر اهرم نسبت وجوه وام گرفته شده به حاشیه را تعریف می‎‌کند.

به عنوان مثال برای افتتاح معامله 100000 دلاری با اهرم 1:10، یک معامله‌گر باید 10000 دلار از سرمایه خود را متعهد شود. به طور طبیعی سیستم عامل‌‎ها و بازارهای تجاری مختلف مجموعه متمایزی از قوانین، نرخ اهرم را ارائه می‎‌دهند. به عنوان مثال در بازار سهام 1:2 نسبت معمولی است در حالی که قراردادهای آتی اغلب با اهرم 1:15 معامله می‎‌شوند. در مورد کارگزاری‎ های فارکس معاملات مارجین اغلب با نسبت 1:50 اعمال می‌‎شود، اما در برخی موارد از 1:100 و 1:200 نیز استفاده می‎ شود. زمانی که صحبت از بازار ارزهای رمزنگاری شده است، این نسبت‎‌ها از 1:2 تا 1:100 متغیر هستند و جامعه تجارت اغلب از اصطلاحات x مانند 2x, 5x, 10x, 50x استفاده می‎‌کند.

عملکرد معاملات مارجین

از معاملات مارجین می‎‌توان برای بازکردن موقعیت‎ های لانگ و شورت استفاده کرد. موقعیت لانگ به منعکس کننده فرضیه افزایش قیمت دارایی است در حالی که موقعیت شورت به معنی عکس آن می‎‌‌باشد. در حالی که موقعیت مارجین باز است، دارایی‌‎های معامله‌گر به عنوان وثیقه برای وجوه وام گرفته شده عمل می‎‌کنند. درک این امر برای معامله‌گران ضروری است زیرا اکثر کارگزاران این حق را برای خود محفوظ می‌‎دارند که در صورتی که حرکت بازار بر خلاف موقعیت آنها به معنی بالاتر یا پایین‌‎تر از یک آستانه خاص باشد به اجبار این موقعیت را ببندند تا دارایی‎‌شان صدمه‎‌ای نبیند.

به عنوان مثال اگر یک معامله‎‌گر موقعیت اهرمی طولانی مدت long marjin position را باز کند، هنگامی که قیمت به طور قابل توجهی در حال کاهش است، در این شرایط تاجر باید بتواند برای باز نگه داشتن معامله مقداری از سرمایه خود را به بخش مارجین اضافه کند و بودجه بیشتری را به حساب مارجین خود واریز کند تا تماس حاشیه جلوگیری کند و مقداری از قرض خود را بازگرداند. در غیر این صورت اگر تاجر نتواند چنین کاری انجام دهد، دارایی‌‎های آنها به طور خودکار تصفیه می‎‌شود تا زیان آنها را بپوشاند.

به طور معمول این امر زمانی اتفاق می‎‌افتد که ارزش کل سهام در یک حساب حاشیه که به آن حاشیه انحلال نیز گفته می‎‌شود به زیر نیاز کل آن کارگزار یا صرافی کاهش می‌‎یابد، به زبان خودمانی دارایی ضبط خواهد شد. اصل مبلغ وام گرفته شده بدون توجه به اعمال زیان معامله پس گرفته می‎‌شود و سرمایه وثیقه با مجموع زیان اعمال شده در معامله به حساب معامله گر واریز خواهد شد.

مزایا و معایب معاملات مارجین

بارزترین مزیت معاملات مارجین این واقعیت است که به دلیل ارزش نسبی بیشتر موقعیت ‎های معاملاتی می‎‌توانند سود بیشتری را با خود به همراه بیاورند. به غیر از این، معاملات مارجین می ‎تواند برای متنوع سازی بسیار مفید باشد. زیرا معامله‌گران می ‎توانند چندین موقعیت را با سرمایه نسبتا کمی باز کنند. و در انتها داشتن یک حساب مارجین ممکن است بازرگانان را سریع‎تر و بدون نیاز به جابجایی مبالغ زیادی به حساب خود به اهدافشان برساند.

با وجود تمام افت ها در بازار معاملات مارجین همانطور که نشانه بارزی در افزایش سود دارد باید انتظار آن را داشت که در ضرر نیز به همان صورت عمل خواهد کرد. برخلاف معاملات منظم، معاملات مارجین احتمال ضررهایی را که بیش از سرمایه اولیه معامله گران است ممکن است به بار بیاورند.

 مارجین

به همین ترتیب یک روش معاملاتی با ریسک بسیار محسوب می ‎شود. بسته به میزان اهرم درگیر در یک معامله حتی کاهش اندکی در قیمت بازار نیز ممکن است ضررهای قابل توجهی برای معامله گران به بار بیاورد. به همین دلیل مهم است که سرمایه گذارانی که تصمیم به استفاده از معاملات حاشیه‎ ای می‎‌گیرند از استراتژی‎ های مدیریت ریسک مناسبی استفاده کنند و از ابزارهای کاهش ریسک مانند حد مجاز سفارشات بهره مند شوند.

معاملات مارجین در بازار ارزهای رمزنگاری شده

معاملات مارجین به طور ذاتی خطرناک‎‌تر از معاملات منظم و عادی هستند. اما زمانی که صحبت از ارزهای رمزنگاری شده باشد درصد ریسک به طرز غیر قابل کنترلی چند برابر خواهد شد. با توجه به سطح بالای نوسانات معمول در این بازار، معامله‌گران مارجین باید بسیار مراقب باشند. گرچه ممکن است استراتژی‎‌های پوشش و مدیریت ریسک مفید واقع شوند، معاملات مارجین برای افراد مبتدی به هیچ وجه توصیه نمی‎‌شود.

توانایی تجزیه و تحلیل نمودارها، شناسایی روندها و تعیین نقاط ورود و خروج از حجم خطرات مربوط به معاملات حاشیه‎‌ای به هیچ وجه نمی‎‌کاهد. اما ممکن است به پیش بینی بهتر ریسک و تجارت موثرتر کمک کند. بنابراین پیش از استفاده از معاملات ارزهای رمزنگاری شده توسط کاربران به آنها توصیه می‎‌شود که درک دقیقی از تجزیه و تحلیل فنی داشته باشند و یک تجربه گسترده در زمینه تجارت منظم و عادی کسب کنند.

مسلما معاملات مارجین ابزار مفیدی برای کسانی است که می‎‌خواهند سود معاملات موفق خود را افزایش دهند. در صورت استفاده صحیح معاملات اهرمی ارائه شده توسط حساب‎‌های مارجین می‎‌توانند به سودآوری بیشتر و تنوع و پراکنده کردن سرمایه بسیار کمک کنند.

همانطور که گفته شد، به هر حال این روش معاملاتی می‌‎تواند زیان‎‌ها را نیز افزایش دهد. بنابراین تنها باید توسط کاربران و تاجران ماهر مورد استفاده قرار بگیرد. از آنجا که موضوع معاملات ارزهای رمزپایه است به دلیل وجود بی‎‌ثباتی شدید در بازار آن باید با دقت بیشتری به معاملات مارجین نزدیک شد.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x