پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 13:22
توکن سوزی چیست؟

از توکن سوزی چه می‌دانید؟ مزایای آن چیست؟ آیا توکن سوزی جای نگرانی دارد؟

سوزاندن توکن فرآیند حذف دائمی توکن ها از گردش، عرضه کل است. این امر به معنی حذف دائمی تعدادی از کوین ها یا توکن‌های در گردش داخل یک شبکه رمز ارزی است. هدف مهم، مقابله با کاهش ارزش هر واحد از آن ارز دیجیتال است. ممکن است قبل از راه‌اندازی یک سیستم، سوزاندن توکن اجرایی شود! بعضی از توسعه‌دهندگان ترجیح می‌دهند در انتهای (ICO) پروژه بلاکچینی خود، رمز ارزهای باقی مانده و فروخته نشده را از بین ببرند.

بیشتر بخوانید: تفاوت توکن و کوین چیست؟

مقدار توکن های BNB برای سوزاندن بر اساس تعداد معاملات انجام شده در صرافی طی یک بازه زمانی 3 ماهه است. بنابراین بعد از هر سه ماه، Binance با توجه به حجم معاملات کلی، BNB را می سوزاند. این امر برای از بین بردن توکن و یا کوین های (دیجیتالی) در گردش داخل یک شبکه بلاکچینی است.

در طی فرایند توکن سوزی یا کوین سوزی کوین‌ها به آدرسی به اصطلاح (Eater Address) ارسال می‌شوند. این آدرس کلید خصوصی ندارد،  همین امر باعث می‌شود که تمام Token‌هایی که در آن وجود دارد، برای همیشه از دسترس خارج شود. این فرآیند برگشت ناپذیر است. این حذف یا به اصطلاح Tokenسوزی یا کوین سوزی قابل پیگیری است. در حقیقت در طی این فرایند توکن ها یا کوین ها به محلی متروکه و غیر قابل بازگشتی فرستاده می‌شوند.

با این حال، به نظر می رسد که تعداد قابل توجهی از مردم هنوز نمی دانند نحوه اجرای سوزاندن توکن را درک کنند. هدف این مقاله ارائه اطلاعات مربوط به این عملکرد و رویدادهای سه ماهه سوزاندن توکن های BNB است.

توکن سوزی

مزایای Token سوزی چیست؟

  • مکانیزم اجماع کارآمدتر
  • افزایش ارزش ارز دیجیتال با سوزاندن توکن یا کوین
  • محافظت در برابر اسپم
  • تعهد طولانی مدت نسبت به پروژه

بیشتر بخوانید: الگوریتم‌های اثبات سوزاندن (PoB)

توکن سوزی چگونه کار می کند؟

اساساً، رویداد سوختن به ترتیب زیر اتفاق می افتد:

یک دارنده Token، با بیان اینکه می خواهد مقدار معینی از Tokenهای خود را بسوزاند، اعلام آمادگی می کند. سپس قرارداد تأیید می کند که فرد سکه در کیف پول خود دارد و تعداد سکه های اعلام شده معتبر است. فقط اعداد مثبت کار می کنند.

اگر فرد سکه کافی نداشته باشد یا عدد اعلام شده نامعتبر باشد (به عنوان مثال 0 یا -5) ، عملکرد اجرا نمی شود.

اگر به اندازه کافی کوین یا Tokenداشته باشند، سکه ها از آن کیف پول کم می شوند. سپس کل عرضه آن سکه به روز می شود و سکه ها سوزانده می شوند.

کل توکن های سوزانده شده به عنوان یک تراکنش در بلاکچین ثبت می‌شود. به این ترتیب فرآیند کاملا شفاف است و همه می‌توانند به اعتبارسنجی نظاره‌گر خواهند بود

به محض وقوع سوختن سه ماهه سکه، Binance اعلامیه رسمی می کند، تعداد مثلا در اینجا کوین BNB سوزانده شده را به اطلاع همه می‌رساند. (بر اساس حجم معاملات آن سه ماه). این فرایند برگشت ناپذیر و برای همیشه در بلاکچین ثبت می شوند.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
Mazaher

سلام
ببخشید من متوجه نشدم…
وقتی توکن سوزی انجام بشه، رمز ارزهای داخل ولت افراد چی میشه؟
آخه شنیدم توکن سوزی پاندی ایکس، ضرر بزرگی به دارندگان زده…
آیا درسته؟

2
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x