پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 14:35
nft

از توکنNFT چه می‌دانید؟ چرا اکنون پدیده NFT در حال اوج گرفتن است؟

توکن های غیرقابل تعویض یا NFT ها که NFT مخفف (non-fungible token) است. جدیدترین پدیده ارزهای رمزنگاری شده هستند. پس از آنکه خانه حراج کریستی اولین اثر هنری NFT را فروخت، کلاژ تصاویر هنرمند دیجیتال Beeple با قیمت گزاف 69.3 میلیون دلار، NFT ها ناگهان توجه جهان را به خود جلب کرده اند. Non-Fungible Token توکن هایی هستند که در شبکه بلاکچین رمزگذاری می شود. همانطور که مشخص است، بیت کوین یک سکه قابل تغییر است ، اما NFT ها قابل تغییر نیستند. مهمترین ویژگی NFT دارایی منحصر به فرد و اختصاصی آن است.

توکن NFT چیست؟

به ساده ترین روش می‌‌توان گفت، NFT ها آثار هنری دیجیتال و سایر کالاهای قابل جمع آوری را به دارایی های قابل تأیید از یک نوع تبدیل می کنند که خرید و فروش آن با بلاکچین آسان است.

اگرچه درک آن برای افراد ناآگاه ممکن است خیلی ساده باشد، اما بازدهی آن برای بسیاری از هنرمندان، موسیقیدانان، تأثیرگذارها و مواردی از این دست بسیار زیاد بوده است، زیرا سرمایه گذاران برای داشتن نسخه های NFT تصاویر دیجیتال، دلار بالاتری را خرج می کنند.

به عنوان مثال، اولین توییت جک دورسی اکنون 2.5 میلیون دلار پیشنهاد داده است، یک کلیپ ویدیویی از یک اسلک دان لبرون جیمز با بیش از 200 هزار دلار فروخته شده و GIF یک دهه پیش “Nyan Cat” با قیمت 600000 دلار فروخته شده است.

اما NFT ها دقیقاً جدید نیستند. CryptoKitties، یک بازی تجاری دیجیتال در پلتفرم ارز رمزنگاری شده Ethereum، یکی از NFT های اصلی بود که به مردم امکان خرید و فروش گربه های مجازی را می داد که هم منحصر به فرد بودند و هم در بلاکچین ذخیره شده بودند.

NFT توکن

 چرا اکنون پدیده NFT در حال اوج گرفتن است؟

مدیر عامل شرکت Artsy، مایک استیب، به CNN Business گفت: دیگران از ایده گرفتن دارایی دیجیتال که هر کسی می تواند آن را کپی کند و ادعای مالکیت آن را دارد ذ.ق زده هستند. به نظر می رسد سوابق اخیر قیمت اصلی NFT ها عمدتا توسط میلیونرها و میلیاردرهای رمزنگاری تازه استخراج شده هدایت می شود که به دنبال تنوع بخشیدن به دارایی های بیت کوین خود و غیره هستند.

NFT چیست؟

توکن های غیرقابل انعطاف یا NFT ها، قطعه هایی از محتوای دیجیتال هستند که به بلاکچین، پایگاه داده دیجیتال زیر بنای ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم مرتبط هستند. برخلاف NFT، این دارایی ها قابل معامله هستند، بدین معنا که می توانند با دارایی مشابه دیگری با همان ارزش جایگزین یا مبادله شوند، دقیقاً مانند اسکناس دلار.

از طرف دیگر NFT ها منحصر به فرد هستند و قابل تعویض نیستند، به این معنی که هیچ دو NFT یکسان نیستند. به کارت های پوکمون ، سکه های کمیاب. NFT ها معمولاً برای خرید و فروش آثار هنری دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند به صورت GIF، توییت، کارت تجارت مجازی، تصاویر اشیا physical فیزیکی، املاک و مستغلات مجازی و موارد دیگر باشند.

nft توکن

نحوه خرید NFT ها

اساساً، هر تصویر دیجیتالی را می توان به عنوان NFT خریداری کرد. اما در هنگام خرید یکی از مواردی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید، به خصوص اگر تازه وارد هستید. شما باید تصمیم بگیرید که از چه بازار خریداری کنید ، چه نوع کیف پول دیجیتال برای ذخیره آن مورد نیاز است و چه نوع ارز رمزنگاری شده برای تکمیل فروش نیاز دارید.

برخی از متداول ترین بازارهای NFT شامل OpenSea ، Mintable ، Nifty Gateway و Rarible هستند. همچنین بازارهای ویژه ای برای انواع خاص NFT نیز وجود دارد ، مانند NBA Top Shot برای موارد برجسته ویدیویی بسکتبال یا موارد ارزشمند برای حراج توییت هایی مانند Dorsey که در حال حاضر برای پیشنهاد است.

اما مراقب هزینه ها باشید. برخی از هزینه ها “گس” را دریافت می کنند که همان انرژی لازم برای انجام معامله در بلاکچین است. هزینه های دیگر می تواند شامل هزینه های تبدیل دلار به اتریوم (ارزی که بیشتر برای خرید NFT استفاده می شود) و هزینه های بسته شدن باشد.

چگونه NFT ها را بفروشیم؟

NFT ها همچنین در بازارها به فروش می رسند و روند کار از سکویی به سکوی دیگر متفاوت است. شما در اصل محتوای خود را در بازار آپلود می کنید و دستورالعمل های مربوط به آن را به NFT تبدیل می کنید. شما می توانید موارد خاصی مانند شرح کار و قیمت پیشنهادی را در آن بگنجانید. بیشتر NFT ها با استفاده از اتریوم خریداری می شوند اما با سایر نشانه های ERC-20 مانند WAX و Flow نیز قابل خریداری هستند.

nft توکن

چگونه NFT بسازیم؟

هر کسی می تواند NFT ایجاد کند. تنها چیزی که لازم است یک کیف پول دیجیتال، یک خرید کوچک اتریوم و اتصال به یک بازار NFT است که در آن قادر خواهید بود مطالب را به یک هنر NFT یا رمزنگاری بارگذاری و تبدیل کنید. ساده است، درست است؟

NFT ها کجا استفاده می شوند؟

از نشانه های غیر قابل استفاده اغلب در مجموعه ها و مناطقی که نیاز به مالکیت دیجیتالی دارند استفاده می شود. رمزنگاری را می توان در آثار هنری، مجموعه های دیجیتالی و موارد دیجیتالی در بازی های آنلاین یافت. NFT ها می توانند مواردی مانند یک اثر هنری، تمبر، کارت بسکتبال، Lebron James dunk باشند. NFT ها می توانند هر چیزی باشند که در دنیای دیجیتال وجود دارد، حتی توییت ها.

چرا مردم NFT پرداخت می کنند؟

به کارهای هنری مانند شب پرستاره فکر کنید. همچنین در این گونه آثار هنری مانند فلزات گرانبها، سهام شرکت ها و ارزهای رمزنگاری شده سرمایه گذاری می شود، زیرا محصولات بی نظیر می توانند ارزش خود را برای دهه ها یا حتی قرن ها حفظ کنند. در حقیقت هنر ابزاری سرمایه گذاری برای لذت های زیبایی شناختی و تأمین اعتبار است. در دیجیتال این نسخه نیز همین شرایط اعمال می شود.

در اینجا ممکن است فکر کنید، چگونه یک مصنوعات دیجیتال، مانند یک توییت یا یک عکس، می تواند بی نظیر باشد؟ با یک کلیک کپی می شود. بعد از همه اینها، شما نمی توانید شب ستاره را دوباره بکشید، اما می توانید بارگیری کنید آن را از طریق اینترنت.

چرا میلیون ها دلار برای این نوع محصول دیجیتالی پرداخت می کنید؟

اینجاست که تفاوت در NFT اهمیت پیدا می کند. فناوری بلاکچین عاملی است که به دلیل کمیاب بودن، به محصولات دیجیتال ارزش می بخشد. به لطف ویژگی های منحصر به فرد رمزنگاری بلاکچین، مالکیت واقعی محصول را به صاحبان آن ارائه می دهد. به عبارت دیگر، محصولی که خریداری می کنید یک (نسخه دیجیتالی واقعی) است و هیچ کس نمی تواند ادعای NFT را داشته باشد.

اگر هنوز برای شما منطقی به نظر نمی‌رسد، از این طریق به آن فکر کنید. در نتیجه طلا، الماس یا دلار آمریکا در واقع هیچ ارزشی ندارند. دلار یک کاغذ است. اما آیا می توان با هر کاغذی تسلا تهیه کرد؟ نه، برای آن به دلار نیاز داریم. بنابراین چه چیزی این دو محصول را با همان ماده اولیه جدا می کند؟ جامعه ای است که برای آن ارزش قائل است. منطق NFT ها یکسان است. فروش محصولات دیجیتالی که جامعه برای آنها ارزش قائل است و می خواهد داشته باشد. چه کسی می داند، شاید حتی فیلم های TikTok در آینده در بازار موجود باشد که اکنون فقط محصولات مانند هنر یا توییت به فروش می رسد.

چه کسی قانونی بودن NFT را تأیید می کند؟

کد NFT دارای امضایی از طرف سازنده خود است که رمز را در هر سرور، مرورگر یا سیستم عامل احراز هویت می کند و آن را به روشی غیرمتمرکز قابل تایید می کند. بنابراین ، هیچ نهادی مسئول میزبانی NFT نیست.

سه بلاکچین غالب وجود دارد که NFT ها ساخته می شوند: Ethereum ، Dapper Lab’s Flow و Polkadot

nft توکن

کلام آخر

توکن NFT یک توکن غیر قابل تعویض و منحصر به فرد هستند که به اصطلاح غیر مثلثی می‌گویند. منظور از غیر مثلثی یعنی اینکه ابزاری برای مبادله نیست، مانند پول، طلا و یا….

مزیت اصلی برای کاربران: مالکیت حقیقی (غیرمتمرکز) و امکان انتقال و معامله آسان روی کیف پول‌های دیجیتال. NFT‌ها را می‌توان روی هر بلاکچینی که از قرارداد هوشمند پشتیبانی می‌کند، ایجاد کرد.

کاربران بازار NFT هنوز بسیار کوچک است و امروزه کاربرد این نوع توکن بیشتر در حوزه‌هایی مانند بازی‌های کامپیوتری، اقلام کلکسیونی، آثار هنری دیجیتال، صدور بلیط و فروش نام‌ دامنه‌ها دیده می‌شود.

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x