سه شنبه , 6 مهر 1400 - 21:15
BitTorrent

از بیت تورنت (BitTorrent) این ارز دیجیتال چه می‌دانید؟

بیت تورنت BitTorrent (مخفف BT) یک پروتکل ارتباطی برای به اشتراک گذاری پرونده های نظیر به نظیر (P2P) است که کاربران را قادر می سازد داده ها و پرونده های الکترونیکی را به صورت غیرمتمرکز از طریق اینترنت توزیع کنند.

بیت تورنت یکی از رایج ترین پروتکل ها برای انتقال پرونده های بزرگ است. مانند، پرونده های ویدیویی دیجیتال حاوی نمایش های تلویزیونی و کلیپ های ویدیویی، یا فایل های صوتی دیجیتال حاوی آهنگ. تخمین زده شده است که شبکه های P2P، در فوریه 2009 ، تقریباً 43٪ تا 70٪ از ترافیک اینترنت را تشکیل می دهند. در فوریه 2013 ، بیت تورنت مسئول 3.35٪ از کل پهنای باند در سراسر جهان بوده است. بیش از نیمی از 6٪ از کل پهنای باند که به اشتراک گذاری فایل اختصاص یافته است. در سال 2019 ، بیت تورنت یک پروتکل مشترک اشتراک فایل بود و مقدار قابل توجهی از ترافیک اینترنت را ایجاد کرد، با 2.46٪ از پایین دست و 27.58٪ از ترافیک بالادست.

برای ارسال یا دریافت فایل ها، شخصی از یک مشتری بیت تورنت در رایانه متصل به اینترنت خود استفاده می کند. سرویس گیرنده BitTorrent یک برنامه رایانه ای است که پروتکل آن را اجرا می کند. مشتریان محبوب شاملμTorrent ، Xunlei Thunder ، Transmission ، qBittorrent ، Vuze ، Deluge ، BitComet و Tixati هستند.

ردیاب های BitTorrent لیستی از فایل های موجود برای انتقال را فراهم می کنند و به مشتری اجازه می دهند کاربران همتا ، معروف به seed را پیدا کند که ممکن است پرونده ها را منتقل کنند.

BitTorrent

بیت تورنت توسط چه کسی طراحی شد؟

برنامه نویس برام کوهن، پروتکل را در آوریل 2001 طراحی کرد و اولین نسخه موجود را در 2 جولای 2001 منتشر کرد. از ژوئن 2020، آخرین نسخه در سال 2017 اجرا شد. سرویس گیرنده های بیت تورنت برای انواع سیستم عامل های رایانه ای از جمله مشتری رسمی منتشر شده توسط BitTorrent، Inc. در دسترس هستند.

از ژانویه 2012 ، 150 میلیون کاربر فعال از بیت تورنت استفاده می کنند. بر اساس این رقم، تعداد کل کاربران ماهانه ممکن است بیش از یک چهارم میلیارد (250 میلیون پوند) تخمین زده شود. بیت تورنت ممکن است گاهی توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) ، به دلایل قانونی یا حق چاپ محدود شود. به نوبه خود ، کاربران ممکن است انتخاب کنند که seedboxes یا Virtual Private Networks (VPN) را به عنوان یک گزینه جایگزین استفاده کنند.

در تاریخ 15 مه 2017 ، به روزرسانی مشخصات پروتکل توسط بیت تورنت منتشر شد، به نام BitTorrent v2 . libtorrent برای پشتیبانی از نسخه جدید در تاریخ 6 سپتامبر 2020 به روز شد.

بیت تورنت چیست؟ آیا امن است؟

بیت تورنت BitTorrent یک پروتکل انتقال اینترنت است. BitTorrent دقیقاً مانند http (پروتکل انتقال متن با فرمت متن) و ftp (پروتکل انتقال فایل) راهی برای بارگیری پرونده ها از اینترنت است. با این حال، برخلاف http و ftp ، BitTorrent یک پروتکل انتقال توزیع شده است.

پروتکل همتا به نظیر BitTorrent (P2P) کاربران را با پرونده هایی که کاربران دیگر می خواهند پیدا می کند و سپس قطعاتی از پرونده ها را به طور همزمان از آن کاربران بارگیری می کند. در نتیجه ، سرعت انتقال سریعتر از http و ftp است که هر دو پرونده ها را به صورت متوالی فقط از یک منبع بارگیری می کنند. در سال 2005 ، برآوردها نشان داد که BitTorrent حدود 35 درصد از کل ترافیک اینترنت را تشکیل می دهد.

پس از افزایش سرعت در اوایل سال 2008، با افزایش سرعت اینترنت، محبوبیت بیت تورنت به تدریج کاهش یافت. در همان بازه زمانی ، سرویس های جریانی مانند Netflix ، Hulu و Amazon Prime با بارگیری های کم هزینه بر بازار تسلط داشتند. در نتیجه، سهم 10 درصدی بیت تورنت از کل ترافیک بارگیری در آمریکای شمالی در سال 2010 به 3 درصد تا سال 2015 کاهش یافته است.

آیا تورنت قانونی است؟

BitTorrent یک پروتکل انتقال فایل قانونی است و استفاده از آن  که تورنت نامیده می شود تا زمانی که محتوا به طور قانونی بارگیری یا بارگذاری شود ، قانونی است. با این حال ، استفاده از آن برای بارگیری مطالب دارای حق چاپ مانند یک فیلم کاملاً جدید بدون اجازه مالک حق چاپ قانونی نیست.

بیش از 200000 کاربر در سال های 2010 تا 2011 در ایالات متحده به دلیل بارگیری مطالب دارای حق چاپ با استفاده از BitTorrent شکایت کردند. از آن زمان به بعد، دعاوی حقوقی جایگزین ترول های حق چاپ شدند که مجاز به نمایندگی از دارندگان حق چاپ هستند. از آنجا که فناوری بیت تورنت آدرس IP دستگاه های متصل به جریان داده آن را که تورنت نامیده می شود، نشان می دهد، ترول ها می توانند آدرس هایی را که پرونده ها را بارگیری می کنند ، شناسایی کنند.

ترول ها نامه های تسویه حساب را به ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) می فرستند، و سپس نامه ها را به مشتریان خود منتقل می کنند. یک درخواست معمول تسویه حساب در سال 2017 توسط گروه موسوم به اجرای حقوق 300 دلار بود. از آنجا که آدرس های IP اشخاص حقوقی محسوب نمی شوند، با این وجود، ترول ها به ندرت نام افراد را دارند و بنابراین نمی توانند مجموعه را دنبال کنند.

آیا پرونده قانونی برای تورنت وجود دارد؟

بارگیری وصله ها، اصلاحات و به روزرسانی ها برای بازی های ویدیویی قدیمی ، پشتیبانی نشده و تغییرات ایجاد شده توسط کاربر برای بازی های پشتیبانی شده دلیل قانع کننده ای برای دسترسی به BitTorrent است. GameUpdates.org یک سایت قانونی است که این به روزرسانی ها را جمع می کند. دسترسی به فیلم های کلاسیک، فیلم های B، موسیقی های مستقل ، کتاب ها و نرم افزارها در دامنه عمومی یا در دسترس از طریق مجوزهای Creative Commons یکی دیگر از موارد قانونی استفاده از BitTorrent است. از جمله سایت های قانونی می توان به Public Domain Torrents و سایت مستقل Vodo اشاره کرد.

آیا این امن است؟

باید با احتیاط به تورنت نزدیک شد. BitTorrent به عنوان یک فن آوری مورد استفاده برای بازی ها و سایر مطالب دارای حق چاپ دارای شهرت است. ISP ها این را می دانند و اغلب نامه های هشدار دهنده و مواد آموزشی ضد دزدی دریایی را برای کاربران بیت تورنت ارسال می کنند. متخلفان مکرر می توانند پهنای باند خود را کاهش دهند یا حساب آنها به حالت تعلیق درآید. سرویس دهندگان اینترنت ممکن است بین سایت های قانونی BitTorrent که مواد دارای مجوز Creative Commons را توزیع می کنند از کسانی که محتوای دزدی دریایی را به اشتراک می گذارند تفاوت قائل نشوند.

علاوه بر این ، هکرها اغلب از محتوای رایگان به عنوان فریبنده بدافزار استفاده می کنند تا کامپیوترهای کاربران را ویران کنند یا حملات خود را آغاز کنند. برای به حداقل رساندن خطر ، سایت های جریان BitTorrent که ادعا می کنند پرونده ها را از نظر ویروس و سایر بدافزارها بررسی می کنند ، ظهور کرده اند. دید یکی دیگر از خطرات است. آدرس ISP کاربران و محتوایی که آنها منتقل می کنند برای همه کاربران BitTorrent قابل مشاهده است – و این اطلاعات اغلب توسط دارندگان حق چاپ ، مجریان قانون ، تبلیغ کنندگان و هکرها پیگیری می شود. برای کاربران تورنت حفظ امنیت کامل اینترنت با استفاده از نرم افزار امنیت اینترنت ، به روز نگه داشتن تعاریف بدافزار و نصب وصله های سیستم عامل به محض دسترسی مهم است. رمزگذاری اتصال به اینترنت با استفاده از یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) برای پوشاندن آدرس IP نیز کمک می کند ، اما بی خطر نیست.

نحوه استفاده از BitTorrent

همانطور که در بالا ذکر شد، مطمئن شوید که یک ابزار ایمنی اینترنتی قوی دارید و برای پوشاندن آدرس IP خود به VPN متصل می شوید. سپس یک سرویس گیرنده BitTorrent بارگیری و راه اندازی کنید. برای یافتن محتوا ، از مرورگر وب خود و برای بازدید از سایت های معروف ردیاب BitTorrent استفاده کنید. برای بارگیری واقعی پرونده های مورد نیاز خود از سرویس گیرنده BitTorrent استفاده کنید.

به یاد داشته باشید، اگرچه BitTorrent به خودی خود قانونی است، اما بسیاری از مطالب موجود از طریق کاربران دیگر به صورت غیرقانونی انجام می شود. مراقب باشید فقط محتوای قانونی بارگیری کنید و همیشه همه پرونده ها را از نظر بدافزار اسکن کنید.

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
مریم
sara
2
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x