پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 14:35
Tulip Maniaحباب گل لاله

از تاریخچه حباب اقتصادی گل لاله چه می‌دانید؟ ارتباط آن با بیت کوین چیست؟

بسیاری حباب گل لاله را اولین داستان ثبت شده حباب مالی می دانند که مابین سال‌های ۱۶۳۴ تا سال ۱۶۳۷ میلادی اتفاق افتاده است. قبل از بحث در مورد اینکه آیا گل لاله واقعا حباب مالی بود یا نه، بیایید رایج ترین داستانی را که آن را حباب واقعی می دانند، بررسی کنیم.

حباب اقتصادی گل لاله

حباب اقتصادی لاله ها در هلند و در دوران طلایی هلند اتفاق افتاد. این کشور به لطف تجارت بین المللی در حال رشد و فعالیت های گسترده تجاری ، در آن زمان بالاترین درآمد سرانه جهانی را داشت.

رونق اقتصادی به بسیاری از افراد کمک کرد تا به ثروت و رفاه دست یابند، که به نوبه خود بازار کالاهای لوکس را هدایت کرد. در این زمینه، یکی از پرطرفدارترین موارد گل لاله بود ، به خصوص آنهایی که جهش داشتند تا حتی از گل های معمولی خیره کننده تر شوند. این گل های منحصر به فرد بسیار متفاوت از سایر گزینه های موجود بود ، بنابراین همه به دلیل رنگ ها و الگوهای غیرمعمول خود می خواستند آنها را به نمایش بگذارند.
حباب گل لاله

بسته به نوع آن، قیمت یک گل به راحتی می تواند از درآمد یک کارگر ماهر یا حتی از یک خانه فراتر رود. ایجاد قراردادهای آتی، قیمت ها را  افزایش داد. گفته می شود که طاعون بوبونیک همچنین در بازار تأثیر داشته است زیرا مردم تمایل بیشتری به پذیرش ریسک سرمایه گذاری داشتند.اما با بیشتر و بیشتر شدن پرورش گل های کشاورزان، سرانجام میزان عرضه بسیار زیاد شد و بازار لاله ها در فوریه سال 1637 به اوج خود رسید. ناگهان کمبود خریدار و پس از حراج ناموفق لاله ها در هارلم، ترس و وحشت گسترش یافت. و خیلی سریع باعث ترکیدن حباب در عرض چند روز شد.

مورخان مطمئن نیستند که به دلیل Tulip Mania ورشکستگی واقعاً اتفاق افتاده باشد، زیرا به سختی می توان از آن دوره به سوابق مالی دست یافت، اما این سقوط مطمئناً زیان قابل توجهی به سرمایه گذاران که قرارداد لاله بسته بودند، وارد کرده است. اما چه ارتباطی با بیت کوین دارد؟

Tulip Mania (هیجان گل لاله) در مقابل بیت کوین

بسیاری لاله ها  را نمونه بارز حباب ترکیده می دانند. این روایت مشهور ، اپیزودی از حرص و طمع را توصیف می کند که قیمت لاله ها را بسیار فراتر از حد معقول و منطقی پیش برد. در حالی که افراد باهوش زودتر از موعد خارج می شدند ، افراد متاخر پس از شروع سقوط آزاد قیمت اقدام به فروش کردند. و باعث شد بسیاری از سرمایه گذاران و ارائه دهندگان خدمات، پول زیادی را از دست بدهند.

حباب گل لاله

شنیدن اینکه بیت کوین نمونه دیگری از حباب مالی است کاملاً معمول است. اما، Tulip Mania (هیجان گل لاله) را با بیت کوین نمی توان مقایسه کرد. فضای مالی کنونی ما کاملاً متفاوت نسبت با سرمایه گذاران بازارهای لاله های قرن هفدهم است. علاوه بر این، بازارهای ارزهای رمزنگاری کاملاً متمایز از بازارهای سنتی است.

تفاوت های اصلی

یکی از بزرگترین تفاوت های هیجان گل لاله و بیت کوین این است که می تواند به عنوان ذخیره دارایی عمل کند. طول عمر گل لاله ها محدود بوده. بازرگانان باید آن را بکارند و امیدوار باشند که دقیقاً آنچه انتظار دارند از نوع سرمایه گذاری خود را بدست آورند، مخصوصاً اگر برای یکی از رنگ های کمیاب هزینه کنند. به غیر از این، اگر آنها می خواستند لاله ها را منتقل کنند، به راهی نیاز داشتند تا با تمام هزینه های همراه، با خیال راحت به مقصد برسانند.
لاله ها همچنین برای پرداخت نامناسب بودند زیرا تقسیم آنها به قطعات کوچکتر امکان پذیر نبود، علاوه بر این، گلها به راحتی از مزارع یا از دکه بازار دزدیده می شوند و محافظت از آنها کار سختی است.

در مقابل، بیت کوین ارز دیجیتال است و می تواند در یک شبکه جهانی نظیر به نظیر منتقل شود. این یک ارز دیجیتال است که با استفاده از تکنیک های رمزنگاری امن می شود، و آن را در برابر کلاهبرداری بسیار مقاوم می کند. بیت کوین قابل کپی یا تخریب نیست و به راحتی می توان آن را به چندین واحد کوچکتر تقسیم کرد.

حباب گل لاله

بعلاوه،  کمیاب است و حداکثر در 21 میلیون واحد عرضه محدود شده است. درست است که دنیای دیجیتال ارزهای رمزپایه خطراتی را به همراه دارد، اما رعایت اصول کلی امنیتی وجوه شما را ایمن نگه می دارد.

آیا Tulip Mania یک حباب واقعی بود؟

در سال 2006، اقتصاد‌دان ارل تامپسون مقاله ای تحت عنوان تولیپمانیا: واقعیت یا رویا؟ را منتشر کرد. جایی که او بحث می کند که چگونه هیجان داشتن گل لاله با شور وشیدایی بازار ارتباط برقرار نکرده است، بلکه دولت با تبدیل ضمنی قراردادهای آتی گل لاله به قراردادهای اختیارات مرتبط است. به گفته تامپسون، این قسمت را نمی توان یک حباب دانست زیرا حباب ها به وجود قیمت های توافق شده با یکدیگر که بیش از مقادیر اساسی باشد، نیاز دارند که واقعاً چنین نبود.

در سال 2007 ، کتابی با عنوان “تولی پمانیا: پول، افتخار و دانش در عصر طلایی هلند” را منتشر کرد، جایی که او شواهد بسیاری را ارائه می دهد که داستان محبوب تولیپمانیا در واقع پر از افسانه است. بر اساس تحقیقات به دست آمده گسترده، استدلال های گلدگر نشان می دهد که هر دو طغیان و ترکیدن حباب لاله بسیار کوچکتر از چیزی است که بیشتر ما باور داریم. وی اظهار داشت که پیامدهای اقتصادی بسیار جزئی بود و تعداد افرادی که در بازار لاله ها شرکت داشتند بسیار اندک بود.

کلام  آخر

صرف نظر از اینکه Tulip Mania یک حباب مالی بود یا خیر، مطمئنا مقایسه لاله ها با بیت کوین (یا ارزهای رمزپایه دیگر) غیر منطقی است. این رویداد تقریباً 400 سال پیش، در یک زمینه کاملاً متفاوت تاریخی رخ داده است و واقعاً نمی توان گل ها را با یک ارز دیجیتال که با تکنیک های رمزنگاری تأمین می شود مقایسه کرد. شما چطور فکر می‌کنید؟ آیا می‌ توان آینده ارزهای دیجیتال را به حباب اقتصادی گل لاله تشبیه کرد؟

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x