پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 7:36
قرارداد هوشمند

از قرارداد هوشمند چه میدانید؟ مزیت آن چیست؟ کاربرد قرارداد هوشمند

حتما تا به حالا اتفاق افتاده که شما یکی از دارایی های خود را به قصد فروش در بازار های مختلف بگذارید. برای اینکه بخواهید رابطه ای مستقیم با خرید کننده داشته باشید کمی خطرناک و ریسک پذیر است به همین دلیل قرارداد های هوشمند یک واسطه بین شما و خرید کننده است.

بگذارید با یک مثال بهتر این موضوع را توضیح دهیم: فکرش را کنید که شما می خواهید خودروی خود را به فروش بگذارید و پس از پیدا کردن مشتری برای وسیله نقلیه خود احتمال دارد که ارتباط مستقیم با خریدار خطرناک باشد و خرید کننده پول شما را ندهد. به همین دلیل شما خودرو خود را در بنگاه های مربوطه میگذارید و بنگاه ها واسطه مطمئن بین شما و خرید کننده هستند.

این امر باعث میشود شما ریسک کمتری را در معامله خود داشته باشید. وقتی  که شما وسیله خود را در بنگاه میگذارید مبلغی به عنوان کمسیون باید پرداخت کند که این به ضرر فروشنده ها است که در این رابطه قرار داد های هوشمند بسیار کارامد میشود.

قرارداد هوشمند

 

مزیت قرارداد های هوشمند

قرارداد های هوشمند به عنوان واسطه بین فروشنده و خریدار قرار میگیرد. در زمانی که این قرار داد ثبت میشود مالکیت و پول هردو در سیستم ذخیره میشوند و در زمانی که خریدار پول را به فروشنده تحویل داد مالک آن دارایی میشود.

قرار داد های هوشمند قبل از معامله توسط صد ها نفر چک میشود و امکان خطا یا کلاهبرداری ها در این قرارداد ها وجود ندارد و معامله شما با ضمانت انجام میشود. در قرار داد های هوشمند نیازی نیست خریدار و فروشنده به هم اعتماد کنند و همه ی اطلاعات در یک کد ذخیره میشوند و در دفتر عمومی و غیر متمرکز به عنوان بلاکچین ذخیره میشوند.

چه کسی قرار داد هوشمند را به جهان معرفی کرد؟ این قرار داد ها چگونه کار میکنند؟

قرار داد های هوشمند را در سال 1996 دانشمندی به اسم نیک سابو به جهان معرفی کرد، نیک سابو دانشمند حوزه کامپیوتر و رمزنگار ها بود. نیک سابو در سال های بعدی اطلاعات بیشتری درمورد این نوع معاملات به عموم معرفی کرد که توانست این پروتکل را در سال 2009 به پایان برساند.

قرارداد هوشمند

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که این نوع قرار داد های چگونه کار خود را انجام میدهند. در کمی قبل در مثالی که برای شما زده بودیم، برای فروش و خرید یک وسیله قرار داد هوشمند یک واسطه بین خریدار و فروشنده است. به طور مثال اگر شما بخواهید خودرویی را از نماینگی خریداری کنید و سرمایه کافی را نداشته باشید باید با کار های مختلف مانند وام گرفتن این سرمایه را جور کنید که با کار های اداری زیادی روبرو میشود. قرار داد های هوشمند برای این به وجود امده اند که کار های شما را ساده تر کنند .قرار داد های هوشمند در یک معامله چندین واسطه را درگیر میکنند ولی به دلیل اینکه نیاز به اعتماد در این قرار داد ها نیست روند کمی اسان تر دنبال میشود.

به زبان ساده تر قرار داد های هوشمند مانند یک دستگاه فروش خودکار است و برای خرید یک وسیله نیاز است ارز دیجیتالی را در حساب کاربری خود واریز کنید و بعد از آن که ارز دیجیتال به حساب فروشنده  منتقل شود شما مالک آن کالا میشود. قوانین قرار داد های هوشمند از قبل تعیین شده و این قوانین مو به مو اجرا میشود.

بخش های یک قرار داد هوشمند

هر قرار داد هوشمند شامل سه بخش اساسی و مجزا است که با رد کردن این سه بخش معامله مورد نظر نیز انجام میشود. اولین بخش یک قرار داد دیجیتال امضا کردن دو فرد خریدار و فروشنده است که با امضای دیجیتال نشان میدهند که با بند های قرار داد هوشمند توافق دارند. در بخش دوم خریدار و فروشنده بر سر بعضی موضوعات توافق میکنند و این توافق در محیط امن که در قرار داد هوشمند وجود دارد انجام میشود و باید قرار داد هوشمند مستقیما به آن توافق دسترسی داشته باشد. و در نهایت شما یک قرار داد هوشمند که شرایطی خاص طراحی شده دارید که در آن شرایطی مانند پاداش ها و مجازات هایی در صورت انجام ندادن قرارداد و نقض آن شامل خریدار یا فروشنده میشود.

محیط قرار داد های هوشمند

برای اینکه یک قرار داد هوشمند بتواند به درستی کار خود را انجام دهد باید از قبل طراحی شده باشد و رمزنگاری های عمومی را رد کند تا به کاربران اجازه تایید تراکنش را بدهد. بعد از طراحی این قرار داد ها نیز به یک پایگاه داده غیر متمرکز نیاز دارید که بلاکچین ها یکی از مطمئن ترین پایگاه های موجود است که همه ی افراد میتوانند به این پایگاه ها اعتماد کنند که برای اطمینان بیشتر شما میتوانید از بلاکچین اتریوم که یکی از با امنیت ترین پایگاه ها استفاده کنید.

مزایای قرارداد های هوشمند چیست؟

سرعت و دقت: این قرار دادهای هوشند به صورت دیجیتال و خودکار انجام میشوند و دیگر نیاز نیست وقت خود را برای مشکلاتی که در اسنادی که به صورت دستی پر میشوند و در بعضی از آنها مشکلاتی پیش میاید تلف کنید  و با استفاده از کد های رایانه ای که دقیق تر هستند میتوان مشکلاتی که در قرار داد های سنتی پیش میاید را کمتر کنید.

قرارداد هوشمند

اعتماد: همانطور که گفته بودیم قرار داد های هوشمند به صورت خودکار و با قوانین از پیش تعیین شده کار خود را انجام میدهند و سوابق رمزگذاری شده آن معاملات را در اختیار کاربران قرار میدهند و به همین دلیل نیازی به اعتماد به فرد دیگری نیست.

امنیت: تراکنش هایی که در بلاکچین انجام میشود با رمزگذاری امنیتی طراحی شده اند و هک کردن آنها بسیار سخت است و این مورد به عوض کردن یک قرار داد نیز ربط دارد و اگر شما بخواهید کوچک ترین تغییری در قرار داد خود ایجاد کنید باید زنجیره معاملات به صورت کامل عوض شود.

معایب یک قرار داد هوشمند

قرار داد های هوشمند به دلیل جوان بودن هنوز با مشکلات زیادی روبرو هستند که این مشکلات به مرور زمان کمتر میشوند . به عنوان مثال باگ هایی که ممکن است از کدهای معاملاتی یک قرار داد ایجاد شود شاید باعث کلاهبرداری شود. این قرار داد ها در بلاکچین به صورت خودکار انجام میشود و اگر به فرض دادگاهی آن را غیر قانونی نیز اعلام کند این معامله انجام میشود.

پتانسیلی که بازار قرار داد های هوشمند دارند بسیار بالا است و میتوان در معاملات بزرگ یک موفقیت در زمینه دیجیتال باشد. ولی باید کمی به این نوع قرارداد ها فرصت دهیم تا بتوانند به صورت کامل خود را بی عیب و نقص کنند . به دلیل تازه بودن و نوپا بودن این قرار داد نمیتوان آن را توسعه داد و این قرار داد هنوز با چالش های زیادی روبرو است.

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x