پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 15:33
رپد توکن

از رپد توکن ‎ Wrapped Tokensچه میدانید؟

رپد توکن به رمز ارزهایی می‎ گویند که ارزش آنها به ارزش ارزهای رمزنگاری شده دیگری وابسته است. به این ارزهای رمز نگاری شده رپد توکن (توکن ‎های پیچیده شده به دور دیگران یا بسته بندی) می ‎گویند زیرا دارایی اصلی در یک بسته بندی قرار می‎گیرد، نوعی حرکت دیجیتال که اجازه می ‎دهد نسخه بسته بندی شده آن در بلاکچین دیگری ایجاد شود.

 بلاکچین‎ های مختلف قابلیت‎ های مختلفی را ارائه می‎دهند. برا مثال بلاکچین بیت کوین نمیتواند بداند در بلاکچین اتریوم چه اتفاقی در شرف افتادن است. با این حال، با رپد توکن‎ ها می‎تواند پل ‎های بیشتری را بین بلاکچین‎ های مختلف ایجاد کرد. در واقع رپد توکن‎ ها برای دور زدن محدودیت ‎های بلاکچین و استفاده از دارایی‎ های غیر بومی در بلاکچین‎ ها ساخته شده ‎اند.

رپد توکن

رپد توکن چیست ؟

رپد توکن‎ ها یک نسخه رمز پردازی شده دیگر از ارزهای رمزپایه می‎ باشند. ارزش رپد توکن ‎ها به ارزهای دیگری که به آنها پیوند می‎خورند وابستگی دارد. آنها معمولا نشانگر سرمایه ‎ای هستند که بومیان آن در زنجیره بلاکی که رپد توکن‎ ها از آنها صادر شده ‎اند، زندگی نمی‎ کنند. می‎توانید رپد توکن را شبیه به یک بیت کوین ثابت در نظر بگیرید که ارزش خود را از سایر دارایی‎ ها می ‎گیرد. در ارتباط با سکه‎ های پایدار این تغذیه از ارزهای فیات تامین می‎شود. در یک کیف پول رپد توکن معمولا دارایی زندگی می‎کند که بومی آن در بلاکچین دیگری به سر می‎برد.

از آنجا که بلاکچین‎ ها سیستم‎ های متمایزی هستند، روش خوبی برای انتقال اطلاعات بین آنها از یکدیگر وجود ندارد. رپد توکن‎ ها قابلیت همکاری بین بلاکچین‎ های مختلف را افزایش می‎ دهند. در واقع توکن‎ های زیرین می‎توانند از زنجیره متقابل استفاده کنند. شایان ذکر است که اگر شما یک کاربر عادی هستید نیازی نیست نگران فرآیند پیچیده آنها باشید. شما فقط می‎توانید این رپد توکن‎ ها را مانند سایر ارزهای رمزنگاری شده معامله کنید، به عنوان مثال بازار جفت ارز WBTC / BTC در بایننس.

نحوه عملکرد رپد توکن ها

WBTC ( Wrapped Bitcoin ) را به عنوان مثال خود در نظر بگیرید. این رمز ارز یک نسخه رمزگذاری شده از بیت کوین در شبکه بلاکچین اتریوم می ‎باشد. WBTC یک رمز ERC-20 است که قرار است یک ارزش برابر با بیت کوین را حفظ کند، این رمز ارز به شما این امکان را می‎ دهد که به طور موثر از BTC در شبکه اتریوم استفاده کنید.

رپد بیت کوین

رپد توکن‎ ها‎ معمولا به یک متولی نیاز دارند، نهادی که مقداری معادل دارایی آنها را به عنوان مبلغ بسته بندی شده در اختیار دارد. این متولی می‎تواند یک تاجر کیف پول مانند DAO یا حتی یک قرارداد هوشمند باشد، بنابراین برای حفظ ارزش WBTC، متولی باید یک بیت کوین به ازای هر رپد بیت کوین ضبط شده نگه دارد. اثبات این ذخیره به صورت زنجیره‎ایی وجود دارد.

یک تاجر، بیت کوین را برای متولی به ضرابخانه می‎فرستد، متولی با توجه به مقدار بیت کوین ارسالی WBTC را روی شبکه اتریوم ضبط می‎ کند. هنگامی که رپد بیتکوین دوباره به بیت کوین بازمی‎ گشت تاجر درخواست سوختن را به متولی ارائه می‎ کند و بیت کوین از ذخایر آزاد می ‎شود و رپد بیت کوین از بین می‎ رود. شما می‎توانید متولی را به عنوان شخصی که بسته بندی را انجام می‎دهد در نظر بگیرید. در ارتباط با رپد بیت کوین افزودن و از بین بردن توسط متولی‎انی به نام DAO انجام می‎شود.

اگرچه برخی از افراد در انجمن‎ های بلاکچین ممکن است تصور کنند که از تتر به عنوان یک رپد توکن استفاده میشود اما این در واقعیت اصلا اینطور صدق نمی‎کند. تتر USD را برای هر USDT در گردش خود ذخیره نمی‎کند. در عوض این ذخیره از پول نقد و سایر معادل‎ های نقدی در دنیای واقعی، دارایی‎ ها و مطالبات دریافتی از وام تشکیل شده است. با اینحال ایده بسیار مشابه است. هر رمز ارز تتر به عنوان نسخه بسته بندی شده دلار فیات عمل می‎کند.

رپد توکن ‎ها در شبکه اتریوم

توکن‎ های بسته بندی شده در شبکه اتریوم طوری ساخته شده ‎اند تا با استاندارد ERC-20 مطابقت داشته باشند. این بدان معنی است که شما می‎توانید از دارایی‎ هایی استفاده کنید که بومی اتریوم در شبکه اتریوم نیستند. اما همانطور که انتظار دارید بسته بندی و بازکردن این توکن‎ ها در شبکه اتریوم هزینه سوختی برابر بنزین را دارد.

رپد توکن

همینطور رپد توکن‎ ها در شبکه بایننس اسمارت چین درست مانند رپد توکن‎ های اتریوم هستند. شما می‎توانید بیت کوین و بسیاری از رمزهای دیگر را برای استفاده در زنجیره شبکه هوشمند بایننس بسته بندی کنید.

بایننس بریج یا پل بایننس این امکان را به شما می‎دهد که دارایی‎ های رمز نگاری شده خود مانند BTC, DOT, BCH, USDT, XRP, ETH و موارد دیگری را برای استفاده در زنجیره هوشمند بایننس به صورت توکن BEP-20 بسته بندی کنید.

هنگامی که دارایی خود را به BSC آوردید می ‎توانید آنها را معامله کنید و یا در برنامه‎ های مختلف تولید محصول مورد استفاده قرار دهید. در این صورت تا جایی که مشاهده می‎شود این بلاکچین هم مانند سایر بسترها هزینه‎ های سوخت خود را دارد اما به سادگی می‎توان متوجه شد که مقدار آن بسیار کمتر از دیگر پلتفرم‎ های استفاده از قابلیت رپد توکن‎ ها می‎باشد.

مزایای استفاده از رپد توکن ها

حتی زمانی که بسیاری از زنجیره‎ های بلاک استاندارد توکن های خود را دارند مثل ERC-20 برای اتریوم یا BEP-20 برای بایننس اسمارت چین، این استانداردها را نمی‎توان در چندین زنجیره به کار گرفت. توکن ‎ها بسته بندی شده امکان استفاده از رمزهای غیر بومی را در بلاکچین داده شده فراهم می‎ کنند.

رپد توکن

علاوه بر این رپد توکن‎ ها می‎توانند نقدینگی و بهره وری سرمایه را برای مبادلات متمرکز و غیر متمرکز افزایش دهند. توانایی بسته بندی دارایی‎ های بیکار و استفاده از آنها در زنجیره دیگری می‎تواند ارتباط بیشتری بین نقدینگی جدا شده ایجاد کند.

و اما در انتها اینکه یک مزیت بزرگ از متن معاملات و کارمزد است. در حالی که بیت کوین دارای برخی از ویژگی‎ های خارق العاده است. درست است که این راه سریعترین راه نیست و استفاده از آن گاهی اوقات گران است، با استفاده از نسخه رپد کوین در بلاکچین با زمان معاملات سریعتر و هزینه ‎های کمتر، میتوان این مشکلات را کاهش داد.

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

ALICE

از توکن (My Neighbor Alice) ALICE چه می‌دانید؟

همسایه من آلیس چیست؟ My Neighbor Alice یک بازی چند نفره و مبتنی بر بلاکچین …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x